Ülseratif kolit değerlendirme

 • Sn ve saygı değer hocam, Yaş 30, boy: 1.83, kg:83, erkek. (Kg kaybı yok) Yaklaşık 5 aydır günde 1 ya da 2 kez, her gün olmamakla beraber haftada 3 ve 4 ishal olarak tualetimi yapmaktayım. Karın aģrısı, mukus kan ve renk degisimi hiç olmadı. Panik atak ve cok ileri derecede anksiyete bozukluğum olduğu için doktora gittim. Doktorum calprotectin tetkiti yaptırdı. İlk değerim 630 positive çıktı. Fakat doktorum klinik bulgularım çok az olduğu için testi probiotik alıp 2 hafta sonra tekrarlamamı istedi. Bu kez 30 negative çıktı. Ve büyük ihtimalle ibs olduğumu kolonoskopi gerekmediğini saplantı yaptığimi soyledi. Lakin saplanti konusunda baya hakliydi. Ancak ben dayanamayip israrla kolonoskopi istedim ve kabul etti. Kolonoskopi sonucum sigmoid kolonda 1 aded polip alındı ve çok ama çok minimal bir kolit ön tanısı kondu. İnce ve kalın bagirsagin birlesiminde cok minimal bir enflamatuar alan görmüş doktor bey. Kesin tanı için patalojiyi bekleyeceğiz dedi. Pataloji raporu bu gün geldi ve dr bana crohn, kanser yok. Kolit var fakat bilinen ulseratif kolit değil korkulacak ve hayat kaliteni dusurecek bir kolit yok dedi. Panteta 500mg yazdı. Ben doktora hastaligim remisyondamı, aktif dönemmi diye sordugumda. Remisyon ya da aktif dönem derecesinde bir hastaligin yok, rahat ol hayatina devam et dedi. Çok kıymetli hocam aklim iyice karıstı ben ülseratif kolitmiyim? Patoloji sonucum: Mikroskobik Bulgular: Erezyon: + Inflamatuar pseudopolip: _ Lenfoif Hiperplazi: + Aktivasyon: + Kriptit: + Kripta Abseleri: _ Kripta Deformasyonları ve Atrofiler: + Displazi: _ TUBULER ADENONA Fokal Erozyene Nonspesifik Kolitis. Psikolojim ve günde bazen 1 bazen ise 2 kez sulu dışkı dışında hiç sorunum yok. Diarelerimde her gün olmuyor hocam. Yukarıda belirttiğim gibi hafta da 3, 4.

 • Doktor Cevabı:

  Çok zor bir soru.klinik ve kolonoskopik olarak ülseratif kolite benzemiyor.patolojide kript abseleri yok,yalnız kriptlerde iltihap ve kript yapılarında bozulmalar mevcut,bunlara bakarak ülseratif kolit demek de zor,bu bulgularla nonspesifik kolit denilebilir.yalnız tübüler adenom(polip) bulunması önemli olabilir,bu nedenle 1-2 yıl sonra tekrar bir kolonoskopi yapılması iyi olur kanaatindeyim.

  tarihinde cevapladı.
 • Kıymetli hocam değerli yorumunuz için minnettarım. Ayrıca iyiliğinize duacıyım. Saygı değer hocamız, kolonoskopi ve pataloji raporlarımla iki dr muanesine daha gittim. Doktorlarin biri genel cerrah biri ise dahiliye uz. Idi. Dahiliye uzmani doktorum raporlara baktı klinik bulgularimi, gecmisimi dinledi ve yorumu şu oldu: doktorun kendi crohn hastası idi; sizin klinik ve rapordaki bulgularınız uk ya da crohnu kesinlikle desteklemiyor tubuler adenomunuz alinmis, 1, 2 yulda prosedur kontrol yapmaniz yeterlidir. Size verilen pentasa 500mg zararlı bir ilactir. Lutfen kullanmayiniz. Gunluk normal tualet sayinizda artis, agri, kan, mukus... yok. Günde 1 ya da 2 kez sulu yapmak sorun degildir. Kaldi ki her gun degil bazen bu oluyor. Genel cerrah: biz inflematuar bagirsak hastaliklarinda g.e uzmanlari ile calisiriz. Tubuler adenom bir cok kiside oluyor ciddi bir durum degil. Zaten alinmis. Sigmoid kolonda olmasida avantaj. 1 2 yilda bir rutin baktirirsin kolonoskopiye bile gerek yok, rekroskopi yeterli. Bu bulgular ve raporlar size verilen ilacı desteklemiyor. Size veren doktor yorumlamaya gitmiş muhtemelen. Pentasayı almayın cok qgir bir ilac. Bu ilaclik bir hasatiginiz yok. Kolonoskopide sigmoid kolonda hiperemik alanlar ve terminal illeumda hafif ödem izlendi diye bu tanı konulamaz. Ayrica patoloji raporuda desteklemiyor. Cok kiymetli hocam lutfen sizin kiymetli yorumunuzu bekliyorum. Ne yapmaliyim? Pataloji raporumu degerlendirdiniz. Kolonoskopi tanisinda: sigmoid kolonda hiperemik alanlar inflematuar surec ile uyumludur yaziyor.

 • Doktor Cevabı:

  Ben cevabımı yazmıştım.durumun iltihabi barsak hastalığına benzemiyor,pentasa niçin verildi,bilmiyorum ama bu ilac o kadar zararlı bir ilaç değil ve nonspesifik kolitte kullanılabilir ve içinde esas etken madde aspirindir ama bu normal aspirin gibi değildir.bizim için tübüler adenom önemli,alınması gerekirdi ve alınmış,iki yıl sonra kontrol kolonoskopisi yapılırsa iyi olur,bu tamamen kontrol amaçlı mutlaka polip nüksedecek diye bir durum söz konusu değil.kontrollerini bir gastroenteroloji uzmanı görse iyi olur

  tarihinde cevapladı.
 • Tesekkur ederm degerli hocam. Son üç gündür sabahları keçi dışkısından büyük fakat parça parça ve sert diskiliyorm.tıkanıklık olabilirmi degerli hocam?

 • Doktor Cevabı:

  Yapmaz endişe etme,keçi pisliği tarzında dışkılama zaman zaman stress altındaki herkezde olur,bende de oldu ama zaman içinde düzeldi,normal yaşamaya bak,aklın barsaklarında olmasın,zaten öyle bir durumun da yok.iyi bayramlar,sebze ağırlıklı beslen ama vegan diyeti uygulama.

  tarihinde cevapladı.
 • Sevgili hocam, öncelikle rahatsiz ettigim icin ozurdilerim. Tum yardim ve destegniz icin size sonsuz tesekkur ederim. Yardimini esirgemeyen örnek hocamizsiniz. Hakkiniz odenmez. hocam 3 ay pentasa kullanimi sonrası, crp, hemoglobin ve calprotectin tetkitlerim temiz fakat hocam 2 gun once sabah ishal olmuştum, sarı köpüklü şekilde. 5 saatte 6 kez tualete çıktım. Ardından hastaligim 6 saatte geçmişti. Doktor bana enfeksiyon deyip reflor ve flagyl verdi hastaligim gecti fakat bagirsaklarimdan cok ses gelmekte hocam lakin ishalimde seserle baslamisti. Hasta degilim lakin ozellikle geceler bagirsak hareketlerini ve sesini hissediyorum. Bu durum icin kiymetli yorumunuz nedir acaba? Hic boyle hareket ve ses olmamisti daha önce. Nonspesifik kolit uk ya da crohna donmus olabilirmi? Bu sesler bu sebebten kaynaklaniyormudr? En icten saygilarimla

 • Doktor Cevabı:

  Ülseratif kolitin önemli klinik belirtisi(barsaklar için) karın ağrısı ve kanlı ishaldir.bu klinik sizde yok,her ishal mutlaka iltihabi barsak hastalığına bağlanamaz ve bu ishal flagyl ve reflor ile geçmez,son ishaliniz belki de yenilen veya içilenlere bağlı basit bir ishal olabilir.barsak hareketlerinde artma var ama şu an ishaliniz yok sanırım,dışkı tahlili yapılabilir ve birşey çıkarsa ona göre tedavi ayarlanabilir diye düşünüyorum,geçmiş olsun.

  tarihinde cevapladı.
 • Sevgili ve saygıdeğer hocam, Umarım iyisinizdir. Rahatsız ettiğim için çok özürdilerim. 5 gün önce kontrol kolonoskopisi oldum ve her şey temiz çıktı. Fakat Kolonoskopi olduğumdan bu yana, tualetimde aşırı sertlik (kabızlığa benzer) zorlanma, alt karında (mesane üstü) sıkışma ve şişkinlik hissim var. Özellikle tualetimi yaparken alt karnım ağrıyor. Son olarak bu hisler yoğunluklu olarak sol alt karında gibi. Bu durum kolonoskopi sonrası normalmidir? Saygılarımla.

 • Doktor Cevabı:

  Kolonoskopi sonrası barsak flora değişikliğine bağlı bunlar olabilir,neden kolonoskopi yaptırdınız bilemiyorum ve gereksiz buluyorum.kefir veya prebiyotik+probiyotik içeren ürünleri kısa süreli kullanabilirsiniz.

  tarihinde cevapladı.
 • Sqygi değer hocam öncelikle bizlere hep yardımcı oldugunuz icin size minnettarız. Tekrar kolonoskopi olmamdaki sebeb 5 ay onceki kolonoskopimi genel cerrahın yapmasi idi. 1 hafta onceki kolonoskopimi gastroenteroloji uzmanı yaptı. Tüm sonuclar normal cikip biopsi gereksinimi duymadı. Ayrıca calprotectin, hemogram, crp, sedimantasyon, demir baglama, ve daha bir çok tetkitte temiz idi sevgili hocam. Sonuclar boyle olunca profesor ibs olarak yorumlanabilir dedi. Lakin ibs ishal agirlikli olarak seyrediyor bende. Genellikle agrisiz fakat bazen ciddi agri ile tuvalet ani ihtiyaci doguyor hocam. İbs bu denli konfor bozarmı acaba? Bazen gunde 4 kez wc ye cikiyorum. Son olarak kabizlik ve siskinlik sorunumu oneriniz sayesinde gecirdim. Size minnettarim. Hakkinizi odeyemeyiz

 • Doktor Cevabı:

  Ibs nin en iyi tedavisi yabancıların occupational therapy dedikleri tedavi,kafanı meşgul eden bir uğraşın olması,böylece kafan karnını düşünemeyecek,ilaç kullanmadan .

  tarihinde cevapladı.
 • Değerli hocam umarım iyisinizdir. Rahatsız ettiğim için çok özürdilerim. Kıymetli hocam sayısız total kolonoskopi oldum çok sükür sonuçlar temiz fakat sabahları 1 ve 3 arası büyük abdeste çıkıyorum. Bazen normal bazense ishalimsi olarak. Kan, ağrı, kg kaybı, iştahsızlik, bulantı hiç olmadı. Sayısız Calprotectin, sedim, hemoglobin, ts4, ca 19.9, hormon ve adını bile söylemedigım 100lerce testten geçtim. Çok sükür bunlarda temiz. Fakat hocam şikayetlerim hep devam ediyor. Gunde 2 3 arası büyük abdeste gidiyorum, bazen 3. Çıkışım ishal oluyor. En son tetkitlerimi dün yaptırdım. 100lerce tetkit. Calprotectin de dahil olmak üzre yine her sey sorunsuz gorunuyor. Gastro konusunda bir tek size güveniyorum. Turkiyede yaşasam size tedaviye gelmek isterdim fakat kıbrısta gorunmedigim dr kalmadı kimse teshis koyamiyor. Aslında hayat kalitemi cok olumsuz etkileyen bir durum soz konusu degil fakat bir seylerin atlanmasindan cok korkuyorum. Sizce bu olanları ve olanların devam etmesi ibs ile baglantilimidir? Saygi ve sevgilerimle.

 • Doktor Cevabı:

  Bu yakınmaların ibs.ye de bağlı olabilir ve olmayabilir de,bu ishal durumu nedensiz biz dahil hemen hemen herkezde oluyor.ben neden olarak şunu düşünüyorum;yediğimiz sebze ve meyvalara gereğinden fazla ilaçlama yapılıyor ve bunlar da bizim barsak floramızı bozuyor.soğuk hava depolarına giren sebze ve meyvaları yemek intihar.geçen gün sebze halinde kabzımal olan bir arkadaşım soğuk hava depolarına aşırı ilaç verildiğini ifade etti ve o depolara insanların girmesinin imkansız olduğunu söyledi.yapılacak şey sebze ve meyvaları çok çok iyi yıkayarak,temizleyerek tüketmek gerekir. gelelim size: ishal ile birlikte yandaş yakınman var mı( zayıflama,bulantı,kusma gibi)?eminim ki yok,ayrıca gece uykudan uyandıran bir ishalin yok. tavsiyem temizlik,temizlik

  tarihinde cevapladı.

Konya Dahiliye uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!

Bu soruya oy verin :

Diğer Hasta Soruları

 • Kabızlık problemi

  Merhaba doktor bey, doğum yapana kadar istifra ettiğim için sindirim gerçekleşip tuvalete pek çıkamamıştım, 36 gün evvel doğum yaptım 36 gündür kabızlık problemi yaşıyorum duphalac, bekunis gibi ilaçlar kullandım fakat halen kabızlık problemi çekiyorum. ne yapmalıyım?

  Doktor Cevabı:

  Doç. Dr. Muammer Kara

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör

 • Kronikleşmiş bağırsak iltihabı

  Merhaba hocam.hocam benim can sıkan ve çözüm bulamadigim bir derdim var.size danışmak istedim.simdi hocam ben 28 yasinda erkek bir hastayim.benim cocuklugumdan beri bi kabızlık büyük idrar yaparken ıkınma bazen solucan gibi yani bildiginiz parazit çıkma sorunlarim vardi cocukken.15 yasimda akut apan...

  Doktor Cevabı:

  Doç. Dr. Mustafa Kaplan

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör

 • Mide-bağırsak huzursuzluğu

  Merhabalar halil bey, 6-7 aydır mide bağırsak sorunlarım var. son zamanlarda büyük tuvalete çıkmazsam huzursuzluk yaşıyorum, çıktıktan sonra ise hemen bişeyler yemem gerekiyor aksi halde midede garip hareketlenmeler, ani acıkma, baş dönmesi, kalp çarpıntısı, göğüs bölgesi huzursuzluğu sol meme civar...

  Doktor Cevabı:

  Doç. Dr. Halil Genç

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör • Bağırsağın solunda ağrı

  Merhaba benim bağırsağımın solunda ara ara hafif bir ağrı oluyor. 2011 de safra kesesi ameliyatı olmuştum sindirim ile ilgili bir sıkıntı olabilir mi acaba. dışkıda kan halsizlik iştahsızlık vb yok genelde yağlı yemek yiyince sıkıntı yaşıyorum teşekkürler.

  Doktor Cevabı:

  Doç. Dr. Hacı Murat Çaycı

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör

 • Makatta kanama

  Mrb hocam ben büyük abdestimi yaparken makatan kan damlıyor. kronik bir ağrı,ishal,kabızlık,oluşmuyor sadece hiperaktivite oluşuyor yerimde duramıyorum. gün içinde bol bol samirsak yiyince kanama geçiyor. samirsak yemeyi azaltinca yada bırakınca kanama tekrar başlıyor. sorun nedir ne yapmalıyım.yard...

  Doktor Cevabı:

  Op. Dr. Mert Atak

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör

 • Sağ kaburga altı ve kasık agrisi

  Hocam öncelikle kolay gelsin allah yardımcınız olsun bu dönemde. ben 22 yaşındayım 3 yil once ibs reflü gastrit ve belde hafif fitiklasma teşhisi kondu bide makat çatlağım var. ara sıra kabizlik oluyo 3 4 gün gecmiyo. sağ on ve arka kaburga altım da sağ kasik ve bacagimda agri var bacagim arada a...

  Doktor Cevabı:

  Prof. Dr. Zülfikar Polat

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör • Huzursuz bağırsak

  Hocam merhaba ben ağrılı tuvalete cikiyorum ve kalem gibi ince oluyor yapısında sorunda yok çıktıktan sonra sorunum bitiyor ama hep böyle oluyor renkli ilaçlı ultrasondu yanlış bilmiyorsam birşey çıkmadı huzursuz bağırsak dediler ama hep ağrılı mı olacak

  Doktor Cevabı:

  Prof. Dr. Zülfikar Polat

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör

 • Patoloji sonucu

  Merhaba hocam,size daha önce yazmıştım bağırsak iltihabı ülseratif kolit şüphesi ile kolonoskopi sonucumu ilettiğimde siz amip parazitine benzetmiştiniz ve yine de patoloji sonucunu beklememi önermiştiniz.sonucumu size iletiyorum: belirgin kript kaybı ve distorsiyonu: belirgin goblet hücre depresy...

  Doktor Cevabı:

  Uzm. Dr. Hayri Karaarslan

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör

 • Ksbizlik hakkinda

  Sayin degerli hocam benim cok kabizligim oluyor hocam cok ikiniyorum cok az yapabiliyoru hocam 7.8.2021kolonskopiyaptirdim sayin degerli hocam tejrsr yaptirma gerek varmi opr dr genel cerrahi uz yapti .hocam ben 2.9.2018 yilindada yaptidim irdada bise cikmadi hicsm ben diabet iki hastasiyim oda ka...

  Doktor Cevabı:

  Prof. Dr. Zülfikar Polat

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör • Polip olabilir mi

  Merhaba hocam. yaşım 28 2 senedir her ay 1 hafta ishal 3 gün kabız oluyorum kabızdan sonra dışkılamada zorluk yaşıyorum koyun dışkısı gibi geliyor. 3 ay önce kan değerlerimin düşük olduğunu öğrendim. 3 hafta önceki sonuçlarım d12 196, folat 2.24, ferittin 6.5, sedim 21. dedem kolon kanserinden öldü...

  Doktor Cevabı:

  Uzm. Dr. Hayri Karaarslan

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör

 • Saç dökülmesi

  Iyi günler .23 yasinda erkek hastayim universite tam ortasında 2'inci yılımda saç dökülmesi başladı.daha sonra ibs bağırsak sorunu başladı ve daha sonra bu hastalık yüzünden hemoroid sorunu meydana geldi..saclarimda asiri yaglanma ve kasinma ve sonrasinda cok kolay dokulen saclar . minoxsil propecia...

  Doktor Cevabı:

  Uzm. Dr. Mesut Öndeş

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör

 • Tekrarlayan rahatsızlık

  Hocam merhabalar. 23 yaşındayım. gastroenterit semptomlarıyla acile başvurdum flagyl 3×1 12 gün kullandım düzeldim. gaitada spesifik hiçbir şey yoktu. 20 gün sonra aynı semptomlarla yeniden aynı şekilde 12 gün ilaç kullandım tekrar düzeldim. tekrarladığı ve zor iyileştiği için iyi bir gastroente...

  Doktor Cevabı:

  Uzm. Dr. Hayri Karaarslan

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör • Pankreas kanseri olabilir mi?

  Pankreas kanseri hocam merhabalar, yaklaşık 2 haftadır süregelen sürekli karın guruldaması, hazımsızlık, iştahsızlık ve tuvalete çıkma bozukluğum mevcut. yaşım 23. hayatımda hiç sigara, alkol vs kullanmadım. ailemde kanser öyküsü mevcut değil. uzman doktora gittiğimde tüm batın usg, bütün kan tes...

  Doktor Cevabı:

  Prof. Dr. Zülfikar Polat

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör

 • Kolon polip

  Merhabalar doktor bey öncelikle ilgi alakanıza teşekkür ederim. uzun zamandır yaklaşık 6 aydır geçmeyen ishal şikayetim vardı zaman zamanda (2-3 kez) dışkıda kan gördüm. kolonoskopi yaptırdım sigmoid 20 cm de geniş tabanlı 2-3 cmlik 2 adet polip, rektumda 2 adet milimetrik polip görüldü,mukozanın...

  Doktor Cevabı:

  Doç. Dr. Muammer Kara

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör

 • Kolon polip

  Merhabalar doktor bey öncelikle ilgi alakanıza teşekkür ederim. uzun zamandır yaklaşık 6 aydır geçmeyen ishal şikayetim vardı zaman zamanda (2-3 kez) dışkıda kan gördüm. kolonoskopi yaptırdım sigmoid 20 cm de geniş tabanlı 2-3 cmlik 2 adet polip, rektumda 2 adet milimetrik polip görüldü,mukozanın...

  Doktor Cevabı:

  Doç. Dr. Muammer Kara

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör


.
x