Timpanoplasti ameliyati

 • Merhaba hocam. Ben sol kulagimdan timpanoplasti ameliyati oldum. Operasyon basarili idi fakat 1 sene sonra tekrar ameliyat olmam gerekti ve ikinci ameliyati oldum. Su anda delik kapandi ve odyo testinden sol kulagim 16 sag kulagim 10 db olarak cikti. Bu pilotluk icin engel midir?

 • Doktor Cevabı:

  Başka herhangi bir problem kalmadıysa 16 ve 10 db işitme kaybı ise sorun teşkil etmeyeceği kanaatindeyim. ayrıntılı bilgi için::" 1. sınıf sağlık sertifikası için başvuran ve aşağıda belirtilen sağlık sorunlarına sahip olan kişilerin sağlık açısından uçuşa uygun oldukları yönünde değerlendirme yapılabilmesi için bu kişilerin ams'ye sevk edilmeleri ve kbb yönünden değerlendirmeye tabi tutulmaları gerekmektedir: (1) iç kulakta veya orta kulakta akut veya kronik aktif bir patalojik süreç; (2) kulak zarlarında iyileşmemiş delinme veya fonksiyon bozukluğu; (3) vestibül fonksiyon bozukluğu; (4) geniz yollarında ciddi tıkanıklık; (5) sinüs disfonksiyonu; (6) ağız içi boşluğunda veya üst solunum yollarında ciddi malformasyon veya ciddi, akut veya kronik enfeksiyon; (7) önemli ölçüde konuşma veya ses bozukluğu. pilot olmak için işitme kriteri: saf ton odiyometresinde yapılan testlerde ilk kez başvuran adayların işitme kaybı ayrı ayrı her bir kulakta 500, 1 000 veya 2 000 hz frekanslarının herhangi birinde 35db'den ve 3 000 hz'de 50db'den fazla olmayacaktır. temdit veya yenileme için başvuran ve bu değerlerden daha yüksek işitme kaybı bulunan adaylar tatminkâr düzeyde fonksiyonel işitme kabiliyetine sahip olduklarını kanıtlamalıdırlar."

  tarihinde cevapladı.

Eskişehir Hava Hekimi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!

Bu soruya oy verin :

Diğer Hasta Soruları

 • İşitme problemi

  Öncellikle cevabınız için cok teşekkür ederim içime su serptiniz. bir de benim kulağımdaki bu düşüş acaba zamanla iyileşme şansı var mı?

  Doktor Cevabı:

  Uzm. Dr. M. Savaş İlbasmış

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör

 • İşitme problemi

  Benim sağ kulağımda 8000 hz den sonra düşüş var ve sivil pilotaj istiyorum. doktora sorduğumda bunun geçici olabiliceğini söyledi lakin geçici olmazsa bunun sorun teşkil edip edemeyeceğini öğrenmek istedim işitme kaybı hissetmedim bugüne kadar en tiz çınlama seslerinde olduğunu söyledi eğer varsa ka...

  Doktor Cevabı:

  Uzm. Dr. M. Savaş İlbasmış

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör

 • B vitamini

  Merhaba doktor bey ilgi alanlarında uygun seçeneğini bulamadığım için bu ilgi alanı altında yazıyorum. öncelikle 21 yaşındayım 2 ay önce akustik trauma geçirdim ve halen kulağım şiddetli bir şekilde çınlıyor. bu sitede uzman kbb'cilerle görüştüm ve b vitamini tavsiyesi önerenler oldu. 1 aya yakın g...

  Doktor Cevabı:

  Dr. Öğr. Üyesi Eşref Araç

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör


.
x