Yardımmmmmm

 • Hocam rahatsızlık için kusura bakmayın. Şüpheli bir ilişkim söz konusu oldu. 24. gün anti hiv 1/2+p24 antijen testi oldum 0.302 negatif. 90. gün anti hiv 1+2 test oldum 0.58 negatif. Ama karşı taraf pozitif ve yeni tanı almış. Ve ilişki sonrası uzun bir dönem vücut kaşıntısı ve kızarıklıklar oldu bende. Yaklaşık 2 hafta sonra akut hiv semptomları (genel vücut ağrıları, halsizlik, grip, nezle, ishal, kabız) yaşadım ve tedirgin oldum. Bu yaptırdıgım testler hakkında ne düşünüyorsunuz. 90. gün aynı zamanda hepatit b, hepatit c , sifiliz, herpes baktırmıştım. Karşı taraftada bunlar olmadıgından eminim ama anti hiv tanısı almş. Pozitif olma durumu varmı acaba endişeniyorum. Uuygun zamanlarda yapılması gereken testleri yaptırdım. Cmv. ebv gibi durumlar uzatabiliyor antikor süresini denilmekte. Son olarak da 140. gün anti hiv yaptırdım negatifti. Sizce pozitifleşirmi? Cmv olsa bile yeterlimi bu süre.

 • Doktor Cevabı:
  Uzm. Dr. Hilmi Tezgel

  Karşı tarafın pozitif olması endişelendirci elbet. ama bize yol gösterecek olanda yapılan testler. test sonuçları negatif olduğuna göre sorun yok. her hiv pozitifli ile teması olanın virüsü kapacak diye bir kural da yok. anlattığınız belirtiler hiv'e özgü değildir. herhangi bir soğuk algınlığında herkeste olabilecek şeyler. yine de içinizin rahat etmesini istiyorsanız 6. ayda bir test daha yaptırırsınız olur biter.

 • Eğer erkekte belsoğukluğu gibi bakteriyel bir enfeksiyon varsa penisinin ucunda birçok beyaz kan hücresi de olacaktır. Eğer erkekte HIV varsa bu beyaz kan hücrelerinin içinde muhtemelen bir sürü virüs olacaktır. Seks sırasında gelecek zevk sıvısı bu hücreleri itebilir ve dolayısıyla zevk sıvısı daha enfekte hale gelebilir. Bu sayede karşı virüs bulaşabilir. Hocam sadece oral temasta böyle bi durum söz konusu oldugunda 152. günde alınan negatiflik güvenlimidir mesela? Yoksa test süresi uzarmı? Ve birşey soracağım hiv ile akut semptomları, klinik bulguları çok benzer örneğin vucut kaşıntısı ve vucutta kırmızı benekler, grip, nezle,ishal, halsizlik, yorgunluk yapabailecek sizce ne olabilir? Hepatitler, herpes, ve sifiliz dışında

 • Doktor Cevabı:
  Uzm. Dr. Hilmi Tezgel

  Sözünü ettiğiniz belirtiler bir çok hastalığın ortak belirtileri. vücudunuzdaki lenf bezlerinde şişme ve büyüme varsa bir anlamı olabilir.yoksa bu belirtiler önemli değildir. 12. gündeki negatif sonuç elbette önemlidir. başka test yaptırmanız bana göre gereksiz.

 • Ateş (%96) Lenf bezlerinde büyüme (lenfadenopati) (%74) Farenjit (%70) Deri döküntüleri (%70) Kas veya eklem ağrisi (%54) İshal (%32) Baş ağrisi (%32) Bulanti ve kusma (%27) Karaciğer ve dalak büyümesi (%14) Pamukçuk (%12) Hocam bu belirtilerin needeyse hepsini yaşadım .Lenf bezlerinde büyüme, karaciğer ve dalak büyümesi YAŞAMADIM. Ateşde yaşadıysamda pek hissetmedim. Ve kuşkulandıran kısım şu oldu sizde demiştiniz değerlerde anlamsam bir yükseliş varsa önemli diye. 18. günde 0.45 , 90. günde 0.53 gibi yüksek değerler ve artış halinde. Bu testlern refarans aralığı >1 pozitifti Bu iki test devlt hastanesinde yapıldı. Tekrar devlet hastanesinde yaptırsam ne olur onu düşünmekteyim. Çünkü diğer oldugum dört test özel labaratuvarda 25/66/90/152 günlerde test oldum. Sırası ile anti hiv 1/2+p24 atnijeni 0.286 negatif. anti hiv 1/2+p24 antijeni negatif. anti hiv 1+2/p24 antijeni negatif. anti hiv 1+2 negatif. anti hiv 1+2(serum) negatif 0.047 ( ama bu serum test hepsinden farklıydı referans aralığı >0.424 üzeri pozitif) Yani şu rerefans aralığı >1 üzeri pozitif veren sadece antikora bakan testleri devlette 90. günde 0.53 geldikten sonra diğer bakılanlar sadece negatif yazıyordu. Bu yüzden değer yükselmişmi yükselmemişmi ona göre anlam veremiyorum • Doktor Cevabı:
  Uzm. Dr. Hilmi Tezgel

  Rakamlara çok takılmayın. önemli olan çıkan sonuçların referans aralıklarında olması. dünyanın en iyi laboratuvarlarında bile sonuçlarda % 10 yanılma payı vardır. sizin farklı sonuç aldığınız testte değeriniz referans değerinin onda biri kadar. yukarıda saydığınız belirtilerin hepsini aynı anda mı yaşadınız? farklı zamanlarda yaşadıysanız bir anlamı yok.

 • Hocam bendeki kaşıntı durumu ve vucutta kırmızı benekler ilişkiden 2 saat sonra başladı ve 3 ay devam etti sonra kesildi. 3. haftadan itibaren 10-15 günlük süreçte grip, nezle, daha çok kabızlık, bir kere ishal, baş ağrısı, halsizlik, bel ve sırt kas ağrıları bunlar oldu.90. günde ise anormal bir idrarda yanma şikayetim oldu doktor monodoks ve trimoks tablet verdi kullandım.Şuan bir şikayetim yok. Düşünüyorumda karşı taraf poztf ama çok riskli bi ilişki kurmadım. Ten tene temas ve kısa süreli oral ilişki. Bu yüzden acaba diyorum baya araştırdım özellikle kaşıntı konusundan dolayı buna sebep olabilecek hastalıklar hepatit virüsleri (A, B, C, D, E, G virüsleri) ile Herpes, EBV, CMV olabillir diye düşünüyorum. Bunlardan yaptırdıgım testlere göre herpes, hepatit B , C değilim. Hepatit A ve E yiyeceklerle bulaşıyormuş bunlarda değilim diye düşünüyorum. Geriye yakın temasla geçebilecek Hepatit D, Hepatit G, CMV , EBV kalıyor. Bu 4 ünden birisi mi acaba diye düşünüyorum. Yada 152. günde hiv hala kuluçka süresinde veya bunlardan birisinden dolayı kuluçka süresinde uzama da olabilir.. Kafam fazlasıyla karısık.

 • Doktor Cevabı:
  Uzm. Dr. Hilmi Tezgel

  Hepatit a, b ve c'nin dışındaki türleri toplumda çok görülen tipler değildir. sizin kaşıntılarınızın ilişkiden 2 saat sonra başlaması zaten olayın hiv ile ya da başka bir bulaşıcı hastalıkla ilgisi olmadığını gösteriyor. bulaştıktan 2 saat sonra başlayacak bir mikrobik hastalık yoktur.ancak örneğin bir kolera mikrobunun milyonlarcasını aynı anda alırsanız saatler sonra hastalık başlayabilir. cmv ve ebv bile olsa belirtileri 2 saat sonra başlamaz.

 • Hocam uzun yazdım ama lütfen okuyun ve kısa cevap vermeden beni en doğru şekilde aydınlatacağınza inanıyorum. Hocam bu kaşıntının sebebi neydi o zaman onu düşünüyorum.2 saat içinde oluşan tek belirti dediğim gibi bu kaşıntı ve sivilcelenme. Diğer belirtiler 3. haftadan sonra oldu hayatımda hiç midem bulanmaz benim ve böyle bitkin hissetmedim kendimi ilk kez ağrı kesici kas gevşetici iğne kullandım resmen üç gün o dönem. İşin garip tarafı yanyana gelenler bile kaşınmaya başlıyormuş o poztf kişiyle aynı ortamda bulunan yakınları. Tüberküloz gibi veya farklı bi viral hastalıkmı acaba yanındakileride kaşındırıyorsa anlayamadım. O 152. günde oldugum serum testle ilgili kafam karıştı. . Birde araştırdım serum ve plazma arasındaki farkı. Serumla plazma arasındaki tek fark fibrinojen ve pıhtılaşma faktörleri yer almamasıymış. Sizce pıhtılaşma faktörü olmadıgı için bu serum teste güvenebilimiryim acaba? Yanlış negatif sonuç vermesini etkilermi fibrinojen ve pıhtılaşma faktörlerinin olmayışı tüpte? Sabah vermiştim aksam sonucum çıkmıştı ne diyorsunuz bu konuda ? Son olarakda birtane hasta inceledim cdc yada fda sayfasında olabilir raporu sunmuşlar. Nasıl bir temas oldugu hakkında fikrim yok. Lakin hastaya 0. gün p24 antijeni uygulanmış pozitif çıkmış ama tam 4 yıl boyunca antikor cevabı negatif gözükmekte ama değerler hep 0.45 0.55 gibi seyrediyor o yıllar boyunca. 41. yılın sonunda antikor cevabıda pozitifleşiyor. Bliyorsunuz benim testte devlt hastanesnde oldugum o değerler yaklaşık ölçülerdeydi ve yükseliş halindeydi. Ayrıca 25. gün sadece p24 antijeni bakan test dahamı güvenilir? Benimki anti hiv 1/2+p24 antijeni denilen tek sonuç veren testti yanlış negatiflik söz konusumu oldu acaba. Bir yerde okumuştum 21-28 arası sadece p24 antijeni yaptırın. Combo yaptırmayın onun içindede p24 var yazılmış.

 • Doktor Cevabı:
  Uzm. Dr. Hilmi Tezgel

  Eğer serolojik test ya da antijen bakılacaksa serum ya da plazma ile çalışmak sonuca etki etmez. sadece toplam protein bakılacaksa plazma ile çalışılmalı aksi taktirde fibrinojen hesaba katılmamış olur. 21-28 arası testler sadece p24 hakkında sonuç verir. antikorları gösteremez. ama kombine testlerde aynı anda ikisi de bakılmaktadır. yani o testlerde gereksiz yere antikor da bakılmış olur. o kaşıntınızı açıklayacak bir şey bulamıyorum. en akla yatkını uyuz bulaşması olabilir o da kendiliğinden geçmez. • Yani 152. günde yapılan test teorik açıdan güvenilir diyorsunuz anladım. PCR olsaydı serum bakılması uygun olmazdı diyorsunuz anladıgım kadarıyla. Evet hocam uyuz konusuna bende takıldım. Çünkü kaşıntı için aile hekimi kwellado losyon vermiş ona uyuz içinmiş ama bundan olabilir kaşıntınız diye verilmiş üstün körü. Bende yazdırmıştım bu durumu öğrenince bu losyondan toplam 3 kutu kullandım ona ragmen kaşıntılar devam etti. Belkide tedavi bitsede belli bir süre kaşıntılar devam ediyordur. Nette 3 haftada biter losyonla diyor ama benim 3 ay sürdü eğer bu uyuzsa. İşin enteresan tarafı benim aile üyelerimde kaşıntı olmadı hiç o yüzden uyuz olmayailir diyorum. Birde bu üçüncü haftadaki grip semptomlar olunca

 • Doktor Cevabı:
  Uzm. Dr. Hilmi Tezgel

  Pcr demedim toplam protein dedim. kandaki proteinlerin bakıldığı test. pcr için serum ya da plazma farketmez. döküntüleriniz için bir dermatoloji (cildiye) uzmanına görünün.

 • Anlıyorum hocam şuan bir sıkıntım söz konusu değil. O dönem dermatoloji uzmanına gitmiştim ürtiker atağı geçirmişssiniz denmişti kabaca bakıp antihistaminik hap vermişti. Ama ürtiker oldugunu düşünmüyorum bulaşıcı değil çünkü o. Bulaşan bi şeyden dolayı belirti olarak ürtiker olmuş olabilirim anca. Saygıdeğer hocam birşey danışmak istiyorum.Şu hikayeyi yaşanmış duşünelim. Pozitif birisiyle girilen alıcı konumunda korunmasız ilişki sonucnda (ağzımda kanayan yara mevcuttu) uyuz hstalığı ve bel soguklğu kaptıgımı düşünüyorum. 3 kutu kwelloda losyan kullandım 3 ayda anca geçti. Bel soguklğu için ise iki kutu monodoks kullandım oda geçti. Endişeli ve zorlu bir süreç oldu benim için. Bu ilişkiden 3. haftadan itibaren ise grip, nezle, sırt ve bel ağrıları, eklem ağrıları,halsizlik, bi ishal bi kabız belirtilerim oldu yaklaşık 15 gün sürdü bu belirtiler. O yüzden fazlasıyla panik oldum. Bu süreçte 25 ve 66. günler anti hiv 1/2+p24 antijeni adı verilen tek sonuç veren testi oldum ve negatif gelmşti. 90.günde ise iki farklı kurumda anti hiv 1+2 test oldum 0.58 negatif geldi. Karşı taraf pozitif oldugu için tabiki endişem devam etti ve 150. günde gelişim labda anti hiv 1+2 test yaptırdım ve negatif çıktı. Size şunu sormak istiyorum normal bir ilişki durumunda testlerde böyle bi durum söz konusu olsa yakalardı diye düşünüyorum. Lakin alıcı konumunda oral ilişki sonucu bel sogukluğu ve tensel temastan dolayı uyuz hastalığı pozitif birinden bulaşması durumunda hivin testlerde belirme süresinde uzama meydana gelebilir mi? Farklı CYBH hiv bulaşma riskini artırıyor diye biliyorum ama test süresini etkilermi? Tekrar test yaptırmamı önerirmsiniz?

 • Doktor Cevabı:
  Uzm. Dr. Hilmi Tezgel

  Hayır başka test yaptırmanıza gerek yok.

 • Teşekkür ederim hocam. Bu arada birisi size sormuş pozitifse eger diye 2 yıla kadar bakılmalı demişssiniz az önce gördüm cevapladıgınız sorular içerisinde. Hocam eğer kişi erken dönemde 21-28 arası anti hiv1+2/p24 antijeni içeren test oldu ve 3. ayda negatifse eğer karşı taraf pozitifse olsa konuyu kapatması gerekir diye hacettepe ünv. prof . dr. serhat ünalın makalesini okumuştum. Ama eğer erken dönemde bu test bakılmadı ise 3. ay anti hiv ardından 6. ay anti hiv bakılmalı kesin olarak negatif deriz ve konuyu kapatırız tamamen yazılmış. Şimdi siz 2. yılı önermişssiniz tabiki olabilir ama sadece antikor testleri yapıldaysa 6. ayı aşabilir belki dediginiz gibi. Peki erken dönemde 21-28 arasında yapılan combine test antijen bu aralıkta en yüksek seviyeye ulaşacağından dolayı atlamaması gerekmezmi? velhasıl atladı . 3. ayda anitkor bakan testle bu konu kapanmalı değilmi? Sizin bilgilerinize ve tecrübelerinize çok itibar ediyorum hocam. Yanlış birşey söylediysem endişemden dolayı emin olabilirisiniz. • Doktor Cevabı:
  Uzm. Dr. Hilmi Tezgel

  Matematiksel olarak hareket edildiğinde söylenenler doğru. ama meslek yaşamımda kişilerin hastalıklar karşısında farklı tepkiler gösterdiğine çok tanık olduk. sıradan bir hastalık olduğunda bende üzerinde çok durmam. ama hiv söz konusu olduğunda ben biraz temkinli hareket etmek isterim. kimsenin vebalini taşımak istemem. kuşkulu ilişkilerde 21-28 günler arasında p24, 90. günden sonra da anti-hiv yeterlidir diyoruz. ama hiv pozitif kişiyle ilişki denince ve hiv'in 10-12 yıl gibi bir süre içerisinde yerleştiği göz önüne alınırsa daha duyarlı olmak gereği ortaya çıkar. farklı görüşler elbette olacaktır. ben size 3. ayda da negatif çıktıysa konuyu kapatın desem de kapatmayacağınızdan eminim. siz yine 6. ayda da 12. ayda da test yaptıracaksınız. ama bu sürelerde fikren rahatlamak istiyorsunuz bunun farkındayım.

 • Kesinlikle hocam fikren rahatlamak istiyorum. Sizde biliyorsunuz 2 yıl bu stresi yaşamak poztf olmaktan daha zor belkide. Belirsizlik o kadar kötü birşeyki.İnsan kafayı sıyırır. Misal evlensem nasıl olacak herşey skıntı bu süreçte. 2 Yıl mı bekleyeyim yani. Hocam ama şöyle bir durum söz konusu her hekim garantici davranmak ister ve kimisi 3 ay kimisi 6 ay kimisi 1 yıl hatta kimisi 2 yıl test yaptır diyebilir. İşte bu durumdaki belrsizliği ortadan kaldırmak için who zaten 3. aydaki negatif sonuç yeterli dememişmidir? Bu denli uluslararası bir kuruluş 90. gün için son diyorsa tüm hastaların antikor üreteceği maximum süreyi hesaba katarak bunu demiştir bence. Keza kimileri ilk ayda, kimileri ikinci ayda, kimileri üçüncü ayda pozitif olur. Ama en son süre 3. ayda herkes pozitif alır demekte. 6 ayda son kez bakılması gereken hastalıklar ve durumları zaten rehberde belirtmiş.(hepatit c, b gibi) Rehberde şuda denilmekte pozitif partnerle ilişki yaşanmaya DEVAM EDİYORSA en az bir yıllık kontroller yapılmalı. Ama devam etmediği sürece son ilişkinizden sonraki 3. ay esas alınmalı diyor. Dediğiniz gibi ciddi bir hastalık lakin hiçbir uluslararası kuruluşta yada herhangi bir doktorun makalesinde 1 sene ibaresi görmedim.

 • Doktor Cevabı:
  Uzm. Dr. Hilmi Tezgel

  Konuyu etraflıca araştırmışsınız. neye inanmak istiyorsanız ona inanın ve benimle artık daha çok tartışmayın, yanıtlamayacağım.

 • Haklısınız hocam kusura bakmayın yanlış birşey söylediysem. 180. gün Hiv(1+2 Ab+p24 Ag ELİSA) adında test oldum. Negatif geldi. Herhangi bir değer yazmamakta. Ne düşünüyorsunuz. Birdaha baktırmayın test dendi bana testi yapan hekim.

 • Doktor Cevabı:
  Uzm. Dr. Hilmi Tezgel

  Değer yazmaması önemli değil, önemli olan negatif çıkması. artık test yaptırmanıza gerek yok, konuyu kapatabilirsiniz. • Teşekkür ederim hocam. Hsv tip 2 igg ve igm 70. günde yaptırmıştım negatif çıkmıştı. Sizce konuyu kapatmak için yeterli bir süreç mi ? ne diyorsunuz? özellikle hem igg hem igm baktırmıştım atlamamak için

 • Doktor Cevabı:
  Uzm. Dr. Hilmi Tezgel

  Hsv için bu süreler uygundur. konuyu kapatabilirsiniz.


 • İzmir Enfeksiyon Uzmanı uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!

Bu soruya oy verin :

Diğer Hasta Soruları

 • Bulaşma riski ?

  Hilmi hocam merhabalar. tatarcık(yakarca) sineğini öldürdüm elime kanı bulaştı bu şekil de hiv hepatit bulaşır mı ? hocam bir de rna testi kaçıncı günde doğru yanıt verir cevabınız için şimdiden teşekkürler.

  Doktor Cevabı:
  Uzm. Dr. Hilmi Tezgel

  Uzm. Dr. Hilmi Tezgel

  Tatarcık ile hiv ya da hepatit bulaşmaz. pcr rna testi 10-15 gün sonra doğru sonuç verir.

 • Şarbon hastalığı korkusu

  Hocam merhabalar size bir soru sormak istiyorum bugün okuldan bir arkadaşım muhabbet ederken bir arkadaşının şarbon olduğunu ve onunla tokalaştığını söyledi sonra arkadaşım eline baktı ve elinde yara olduğunu söyleyerek şarbon oldum galiba deyip güldü ben arkadaşımla gün içinde tokalaşmıştım ve oda...

  Doktor Cevabı:
  Uzm. Dr. Hilmi Tezgel

  Uzm. Dr. Hilmi Tezgel

  Sizi çok güzel makaraya almışlar. şarbon olan kişi dışarıda dolaşamaz. deri şarbonu ise zaten yarası görülür. akciğer şarbonu ise hastanede yatması gerekir.

 • Hiv testlerim

  Hocam merhaba iyi günlerşüpheli ilişkimden 2 hafta lenf bezesi şişmesi bacak sırt omuz döküntü halsizlik kasık ağrısı gibi şikayetlerimden sonra 30. gün ankara düzen lab hiv duo testi p24 ve hiv1/2 ayrı bakan ikiside negatif 75. gün eğitim araştırma hastanesinde elisa negatif geldi bu iki testin g...

  Doktor Cevabı:
  Uzm. Dr. Hilmi Tezgel

  Uzm. Dr. Hilmi Tezgel

  Hiv erken belirtileri dediğimiz belirtiler 1,5-2 ay sonra başlar. dünya sağlık örgütü (who) anti hiv testinin 90. günden sonra yapılmasını önermektedir. • Ana ifa pozitif

  Hocam lütfen cevap verin ana ifa pozitif durumu bağışıklık sistemi ile alakalıdır test süresini uzatır yani 90. gün değil 180. günde mı yapılmalı? yoksa ana ifa pozitiflik test süresini etkilemez mi?

  Doktor Cevabı:
  Uzm. Dr. Hilmi Tezgel

  Uzm. Dr. Hilmi Tezgel

  Ana ifa pozitifliği testi etkilemez.

 • Hiv suphesi ve benekler

  Merhaba hocam şüpheli iliski sonrasi 17 ve 21. gun kombo test yaptirdim 17. gun 0.16 negatif 21.gun 0.41 negatif cikti referans 0.99 .21 . gun baska bi yerde hepatit c baktirdim referans 1 oldugu halde 2.26 cikmis ve negatif yaziyor benim sorum esik degerini astigi halde neden negatif yaziyor ve de...

  Doktor Cevabı:
  Uzm. Dr. Hilmi Tezgel

  Uzm. Dr. Hilmi Tezgel

  Hepatit c ilee ilgili testi yapan laboratuvar ile görüşün. anlattığınız belirtiler çok anlamlı belirtiler değil.

 • Ana ifa ve hiv

  Hocam bağışıklık sistemi hastalıkları hiv tespiti için günü uzatıyormus. hocam benim ana ifa pozitif çıkıyor buda bağışıklık sistemi ile alakalı diye biliyorum. peki bu ana ifa pozitiflik hiv tespit süresini uzatır mi.?

  Doktor Cevabı:
  Uzm. Dr. Hilmi Tezgel

  Uzm. Dr. Hilmi Tezgel

  Ana pozitiflği immun sistem zayıflığı değildir. bu nedenle hiv testini etkilemez. • Kuduz riski

  Merhaba doktor bey bugün yürüyordum arkamda da görmedim üç tane köpek vardı ve birden havlamaya başladılar bende kaçtım arkamda ben yuruken parmaklarımdada deri kalkmıştı aklıma takıldı köpekler havlarken parmakalarma salyaları geldiyse köpekler kuduzsa parmağıma. salyasi geldiyse kuduz bulaşırsa di...

  Doktor Cevabı:
  Uzm. Dr. Hilmi Tezgel

  Uzm. Dr. Hilmi Tezgel

  Sorunuzu yanıtlamıştım.

 • Hepatit riski

  Merhaba doktor bey birinin şu içtiği bardaktan su içmek o kişide hepatit ve hiv varsa bizimde o kişinin bardağından şu içmemiz bize hepatit ve hiv bulaştırır mı

  Doktor Cevabı:
  Uzm. Dr. Hilmi Tezgel

  Uzm. Dr. Hilmi Tezgel

  Hiv bulaşmaz. hepatit belki. daha ayrıntılı bilgi için ''drtezgel.weebly.com'' daki hiv yazımı okuyun.

 • Hiv testi combo testi

  Hocam merhaba bir cinsel temasım olmadı ancak 1 2 dk sarıldım sonra yanaktan ufak öpücükler kondurdum bulaş olmaz diyolar ama benim psikolojim bozuldu acaba onun yanağı nda kan varmi acaba benim yanağımda yara varmiydi yanaktan öptüm acaba benim dudagimda yara varmiydi çok bunalıma girdim ve test ya...

  Doktor Cevabı:
  Uzm. Dr. Hilmi Tezgel

  Uzm. Dr. Hilmi Tezgel

  Bu şekilde bulaşma olmaz. rahat olun. • Kuduz aşısı

  Merhaba doktor bey bugün yürüyordum arkamda da görmedim üç tane köpek vardı ve birden havlamaya başladılar bende kaçtım arkamda ben yuruken parmaklarımdada deri kalkmıştı aklıma takıldı köpekler havlarken parmakalarma salyaları geldiyse köpekler kuduzsa parmağıma. salyasi geldiyse kuduz bulaşırsa di...

  Doktor Cevabı:
  Uzm. Dr. Hilmi Tezgel

  Uzm. Dr. Hilmi Tezgel

  Se, se, se...... kaç olasılık bir araya gelecek belli değil. matematikte olasılık hesaplarına göre hareket edersek olasılık sıfır çıkar. merak etmeyin bu şekilde kuduz bulaşmaz.

 • Hıv testleri

  Hocam, daha önce size sorularım olmuştu. hocam şüpheli ilişkiden sonra 12. gün pcr rna, 25. gün ultra duo, 100. gün combo ve 6 ay bir hafta sonra özel bir hastanede antı hıv testi yaptırdım çok şükür hepsi negatif geldi. ama bazı doktorlar en az 1 yıl takipte olunmak lazım diyor. sizce ne yapayım?

  Doktor Cevabı:
  Uzm. Dr. Hilmi Tezgel

  Uzm. Dr. Hilmi Tezgel

  Hiç gerek yok. dünya sağlık örgütü (who) 3 ay yeterli demektedir.

 • Hıv korkusuuu

  Hocam bugün berbere gittim berbere gittiğimde berber boştu ve koltuğa oturdum adam saçlarımı makinayla saçımın etrafını kestikten sonra makasla kesmeye başladı tarakla saçlarımı öne tararken sanırım tarakla sivilcemi patlattı tarakta kan varsa hıv bulaşır mı ?

  Doktor Cevabı:
  Uzm. Dr. Hilmi Tezgel

  Uzm. Dr. Hilmi Tezgel

  Bu şekilde hiv bulaşmaz. daha ayrıntılı bilgi için ''drtezgel.weebly.com'' daki hiv yazımı okuyun. • Hiv suphesi ve benekler

  Hocam bugun 18. gundu ve daha onceleri de combo tahlil yaptirdigim arastirma hastanesinde tahlil yaptirdim. her zaman ki degerler 0.05 negatife şeklinde geliyordu bu sefer 0.16 negatif geldi referans 0.25 antijen sayisinin yeterli duzeye yukselmedigi icin bu sekilde bir deger olabilir mi sizce ilerl...

  Doktor Cevabı:
  Uzm. Dr. Hilmi Tezgel

  Uzm. Dr. Hilmi Tezgel

  Tekrara gerek yok. 90. günü bekleyin.

 • Anti hiv oral

  Hocam iyi günler daha öncede sormuştum bundan yaklaşık 3 ay önce kadar 15 saniye kadar süren bir bayana oral yapmıştım takıntılı olduğum için hiv den şüphelendim ve 1.ayda p24 antijen ve antikor testim negatif geldi 3.ayda anti hiv testi yaptırdım oda negatif geldi artık rahatlamalı mıyım sadece ora...

  Doktor Cevabı:
  Uzm. Dr. Hilmi Tezgel

  Uzm. Dr. Hilmi Tezgel

  Konuyu kapatabilirsiniz.

 • Hiv ağız yoluyla bulas

  Kurumus kan da bulaştırabilir mi yani

  Doktor Cevabı:
  Uzm. Dr. Hilmi Tezgel

  Uzm. Dr. Hilmi Tezgel

  Çok zayıf bir olasılık.


.
x