Zayıflamam iyi olmuş mu boyum şu ana kadar iyi uzamış mı?

 • Hocam merhabalar. 15 yaşındayım boyum 168-169 cm. Annem 150-155 cm civarı ,babam 174-175 cm boyunda. 11-12 yaşlarımdayken boyum 155-160 cm civarıydı ve çok kiloluydum. 85 kiloydum. 12 yaşımda başladım ve zayıflama bisikleti sayesinde 2 ayda 30 kilo verdim. Şuan 15 yaşındayım boyum 168-169 cm. Sizce bu zamana kadar boyum iyi uzamış mı? Boyum ileride kaç cm olur? Zayıflamam iyi olmuş mu? Sorduklarımı Cevaplarsanız sevinirim. iyi günler.

 • Doktor Cevabı:

  Sevgili baran! öncelikle kilo vermedeki gayretinden ve başarından dolayı tebrik ederim. beklenen boyun 1.75+1.53=328+13= 341/2=170.5 +-10 olarak hesapladığımızda 160.5 cm i̇le 180.5 cm arasında olup, şu an için 169 cm boyun şu an beklenen boyunun ortalaması bir değerde. kilonu yazmamışsın ama 30 kilo çıkarınca sanırım şu an 55 kg sın. bu kilo biraz düşük. hedefin 58-72 kg arasında olmalısın. mümkünse bu yaşlarda 58 kg a yakın olmalısın. kilo boy uzaması önünde en büyük engel. ayrıca fazla kilo sağlığında olumsuz etkiler iken düşük kilo tiroid sorunu, sigara kullanımı ve beslenme yetersizliği göstergesi olabililir. büyüme kıkırdaklarının kısmen açık olduğu bir yaştasın. kilo bunların daha erken kapanmasina neden olur. bir süre daha boy uzamasının olacağı anlamına geliyor. yinede iyi bir boya sahipsin. her türlü sporla uğraşmanın sana çok faydası olacaktır. boy uzamasında hareket etmek ve sağlıklı beslenmek de önemli. bu arada sende d vitamini ölçümü yaptırıp eksik ise d vit kullanın. d vitamini sadece boy uzaması için değil genel sağlık için de önemli. bunun için sende aile hekimine danışıp yardım alabilirsiniz. normalde 50 nin üzerinde olmalı. d vit eksikliği bir çok hastalığa neden olabilir. ayrıca tiroid hormonuna baktırıp eksikliği var ise bununda tedavisi gerekli. egzersiz fit kilo ve iyi bir duruş sağlayacak ve son dönemde bir boy uzaması sağlayacak. seninde 2-3 sene sonra yapacaklarının boy uzamasında bir faydası olmayacak. bu süreyi iyi degerlendirmelisin. o takdirde 6-10 cm daha uzayarak 175 _179 cm leri bulma ihtimalimiz olduğu kanaatindeyim. basketbol, koşu ve yürüyüş gibi sporlara devam et. ayrıca bunun için seninde aşağıdaki önerilerimizide dikkate almanı öneririm. bu önerilerimiz şunlar: 1.bol sporla uğraşmalısın (koşu, basketbol ve futbol olabilir) 2.sağlıklı beslenmeli. vitaminleri hap olarak değil doğal yolla almalı. sebze ve meyveler bu konuda yeterli. 3.i̇yi uyku çekmeli. geç yatmamalısın. 24 en geç saatin olsun. 4 . mümkünse çeşme suyu kullanmalı. mineral kalsiyum en yüksektir. 5.bol güneş almalı. açık alanda dolaşmalı. salgın günlerinde bu mümkün olmasada d vitamini ölçümü yaptırıp eksik ise d vit kullanın. 50 nin üzerinde tutacak dozu kullan. bunun için aile hekimine danışıp yardım alabilirsiniz. boy uzaması için d vitamini çok önemli. 6.asitli içeceklerden uzak durmalı. 7. sigara kesinlikle kullanmamalı. kendini başkaları ile de karşılaştırma. ayrıca facebook da türkiyenin sağlıklı yaşam sayfası linki **** gönderdiğim sayfada şu salgın günleri bitti gibi görünsede evimizde güvenle yapabileceğimiz çok etkili 1 seansı 10 dk lik egzersizi günün farklı zamanlarında günde 2-3 defa yaparak hem boy uzamasını sağlayan hormonları kanda yüksek tutabilirsin. yukaridaki egzersiz hem kilo vermede hemde iyi bir duruş için de etkili bir program. ileride tekrar kilo sorunun olursa günde 5 seans yapabilirsin. güzel kilo verme sağlar. ayrıca seni güçlendirip sana dayanıklılık sağlayacaktır. sağlıcakla.

  tarihinde cevapladı.
 • Hocam yani 11-12 yaşımda 2 ayda birden 30 kilo vermem iyi olmuş değil mi?

 • Doktor Cevabı:

  Sevgili baran tabiki kilo vermen iyi olmuş. i̇ki ayda 30 kg kısa sürede fazla kilo vermişsin. biz bunu çok öneriyoruz. genç olduğun için sorun yaşamamış olabilirsin ama bu doğru değil. ayda 4-8 kg ideal olup çok kilolu yani 140-200 kg gibi ağırlığı olan kişilerde bu miktar kilo verme kabul edilebilir. kilo verirken vücutta ciddi anlamda kas ve kemik yıkımıda olur. bu hem böbrekler için hemde tüm hayati organlar için risk oluşturur. ama nasıl verdiğini yani ne yaptığını ve nasıl beslendiğini yazarsan bir değerlendirme yapabiliriz.

  tarihinde cevapladı.
 • Hocam zayıflama bisikleti ile kilo verdim. Günde 1 saat zayıflama bisikleti çevirdim. Asitli içecekler, hamburger, pizza, ekmek v.s yemedim. Sağlıklı yiyeceklerden yedim. Tabağımı ölçülü ayarladım. Yemeklerimi, kahvaltımı ölçülü yedim. Örnek 1 kibrit kutusu peynir, 1-2 tane tam buğday ekmeği,5 zeytin, 3 domates ,5 salatalık. Bol spor yaptım. Hareketli bir yaşam sürdüm. Bu 30 kilonun hepsini böyle yaparak verdim .Sizce sağlıklı zayıflamış mıyım?

 • Doktor Cevabı:

  Yöntemin gayet güzel. bir sorun olmayacağı kanaatindeyim. bundan sonra geri kilo almamak için dikkat edersen iyi bir boya ve sağlıklı bir bedene sahip olabilirsin. sağlıcakla.

  tarihinde cevapladı.
 • Hocam bir soru daha soracağım. 11-12 yaşlarımdayken boyum 155-160 cm civarıydı. Şuan da 15 yaşındayım boyum 168-169 cm. Sizce boyum 11-12 yaşımdan bu zamana kadar iyi uzamış mı?

 • Doktor Cevabı:

  Uzama miktarı iyi. bundan sonra en az bu kadar daha uzama devam edecek. bundan sonra d vit düzeyine dikkat et. ara ara ölçüm yaptırıp eksik ise d vitamini kullanmalısın. sağlıcakla.

  tarihinde cevapladı.
 • Hocam 11-12 yaşlarımdan bu zamana kadar yani 15 yaşıma kadar boyum 12-13 cm falan uzamış. Bu uzama miktarı iyi mi? Ergenlikte 25-30 cm uzama olur diyorlar. Herkes 25-30 cm uzayacak diye birşey yok değil mi?

 • Doktor Cevabı:

  Sevgili baran! bu herkes için geçerli değildir. sende ise genetik olarak hesapladığımızda beklenen uzama olmuş. sağlıcakla.

  tarihinde cevapladı.
 • Hocam yani ergenlikte 25-30 cm uzama herkes için geçerli değildir değil mi? Birde 11-12 yaşımdan bu zamana kadar yani 15 yaşıma kadar 12-13 cm 'lik bir uzama genetiğime göre iyi değil mi?

 • Doktor Cevabı:

  Evet iyi bir boy uzama miktarı. bundan sonra boy uzaması yine en az o kadar olursa iyi bir boya erişirsin sevgili baran.

  tarihinde cevapladı.
 • Hocam yani ergenlikte herkes 25-30 cm uzayacak diye birşey yok değil mi? Bu 10 cm'de olur, 15cm de olur değil mi?

 • Doktor Cevabı:

  Bunu senin yaşam şeklin belirleyecek. inşaallah iyi bir boy uzaması olacak.

  tarihinde cevapladı.
 • Hocam yani ergenlikte ne kadar uzayacağımızı yaşam şeklimiz belirler değil mi? Bu uzama 25-30 cm değil, 10-15 cm de olabilir değil mi?

 • Doktor Cevabı:

  Önce genetik olarak boy uzaması belirlenir. bu beslenme, hareket ve yaşam şeklin gibi bir çok faktör bu genetigin izin verdiği boya sahip olmanı sağlar. bazen genetik müsait olsada o boya yaşam şekli yüzünden erişmeyebilirsin. şimdiki bir çok genç arkadaşımızın ortak sorunu bu sevgili baran. sağlıcakla.

  tarihinde cevapladı.

Afyon Karahisar Fizyolog uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!

Bu soruya oy verin :
Puan : 2.33 / Oy veren : 3 kişi

Diğer Hasta Soruları

 • Boyum daha uzar mı?

  Merhaba, kilom suan 46.5 civarı arada 1.5 kilo değişmeler oluyor ama yaklasık 3 senedir bu kilodayım

  Doktor Cevabı:

  Uzm. Dr. Lütfi Akgün

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör

 • Boy uzaması

  Hocam bir arkadasim internetten iğde cekirdegi tozu almis kalsiyum ve mineral bakımından zenginmis ama genede danisim dedim kullanimmi?

  Doktor Cevabı:

  Uzm. Dr. Lütfi Akgün

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör

 • Kemik yaşı

  Hocam bir soru soracağım kemik yaşı kaç olana kadar boy uzamaya devam eder

  Doktor Cevabı:

  Uzm. Dr. Lütfi Akgün

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör • Boyum daha uzar mı?

  Merhaba, 16 yaşındayım ve kızım, boyum şuan 167 civarı 172 olmak istiyorum. annem 158 babam 175 cm. spor yapıp vitamin alıyorum, yememe dikkat ediyorum. sizce boyum kaç cm olur? geçen yıl spor yaparak yaklaşık 5 cm uzadım, bir 5 cm daha uzar mıyım?

  Doktor Cevabı:

  Uzm. Dr. Lütfi Akgün

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör

 • Boyum uzar mı

  Ama hocam geçen yıldan bu yıla 1-2cm uzadım

  Doktor Cevabı:

  Uzm. Dr. Lütfi Akgün

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör

 • Boyum daha uzar mı vaktim var mi

  Peki hocam kilo olsam ise yarar mi

  Doktor Cevabı:

  Uzm. Dr. Lütfi Akgün

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör • Boyum daha uzar mı vaktim var mi

  Hocam bunlari nereden tahmin ediyorsunuz biraz daha açarak söyleyebilir misiniz

  Doktor Cevabı:

  Uzm. Dr. Lütfi Akgün

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör

 • Boyum daha uzar mı vaktim var mi

  Hocam boyum 176 civarlarında kilom 62 civarında baba 173 anne 160 haziran ayında 16 oldum son zamanlarda uzuyor muyum bilmiyorum sakallarım çok fazla çıktı 9.siniftan beri varlar ama o zamandan beri en az 6 7 cm net uzamisimdir karantina döneminde çok basketbol oynuyordum futbol oynuyordum ama uyku...

  Doktor Cevabı:

  Uzm. Dr. Lütfi Akgün

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör

 • Boy uzaması

  Hocam sabah,ikindi,gece yatmadan önce 1bardak süt iciyorum günlük 1.30, 2saat basketbol,futbol oynuyorum günlük 1tabak meyve yiyorum kilo almak için yemekleride fazla fazla tüketiyorum dediginiz o sitedeki egzersizi günlük 3defa yapıyorum demiştiniz 4,6cm boy alırsın peki ondan sonra büyüme plakları...

  Doktor Cevabı:

  Uzm. Dr. Lütfi Akgün

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör • Boy uzaması

  Hocam hipertiroidi yoktur kan tahlili yaptırdım hormonal değerlerim güzel çıktı yeme konusunda birgün etli birgün etsiz yiyorum meyveyle aram yok ama siz dediğiniz için basladim sigara içmiyorum babamda zayıf 72kilo ırsi olduğu dusuncesindeyim ama sizin bir kilo alma konusunda bir fikriniz varsa sor...

  Doktor Cevabı:

  Uzm. Dr. Lütfi Akgün

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör

 • Uzar mıyım

  Hocam merhaba yaşım 16 boyum 1.87 kilom 73 babam 180 annem 163 sizce daha uzama şansım varmı basketbol oynuyorum

  Doktor Cevabı:

  Uzm. Dr. Lütfi Akgün

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör

 • Boy uzaması

  Hocam anne boyu 165 kilom 50 dir kan tahlili yaptırdım hormonal değerlerim güzel çıktı d vitamini eksikliği vardi devit3 kullaniyorum şuan ama bu yaştan sonra 9 10cm alabilirmiyim bilmiyorum

  Doktor Cevabı:

  Uzm. Dr. Lütfi Akgün

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör • Boy uzaması

  Merhaba hocam ben mehmet ali 16yasindayim 175boyum var babam 181 doktora gittim sol el bilek grafitesini çektirdim daha açık ama ben bu aralar takıntı etmişim bu yaştan sonra 184 185 olmak istiyorum geceleri 1bardak süt iciyorum ve basketbola başladım sizce bu boyda olma şansım varmı

  Doktor Cevabı:

  Uzm. Dr. Lütfi Akgün

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör

 • Boy uzaması

  Hocam merhaba bem 17 yaşındayım yani 17 ye girmeme yaklaşık 13 gün kaldı kilom 77kg boyda 173, babamın boyu 176 anneminkide 163 1.80 olmak istiyorum. arkadaşlarıma çaktırmasamda bu beni rahatsız ediyor. kilom kaç olmalı daha uzarmıyım? sakallarım çıktı tıraş makinesiyle alıyorum yanaklardada tüyler...

  Doktor Cevabı:

  Uzm. Dr. Lütfi Akgün

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör

 • Boyum uzar mı

  Merhaba hocam boy sorum olcaktı yaşım 16 ya gireli 1 ay oldu boyum174 annem 155 babam 171 kilom 66 ayak numaram 42.5 boyum ilerde kaç olur geçen yıldan bu yıla 2 santim uzamışım

  Doktor Cevabı:

  Uzm. Dr. Lütfi Akgün

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör


.
x