Tm batın ultrasonunda karaciğerimde parankim eko şiddeti grade ii steatoz i

 • Tm batın ultrasonunda karaciğerimde parankim eko şiddeti grade II steatoz ile uyumlu olarak artmıştır. Belirgin sınır veren kitle lezyonu saptanmamıştır. Vasküler yapıları, koledok ve intrahepatik safra yolları normal izlenmektedir. Safra kesemde ise 14mm çapında 2 adet ve 3mm çapında taşlar izlenmektedir. denilmiştir. Kan değerlerimde ise ALT: 51, K****, Tr****, CA 72-4:19,98 çıkmıştır. normalin 3-4 kat fazla çıkan CA72-4 değeri kanser habercisimidir yoksa safra taşımıdır?

 • 173 boy 88 kilo 33 yaş.AKŞ:100, ****,****,****,CA 125:10.41,****,CA 19-9:12.4,CA 72-4:19.98 (Kİ 3 KAT YUKSEK) DIGER KANSER ANTİJENLERİ NORMAL.****,****, K****,TRİGLİSERİD:214.33 YASINDA ERKEK.AİLEMDE KANSER YOK.ANCAK INTERNETTEN CA 72-4 U OKUYUNCA VE DEGERIM YUKSEK CIKINCA INANILMAZ ENDİŞELİYİM. BU YUKSELME KARACİĞERDEN OLABİLİR Mİ?HİÇ OPERASYON GECİRMEDİM AMA KIL DONMESİ VAR UZUN ZAMANDIR AMELİYAT OLUCAM VE SARFA KESEMDEDE TAŞLAR VAR KI BUNU YENI OGRENDIM.

 • Doktor Cevabı:

  Ca72.4 mide kaynaklı tümörlerin takibinde kullanılan bir testtir,sizde olduğu gibi tarama amacıyla tümör markırlarının kullanılması bazen kafa karışıklığına yol açabilir,bu yükseklik taşla yada midenizde mevcut bir gastritle de ilişkili olabilir.takip etmek gerekir,endoskopi yaptırmanızıda öneririm. bunun dışında fazla kilolarınız ve yağ oranlarınızla metabolik sendrom hastası olmuşsunuz.mutlaka diyet egzersiz ve yaşam değişikliği tedavisi uygulamanız lazım. geçmiş olsun sağlıklı günler dilerim.

  tarihinde cevapladı.
 • Doktor bey tavsiyeniz üzerine endoskopi yaptırdım. Özafagus-Kardiya-Fundus normal izlendi, Korpus hiperemik ödemli idi. Antrum hiperemik ödemli, erozyone nodüller vardı.Helikobakter ve histopatolojik inceleme için bx alındı. Pilor normaldi. Bulbus Hiperemik ödemli idi. Düodenum İkinci kıta Mukoza pillerinde düzleşme vardı. bx alındı. sonuçlar bu şekilde. Bliyosunuz safra kesemde taşta vardı. Hocam ne demek istemişler burda? Kanserle felan bi ilişkisi var mıdır? Çok teşekkürler

 • Doktor Cevabı:

  Mide çıkımında ve onikiparmak bağırsağınızda gastrit var demek,kanserle bir ilişkisi yok, biyopsi sonuçlarını takip edin, helikobakter isimli mikrop pozitif çıkarsa ona yönelik antibiyotik tedavi verilecektir, 2 ay düzenli mide ilaçları kullanmanız ve diyet tedavisine uymanız gerekecektir. geçmiş olsun ,sağlıklı günler dilerim.

  tarihinde cevapladı.
Bu soruya oy verin :

Diğer Hasta Soruları


.
x