Yurtdışındayım, haziran ayı ortasında endoskopik sinüs ameliyatı oldum. dok

 • Yurtdışındayım, Haziran ayı ortasında endoskopik sinüs ameliyatı oldum. Doktor ameliyat öncesi ve sonrası devamli antibiyotik verdi, ameliyat sonrası sorularıma kuşkulu cevap vermesi ve semptomların devam etmesi üzerine Temmuz ayında başka terde CT çektirdim, doktor sinüs çıkışlarını açmış, konkaları küçültmüş fakat maxillary sinüslerde bulunan folipleri bırakmış. Doktor ameliyatta folip görmedim diye gerekce one suruyor. O kadar da antibotiğe rağmen 1 ayda tekrar folip olusur mu?

 • Doktor Cevabı:

  Polipler kronik sinüzite yada allerjiye bağlı olarak oluşur. antibiyotikle polipler kaybolmaz. zaten ameliyatın temel amacı da bu polipleri temizlemek ve sinüslerin çıkışlarını açmaktır. sizin ameliyatınız kısmen başarılı olmuş. kalan polipler için size rahatsızlık vermiyorsa hemen ameliyata gerek yok. bir süre burun spreyi şeklinde ve ağızdan hap şeklinde çok düşük dozda kortizon tedavisi tedavisini doktorunuz önerirse, bunun oldukça faydasını görebilirsiniz. ancak bu tedavi mutlaka doktor gözetiminde olmalı ve dozajı doktorunuz ayarlamalı. (acaba sizin antibiyotik dediğiniz kortizon olabilir mi? ilacın prosbektüsünü kontrol etseniz iyi olur. çünkü bu kadar uzun süre antibiyotik kullanımı çok mantıklı gelmedi)

  tarihinde cevapladı.
 • Teşekkürler cevabınız için, verilen antibiyoktikler, klacid, augmentin, avelox, cravit idi. Sanırım polipler yuzunden nerdeyse her ay genelde boğaz enfeksiyonu hastalanıyorum. Hastane polipler için ücretsiz 2.ameliyat yapacak. Sinüzit teşhisi geçen sene konmuştu, ameliyattan çok önce de burunda kuruluk ve yüksek ateş ile daha da ağırlaştı durum. Şu anda da burun nemli değil kuruluk devam ediyor, 9 aydır burunda sümük oluşumu yok yerine beyaz kabuklanma oluyor. Burdaki doktor sebebini bulamadı

 • Doktor Cevabı:

  Doktorunuza danışın, eğer bir engel yoksa bir süre düşük doz kortizon kullansanız iyi olur. bu poliplerin küçülmesini de sağlar. beraberinde burunu nemlendirici jel kullanabilirsiniz. i̇kinci bir ameliyat yerinde bir karar olur. ancak burunda kuruluk olmaması için burun etlerine fazla müdahale etmemek gerekir.

  tarihinde cevapladı.
Bu soruya oy verin :

.
x