Sayın dr. ali bey hastamızın 5 sene önce kalp kapağı değişmişti. kendisi 2

  • sayın dr. ali bey hastamızın 5 sene önce kalp kapağı değişmişti. kendisi 2 sene önce hafızasını kaybetti sadece eskileri hatırlıyo zaman zaman. şu anda kanı çok sulandığı için hastanede yoğunbakımda (comodin kullanıyodu) şimdi de kalp kapağından dolayı kanı düşmüş deniyor bize. bunun nedeni ne olabilir ve sonuçları ne olur. şimdiden tşk eder ii çalışmalar dilerim

  • Doktor Cevabı:

    Hastanızın hafızasını kaybetmesiyle kapak hastalığı arasında ilişki olup olmadığı belli değil. belki beyin damarlarını tıkayan bir pıhtı vb sorunu olmuş olabilir. ancak daha büyük olasılık, hafıza kaybına neden olan başka bir nörolojik hastalığının varlığıdır kanımca. coumadin bildiğiniz gibi protez kapak takılmış hastalarda kan pıhtısı olmasını önlemek için kullanılan bir ilaçtır. coumadin alan hastalarda doz ayarı çok önemlidir. eğer doz fazla gelirse, açık veya gizli kanamalara neden olabilir (idrar, barsak yoluyla vb) ve kan eksikliğine neden olabilir. bu durumda kan kaybının yerine konması (kan nakli veya başka destek tedavisi) ve coumadin dozunun yeniden ayarlanması ve daha dikkatli kullanılması gerekir. coumadin kullanan hastaların ayda bir kez inr/pt tetkiki yaptırmaları ve doktora danışmaları gerekir. geçmiş olsun.

    tarihinde cevapladı.
Bu soruya oy verin :

.
x