Sn hocam iyi günler dilerim. 7 yaşında oğlum var 2006 temmuz ayında düşerek

 • sn hocam iyi günler dilerim. 7 yaşında oğlum var 2006 temmuz ayında düşerek sağ femur kemiğini kırdı.yapılan muayenede kemikte 3 cm boyutunda kist olduğu anlaşıldı.alçıya alındı ve 45 gün kaldı.alçı alındıktan sonra çocuk rahat birşekilde yürüyebiliyor.normal bir çocuğun yaptığı hertürlü kalça hareketini yapabiliyor.dün muayenedeydik ve doktorumuz bize ameliyat edip orayı grift (yanlış yazmış olabilirim)ile dolduracağını söyledi.tedavi şekli doğrumudur.büyüme çizgilerine çok yakı etkilenir mi.

 • Doktor Cevabı:

  Sayın güngör, eğer kırılma potansiyeli var ise greftleme yapılabilinir, geçmiş olsun

  tarihinde cevapladı.
 • sn hocam saolun ilginiz için.kırılma riski var.çekilen tomografilerde bu açıkca görülüyor.yanlız bu kis aktif . bu gref koyulduktan sonra büyümeye devam etmesi gibi bir ihtimal olabilirmi . kis büyüyüp de gref içinde küçük olarak kalır mı? diğer kalçadan kendi kemiğiyle doldurma gibi bir ihtimal vardı.bunun sakıncası dahamı çok.bu gref denen malzemenin vücuda uyum gibi bir sorunu olur mu?bu ameliyat büyük bir ameliyat mıdır yani her doktor başarıyla yapabilirmi.teşekkürler.

 • Doktor Cevabı:

  Sayın güngör tüm kuşkularınıza katılıyorum, ortopedik onkolojide temel felsefe tümöre belli bir algoritma ile yaklaşımaktırr, bütün bunlara cevap vermek için, tümörün klnik, radyolojik ve histopatojik değerlendirilmesi yapıldıktan sonra evresi tayin edilir ve uygulanacak tedavi bu evreye bağlı olrak yapılmalıdır.

  tarihinde cevapladı.
Bu soruya oy verin :

.
x