Sedef hast. ile ilgili bilgi hkk.

  • Merhabalar doktor bey. Drosporin isimli ilaç hakkında bilgi almak istiyordum ben. Bu yaygın olarak sedef tedavisinde kullanılabilen bir ilaç mıdır? Sırtımda (az da görüs ve bacakta) yoğunlukla lezyonlar vardı, biyopsi sonucu pityr.rosea çıkmıştı. Doktorum önce 3 ilaçtan oluşan bir karışım vermişti 1 ay kullanılm. üzere, ilk günlerde çok iyi gelmiş sonra hiç fayda etmemişti. Daha sonra iki kür uva ışın ted.gördüm, ilk başta geçirmişti lezyonları yani sönmüştü hafif izler kalmıştı ama 2. kürden 1 hafta sonra en büyük lezyonların etrafı pembeleşmeye başladı , dirseğimde de pembelikler çıktı, muhtemelen sedef olacağını söyledi dktrm. Psorc.beta kullandığım sürece iyi yoksa gene beliriyor. Drosporin yazdı, henzü başlamadım kullanmaya, hipotiroid var bende, onun ilacı ile etkileşim yapmaz değilmi, iyi gelir mi, bırakınca (ya da kullanım esnasında) daha da çoğlırmı lezyonlar ya da (yüzde filan yoktu, orlarda çıkmaya başlarmı?) endişeleniyorum açıkçası. Bunun yanısıra hasta olursak antibiotik kullanımına vb. izin veriliyormu aynı zamanda? Ben oldukça endişeliyim bu konuda. İnternette de pek bilgi/yorum bulamadım bu ilaçla ilgili. Beni aydınlatırsanız sevinirim. Eskisinden daha da kötü olursa, ben de pişmanlık hissetmek istemiyorum sonrasında...İlginiz ve cevabınız için şimdiden teşekkür ederim. (Bir de, aç mı tok mu , sabah, akşam -nasıl tercih edilmeli?)

  • Doktor Cevabı:

    Burcu hanım merhaba, öncelikle bütün bu sorularınızı yanıtlayacak kişi sizi muayene eden tanıyı koyan ve tedavinizi planlayan doktor bey veya doktor hanım olmalıdır. çünkü sizi muayene etmeden yazılar üzerinden ne tanı koyabilir dolayısıyla da ne de tedavi önerisinde bulunabilirim. ancak ilaç üzerinden gidersek; drosporin ilacı sedef hastalığında tercih edilebilen seçeneklerden biridir. elbette her ilaçta olabileceği gibi bazı yan etkiler içerir. bu doktorunuz tarafından kar zarar hesabı yapılarak düzenlenir. yani elbette amaç sizin fayda görmenizdir, olası zararı fazla ise hastalara genelde herhangi bir ilaç başlamayız. endişelerinizin tek çözümü internette bulacağınız birkaç yorum değil doktorunuzla diyalogdan geçer. geçmiş olsun. dr murat baykir

    tarihinde cevapladı.

Ankara Dermatolog uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!

Bu soruya oy verin :

Diğer Hasta Soruları

  • Vitiligo lenf bezi

    Hocam çok teşekkür ederim yafa portakalının iyi geldiği söylendi penisimdeki vitiligolu bölgeye kabuğunu kaynatıp sürsem sizce herhangi bir sıkıntı olur mu?

    Doktor Cevabı:

    Uzm. Dr. Damla Demir

    tarihinde cevapladı.

    Cevabı gör

  • Vitiligo ve tacrolin

    Merhabalar doktor hanım. bende vitiligo var. dudak kenarında bulunan beyaz lekeye tacrolin %0.1 sürüyorum. 5 ay geçti ve yarıdan fazla iyileşme oldu. daha ne kadar devam etmeliyim? şu anda ise iyileşme gayet iyi bir şekilde devam ediyor. alnımda biraz sivilce yaptı sanırım yan etkisinden dolayı.siz...

    Doktor Cevabı:

    Uzm. Dr. Damla Demir

    tarihinde cevapladı.

    Cevabı gör

  • Sedef egzema

    Mrb 1 yildir vucudumda koltukalti sagv sol 2.kalcada v yuzde v kulaklarda kirmizi pullu kasintili lezyonlar var v parca alindi biyopsi sonucumu aldim biyopsi hakkinda bilgi verirmisiniz v tavsiyeniz nedir hocam epidermiste kompakt ortohiperkeratoz, odaksal ve yaygin parakeratoz, parakeratotik odakl...

    Doktor Cevabı:

    Uzm. Dr. Şerafettin Saraçoğlu

    tarihinde cevapladı.

    Cevabı gör



  • Sedef hastaligi

    Mrb biyopsi sonucumu aldim fakat dr 12 nisan kadar.izinli imis v ben.cok merak.ediyorum biyopsi sonucum hakkinda bilgi verirmisiniz v tavsiyeniz nedir hocam epidermiste kompakt ortohiperkeratoz, odaksal ve yaygin parakeratoz, parakeratotik odaklarda spinal tabakaya da yayilan plazma eksüdasyonu v...

    Doktor Cevabı:

    Uzm. Dr. Damla Demir

    tarihinde cevapladı.

    Cevabı gör

  • Vitiligo lenf bezi

    Hocam merhaba penis sünnet derimde küçük bir beyazlık oldu cildiye doktoru vitiligo teşhisi koydu “elidel” kremi yazdı fakat benim lenf bezlerim şu an zaten olması gerekenden biraz daha büyük takipteyim 15 gün sonra tekrar usg yapılacak bu kremi kullanmakta kararsız kaldım ya daha kötü olursa diye y...

    Doktor Cevabı:

    Uzm. Dr. Damla Demir

    tarihinde cevapladı.

    Cevabı gör

  • Psöretin 25 mg saç dökülmesi

    Elimde kremlerle geçmeyen sedef için yaklaşık 6 aydır psöretin hap kullanıyorum. faydasını gördüm elimdeki sedefin %95'i geçti ama yaklaşık 3 aydır saçlarım çok dökülüyor,saçlı bölgede çok seyrelmeler oldu. her elimi attığımda bir kaç tel geliyor ve belki günde yaklaşık 100 tel oluyordur. hap kullan...

    Doktor Cevabı:

    Uzm. Dr. Mahinur Didem Bozgeyik

    tarihinde cevapladı.

    Cevabı gör



  • Vitiligo hastalığı

    Hocam merabalar. yaklaşık 3-4 ay önce yüzümde beyaz yuvarlak kekeler oluşmaya başladı. geçen hafta doktora gittiğimde vitiligo olduğunu söyledi ve tucrolin yazdı. tucrolin vitiligoya iyi gelir mi? ayrıca bu hastalığın tedavisi var mı?

    Doktor Cevabı:

    Uzm. Dr. Damla Demir

    tarihinde cevapladı.

    Cevabı gör

  • Lütfen yardımcı olun

    Hocam merhaba sizin hastanizim ama uzun zamandır gelemiyorum şehir değişikliğinden dolayı diskoid lupus hastalığım var 2 defa gebelik yaşadım fakat bebeklerin kalbi durdu bunun için ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız çok memnun olurum teşekkür ederim

    Doktor Cevabı:

    Prof. Dr. Nuran Atmanoğlu

    tarihinde cevapladı.

    Cevabı gör

  • Tırnakta çukur ve çöküklük

    Merhaba benim başparmaklarımın tırnaklarımda çukur çöküklük var.nasıl geçer?kalıcı mı?geçici mi?umarım hemen geçer🙏🏻🙏🏻🙏🏻🙏🏻🙏🏻🙏🏻😔😔😔😔tırnakların kırılması,tırnak eti soyulmaları ve yaraları nasıl geçer?

    Doktor Cevabı:

    Uzm. Dr. Şirin Çelik

    tarihinde cevapladı.

    Cevabı gör



  • Tetradox 100 mg

    Hocam merhaba benim cildimde hic sivilce yoktu. son 3 4 aydir baya ici doli kirmizi renkli sivilcelenmeler oldu bazilari kapali bazilari beyaz uçlu disari vurdu yalnizca yanak ve cene bolgesinde. bu sivilcelerin bazilari leke birakti kimyasal peeling yaptirdim biraz acilma oldu lekelerde ama sivilce...

    Doktor Cevabı:

    Prof. Dr. Nuran Atmanoğlu

    tarihinde cevapladı.

    Cevabı gör

  • Yüzde tahriş

    Değerli hocam biliyorum buradan yardım ve destek istemek çok etik değil ama affınıza sığınarak görüşünü paylaşırsanız çok sevinirim. kendim askeri personelim bulunduğum yerde dermatoloji yok benim şöyle bir sorunum var sol yanağımın üst tarafında kırmızı renk ve 3/4 cm uzunluğunda leke çıkıyor. tahr...

    Doktor Cevabı:

    Uzm. Dr. Hatice Erdem

    tarihinde cevapladı.

    Cevabı gör

  • Yüzde tahriş

    Değerli hocam biliyorum buradan yardım ve destek istemek çok etik değil ama affınıza sığınarak görüşünü paylaşırsanız çok sevinirim. kendim askeri personelim bulunduğum yerde dermatoloji yok benim şöyle bir sorunum var sol yanağımın üst tarafında kırmızı renk ve 3/4 cm uzunluğunda leke çıkıyor. tahr...

    Doktor Cevabı:

    Doç. Dr. Seval Doğruk Kaçar

    tarihinde cevapladı.

    Cevabı gör



  • Tırnak altında kist

    Merhaba hocam ben sağlık personeliyim.sorum şu sağ elimin baş parmağımda boyuna çizgi şeklinde ortada yükselme var tırnağın uc kısmıda da o bölgeden kırılma meydana geliyor.dermotoloğa gittim diprospan iğne ve psorcutan krem verdi fayda görmedim.tekrar gittim tırnağın altında kist olduğunu söyledi....

    Doktor Cevabı:

    Prof. Dr. Nuran Atmanoğlu

    tarihinde cevapladı.

    Cevabı gör

  • Kırmızı alanlar

    Hocam merhabalar. görüşünüzü merak ettiğim bazı cilt problemlerim için yazmaktayım. daha önce bir kaç defa bu konularda muayene olarak görüş alıp verilen tedavileri uyguladım ancak beklenen etkiyi göremedim. yıllar önce kaş ve kaş çevrelerinde başlayan döküntülerle seboreik dermatit tanısı konuldu...

    Doktor Cevabı:

    Prof. Dr. Burhan Engin

    tarihinde cevapladı.

    Cevabı gör

  • Hassas cilt

    Merhabalar hocam ismin ayse. 21 yaşındayim aşırı kuru ve hassas bir cildim var yuzüm kuruluktan cok gergin ve acıyor bir de göz kenarlarım yeşil renkli olmaya basladı çok siter yapıyorum artık krem sürsem kızarıyorum sürmesem kupkuru oluyor ne yaoacağımı bilemedim ve cok fazla gözlerim ağrıuor baze...

    Doktor Cevabı:

    Uzm. Dr. Damla Demir

    tarihinde cevapladı.

    Cevabı gör






.
x