Sayın hocam, ben hipotiroid hastasıyım; 34 günlük bir bebeğim var ve çocuk

  • Sayın hocam, ben hipotiroid hastasıyım; 34 günlük bir bebeğim var ve çocuk doktoru benim durumumdan dolayı bebeğimden kan aldı. TSH 8.51, T3 5.41, T4 1.27 çıktı. Çocuk doktoru bebeğin benim kullandığım ilaçtan etkilendiğini, ilacın bebeğin hormonlarını baskıladığını o yüzden böyle çıktığını söyledi ve eutryrox 50mg günde 1 tane içtiğim ilacı yarıma indirmemi söyledi. Sizce bu doğru bir uygulamamı? Bebeğim tiroid hastası mı? Çok endişeliyim lütfen yardımcı olun. Şimdiden teşekkür ederim.

  • Doktor Cevabı:

    Siz kendi ilacınızın dozunu değiştirmeyin. emzirdiğiniz için çocuk etkilenmiş olabilir diye düşünülmüş ama kullandığınız ilaç anne sütünden geçen bir ilaç değil.dolayısıyla siz ilacınızı normal dozunda alın. çocuğa gelince: tsh'ın8 olması hafif yüksek,kontrol edip bazı ek tetkikler yapmak lazım.

    tarihinde cevapladı.
  • Hocam ek tetkik derken kan tahlili dışında ne yapılabilir? Ne yazıkki yaşadığımız yerde endokrinoloji yok. Doktor 20 gün sonra yeniden kan tahlili yapacağını söyledi. İlaç kullanması gerekir mi? Topuk kanından geri dönmediler hipotiroid olsa orada çıkmazmıydı? Teşekkür ederim ilginize..

  • Hocam bebeğimize dün yeniden tahlil yapıldı TSH 7.39, T3 4.33, T4 1.25 çıktı. TSH düşmüş ancak sınırın yine 1 puan üstünde. Doktorumuz herhangi bir ilaca gerek yok bu değerlerde telaşlanacak birşey yok dedi. Siz nasıl değerlendirirsiniz? Ne sıklıkla takip edilmeli? Bu sonuçlar doğrultusunda bebeğimizde zihinsel veya bedensel bir problem oluşurmu? Şimdiden teşekkür ederim..

Bu soruya oy verin :

Diğer Hasta Soruları


.
x