MS
Soru Sahibi
29 Ağustos 2021 02:31

Pulmoner hipertansiyon

Merhaba hatice hanım yenidoğan bebeklerde pulmoner hipertansiyon genetik bir hastalıkmıdır ? anne karnında belli olur mu ? Ve tedavisi mümkünmüdür

2 cevap
Cevaplar (2)
Uzm. Dr. Hatice Tatar Aksoy
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Neonatoloji

Anne karnında belli olmaz doğumdan sonra tanı konur, neden tamamen idiopatik(sebepsiz) olabileceği gibi bir akciğer problemine de bağlı olabilir tedavisinde uygun mekanik ventilasyon(makine ile solutma), nitrik oksit ve sildenafil kullanılabilir

27 Eylül 2021 12:06
MS
Soru Sahibi

9 ay boyunca hamileliğimde hiç bir sorun olmadı.Doğduktan sonra hiç nefes alamadı.Hemen yoğun bakıma aldılar.Ve gördüğü tedaviler sonucunda malesef 15. Gün bebeğimi kaybettim.Tekrar hamile kaldığımda genetik test yaptırmalıyım nelere dikkat etmeyelim.Teşekkür ederim cevabınız için..

28 Eylül 2021 01:18
Uzm. Dr. Hatice Tatar Aksoy
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Neonatoloji

Çok üzgünüm bebeğiniz için :(( Allah sabır versin size:(( Gençsiniz bebeğiniz olur, yaşasa da özürlü kalabilirdi hayırlısı bu imiş. Vefat eden bebeğinizin ayrıntısını bilmediğim için yorum yapmam zor, doktorunuza genetik bir sıkıntı olup olmadığını sorabilirsiniz, bu bebekte varsa doğacak bebeğinize baktırma şansı doğabilir

28 Eylül 2021 07:20