YE
Soru Sahibi
11 Temmuz 2021 06:45

Radyasyon Efektif

Merhaba Aslı hanım; Size komplike bir soru soracağım kafam çok karışıyor inanın cevabınız çok önemli. 2016 yılında troid nodülüm olduğubu öğrendim( solid hipoekoik 12 mm) o dönem panikle devamlı ultrason çektirdim erkeğim ve yaşım o dönemde 26'idi ritaratür malum kanser riski diyordu. Ama ben bu nodülü ve lenf bezlerini öğrenmeden önce ( lenflere çoğu doktora baktırdım en azından 2018 de ki ondan sonra gitmedim korkudan reaktif dendi) baya tetkik yaptırdım. 9 ay içinde bir beyin BT, bir nazofrekans BT bir de BT anjiyo. Yüksek değerler biliyorum ve korkuyorum ya nodül kanser değildiyse adenomduysa ve şimdi bu tetkikler kanser yaparsa? Diye yada lenfleri bozup lösemi vs yaparsa diye Derken mecburen 2017 de aynı gün içinde hem tiroid sintegrafisi hemde Paratroid sintegrafisi çekildim. Şekli düzgün olduğu ve altta olduğu için Paratroid adenomu olma şansı var dendi bu radyasyon dozları kaç msv'ydi? Ekstradan 3 BT üstüne iki sintegrafi. Troid için 3 msv diyor sintegrafi doğrumu? Zararı nedir ? Paratroid içinse hiç bilgi bulamadım ? Burada troid nodülü çıktı ama soğuk yada sıcak değildi ılıktı bunuda kimi doktor iyi haber kimi doktor soğuk ile aynı mana diyor cevaplarsanız çok sevinirim şuan yaşım 31

1 cevap
Cevaplar (1)

Emrah bey öncelikle geçmiş olsun diliyorum. Anladığım kadarıyla kafanıza takılan tiroid nodülü varlığından çok aldığınız radyasyon dozuna bağlı olarak gelişebilecek herhangi bir hastalıkla ilgili. Öncelikle şunu belirtmek istiyorum, yıllık aldığımız radyasyon dozunun takribi %25 kadarı radyolojik tetkikler kaynaklı olur iken, %50 si dığal kaynaklardan alınan radyasyondur (radon,kozmik, elektronik vb) yani günümüzde radyasyon maruziyeti olmayan bir yaşam biçimi maalesef mümkün değil. Baş-boyun bölgesine alınan radyasyonun stokastik dediğimiz dozdan bağımsız uzun dönem etkilerinde kanser vb gelişme riski elbette vardır fakat bunun etkileri çok uzun yıllar içinde ortaya çıktığı için genetik yatkınlık gibi birçok faktörden ayrılması pek mümkün olmuyor. Tavsiyem tiroid nodülünüzün ve tiroid fonksiyon testlerinin düzenli aralıklar ile takip edilmesi ve doktorunuz gerekli görür ise biyopsi yapılması. Bunun dışında selenyum gibi birkaç çalışmada radyasyonun ortaya çıkardığı serbest radikallere karşı etkili olduğu belirtilen güçlü antioksidanlardan yararlanmanızda herhangi bir sakınca görmüyorum. Geçmiş olsun dileklerimle:)

11 Temmuz 2021 16:40