Pkos veya hiperandrojenizm?

 • Sayın Kutay Hocam, ben 20 yaşında bir genç kızım. Bir süre önce beni uzun süredir rahatsız eden, çenemdeki, göbek deliğimin altındaki ve göğsümdeki tüylerden dolayı ve ailemde birçok hormonal bozukluk öyküleri olduundan dolayı bir endokrin uzmanına başvurdum. Durumumu anlatmam üzerine benden adetimin 2-5 günlerinden birinde PKOS testi yaptırmamı, PKOS USG ve Tiroit USG vermemi, deksametazon supresyon testi vermemi istedi. Tiroit fonksiyonlarım normal çıktı fakat sol overde 4 cm boyutunda anekoik kist izlendi. Bu ultrasonu verdiğimde adetimin 6. günündeydim üstelik. PKOS testi sonucuma göre de 1.4 Delta Androstenedion 6.384 ng , 17-Hidroksiprogesteron 2.89 , FSH 2.51, Estradiol 692, Prolaktin 37.5, Total Testosteron 0.55 (Max referans değeri 0.481), Açlık kan şekerim 99, HDL 54, LDL 99 olarak çıktı. Bunlar referans aralıkarının dışında saptanılan değerler. Adetim de düzenli. Bu verilere dayanarak ne düşünürsünüz? Sizin gibi son derece profesyonel bir doktorun görüşünü çok merak ediyor ve sabırsızlıkla bekliyorum. Şimdiden yanıtınız için çok teşekkür ederim

 • Doktor Cevabı:

  4 cmlik anekoik kisti unutun. fizyolojik kisttir ve 1-2 adet görünce kendiliğinden kaybolur. pek çok gereksiz test yapılmış ama çok gerekli birkaç tanesi eksik. umarım gereksiz yere dexamethasone testini yapmamışlardır. bana tsh (sanırım 2'nin üzerinde çünkü prl hafif yüksek) ve serbest testosteron değerlerinizi yollayınız. tüm testlerinizin ünitelerini yazmalısınız çünkü farklı ünitelerin farklı normal sınırları vardır, örneğin total testosteron değerinin üst sınırı 0.481 olamaz, 0.55 normal bir değerdir eğer ng/ml ise. her neyse, öncelikle düzenli adet görülerek pcos olamaz. !7oh progesteron birimi belli olmamakla birlikte biraz yüksek ama yüksek olsa testosteron da yüksek olur. birbiriyle uyumsuz. testosteron yüksek olsa adetler düzensiz olur vb, vb. bana verileri eksiksiz yollayana kadar aşağıdaki kaynakları değerlendiriniz. daha çok bilgilenmek için ****, doktorsitesi / facebook / instagram / youtube biberoglu linklerinde bulacağınız video ve makalelere (pcos) ulaşabilirsiniz.

  tarihinde cevapladı.
 • Sayın Hocam, öncelikle 1 mg Deksametazon supresyon testine göre sabah aç karna kortizolüm 4.59 µg/L çıktı. 1.4 Delta Androstenedion 6.384 ng/ml , Referans Aralığı / Karar Sınırı : 0.303-3.32 17-Hidroksiprogesteron 2.89 µg/L , Foliküler faz Referans Aralığı / Karar Sınırı : 0.1 - 0.8 TSH : 1.88 mU/L , Referans Aralığı / Karar Sınırı : 0.27-4.2 FSH : 2.51 U/L , Referans Aralığı / Karar Sınırı Folliküler Faz : 3.5-12.5 LH : 3.1 U/L ,Referans Aralığı / Karar Sınırı Foliküler faz 2.4 - 12.6 Estradiol : 692 ng/L , Referans Aralığı / Karar Sınırı Folliküler Faz : 30.9 - 90.4 PRL : 37.5 µg/L , Referans Aralığı / Karar Sınırı : 4.79-23.3 Total Testosteron : 0.55 µg/L ,Referans Aralığı / Karar Sınırı : 0.084-0.481 Glikoz 99 mg/dL Serbest testosteron değeri belirtilmemiş, DHEA-S : 201 µg/dL , Referans Aralığı / Karar Sınırı : 148-407 Son olarak HDL 54 mg/dL, LDL 99 mg/dL . Trigliserit 92 mg/dL. Ben size ilk mesajda referans aralığının dışında olanları ilettim. Son olarak eğer düzenli adet görmek 'İki adet başlangıcı arasında en az 21 en fazla 35 gün olmalı' ifadesiyle tanımlanıyorsa adetim düzenli fakat her zaman günü gününe olmuyorum. Bazen 2-3 gün geç, bazen 1-2 gün erken oluyorum. Size yardımcı olabilecekse eğer son 4 adetimin başlangıç günleri arasındaki fark şu şekilde : 29 gün-26 gün-31 gün. Son olarak çok gerekli birkaç tane eksik tetkikten bahsetmişsiniz, bunlar nelerdir? Yanıtınız benim için çok önemli ve değerli. Sabrınız ve yanıtınız için şimdiden çok teşekkürler ve sevgiler hocam.

 • Doktor Cevabı:

  Hafif derecede late onset konjenital adrenal hiperplazi mevcut. adetleriniz, yumurtlamanız gayet düzenli. ciddi bir androjen fazlalığı (hiperandrojenizm) yok. pcos değilsiniz. sizden sadece aç karnına serbest testosteron, anti-tpo ve tekrar total testosteron, prolaktin ve tsh değerlendirmenizi istiyorum. bana tüylenme yerlerini, neyle ve ne sıklıkla aldığınızı, cilt yağlılığı, sivilcelenme, saç dökülmesi olup olmadığını da bildirin. önerdiğin pcos kaynaklarımı değerlendirdikten sonra cevap veriniz.

  tarihinde cevapladı.
 • Sayın ve sevgili hocam, bugün tetkik sonuçlarımı muayene olduğum endokrinoloji uzmanıma yorumlatmak üzere başvurdum. Doktorum, erkeklik hormonumun ve başka bir hormonumun da yüksek çıktığını, prolaktin hormonumun da yüksek çıktığını ve bu nedenle ileri tetkikler yapılması gerektiğini söyledi. Aynı gün prolaktin hormonum için tekrar kan verdim ve PRL değerim 8.5 µg/L çıktı (Referans Aralığı / Karar Sınırı 4.79-23.3 µg/L). Yüksek çıkan adrenal korteks hormonu için de ACTH Stimülasyon testi vermemi istedi. 0,25 mg Synatchen ilacını temin edip içeceğimi ve kan vereceğimi söyledi. Üstelik reçete raporuma da ''Polikistik over sendromu, primer adrenokortikal yetmezlik'' tanılarını yazmış. Doktoruma bu hormonların artışı kilo almama sebep olmuş olabilir mi diye sorduğumda, kilo artışınız bu hormonların artmasına sebep olmuş olabilir dedi. Ben sizin teşhisinizden kuşkusuzum fakat doktorum sanırım hala pkos olabileceğimi düşünüyor. Ek olarak, istediğiniz anormal tüylenme bölgelerim şunlardır, sol meme çevresi 4 siyah kıl, bunları almıyorum zaman zaman dökülüp yeniden çıkıyor. Çenemde 2 adet siyah kıl, cımbızla alıyorum çıktıkça. Boyunda 2-3 adet siyah kıl, cımbızla alıyorum. Genital bölgemdeki tüylenme de kasıklarıma yayılmış, vaziyette, jilet ve zaman zaman ağda kullanıyorum. Göbek deliğimin altında uzun uzun kalın siyah kıllar mevcut ve almam gerektiği zaman eldivenle kopararak alıyorum. Yalnızca T bölgem yağlı yüzümde. Sırtımda sivilcelenme mevcut. Yüzümdeki sivilceler müthiş yoğun olmasa da beni rahatsız edecek seviyede, son 5 yıl içinde başladığım 4. sivilce tedavisi içinde bulunuyorum. Sivilcelerim tedaviye yanıt verip biraz küçülse de, bırakınca kısa süre içinde çoğalıyorlar, dönem dönem sivilcesiz olduğum da oluyor fakat son 4-5 yıldır kendimi sivilceli anımsıyorum. Temporal saç dökülmem mevcut ve saçlarım geçmiş haline göre çok azaldı, çok dökülüyor. Üstelik çinko, demir seviyem normal, yalnızca B12 seviyem hafif miktarda düşük (196 µg). Önerdiğiniz pkos içeriklerini okudum, izledim. İstediğiniz tetkikleri doktorumdan onun tetkiklerine güvenmediğim izlenimini vereceğini düşündüğümden isteyemedim. Son olarak size bir sorum daha var, KAH tedavisi olmazsam bu hastalık ilerler mi ve ne gibi sorunlar ortaya çıkar? Sayın hocam, şu an nasıl bir yol izlemem gerektiğini bilemiyor, yanlış tedavi görmek istemiyorum. Keşke sizin hastanız olabilseydim fakat ne yazık ki mümkün değil. Şu anda nasıl bir yol izlemem gerektiğini bilemiyorum, umarım bana yol gösterebilirsiniz, zamanınızı ayırdığınız için çok teşekkürler...

 • Doktor Cevabı:

  Bu bilgilere dayanarak hiç bir öneride bulunamam. dahiliye endokrinologlarının farklı bir tarzı vardır ve acth testi ve benzerleri tamamen gereksizdir. bizzat değerlendirmeden daha fazla yorum yapamam. tanısı ve tedavisi çok basit bir sorun gereksiz karmaşıklaştırılıyor. üzgünüm. tekrar yazsanız da cevabım aynı olacak.

  tarihinde cevapladı.
 • Sevgili hocam, bu zamana kadar uzun sorularımı sabırla okuyup dikkatle ve özveriyle yanıtladığınız için çok teşekkür ederim. Siz olmasaydiniz belki de şu anda panik içinde ve ne yapacağını bilmez bir halde pkos olduğumu düşünecek ve korkulara kapılacaktim. Uzun, sağlıklı ömürleriniz olsun ve hayat sizin ve sevdiklerinizin karşısına sizin gibi iyi insanlar çıkarsın. Her şey için teşekkür ederim..

 • Sayın hocam, size daha önceleri tahlil sonuçlarımı ilettiğimde, hafif seviyede late onset konjenital adrenal hiperplazi olduğumu söylemiştiniz. Bu aya kadar menstrual döngüm hep 25-31 gün arasında değişiyordu yani tıbben düzenliydi sanırım. Fakat bu ay stresli bir dönemimde olmamama rağmen, 44. günümde regl oldum. Sanırım bu hayatımda ilk kez başıma geliyor. Bu hastalığımın ilerlediği anlamına mı geliyor? Düzenli adet gören kadınlar pkos olamaz demiştiniz, pkos olup olmama ihtimalim tekrar gözden geçirilmeli mi ve adetim bir daha bu kadar gecikmese de bir kadın doğum uzmanına muayene olmalı mıyım bu gecikmeden dolayı ? (Dipnot: Hala herhangi bir ilaç kullanmamaktayım) . Saygıyla ve sevgiyle..

 • Doktor Cevabı:

  Bu kadar çok yazışmayı sürdürmeyi düşünmüyorum. hasta değerlendirilmeden sadece laboratuar sonuçlarını yorumlayarak öneride bulunmam size yararlı olmayacaktır. önceden önerdiğim pcos kaynağını okumanızı öneririm. i̇mkan varsa gelin bizzat değerlendireyim.

  tarihinde cevapladı.

Ankara Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!

Bu soruya oy verin :
Puan : 5 / Oy veren : 1 kişi

Diğer Hasta Soruları

 • Erkek ti̇pi̇ saç dökülmesi̇

  Merhaba hocam ben 21 yaşındayım ve polikistik over sendromum var erkek tipi saç dökülmem için doktor bana bepanthen amp 1 kutu, evigen amp 1 kutu, prednol amp 2 kutu ve %70 alkol karışımı verdi. bunu saç diplerime mi sürmem gerekiyor yoksa saçlarımın tamamına mı? herhangi bir şampuan kullansam olur...

  Doktor Cevabı:

  Uzm. Dr. Hatice Erdem

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör

 • Gebelik riski

  Hocam merhaba, erkek arkadaşımla 24 haziranda birlikte olduk ve prezervatifi çıkarırken ortadan yırtıldı. ya da önceden yırtıktı emin değiliz. en son 2 haziranda regl oldum. bende polikistik over var prolaktik hormonum da yüksek ve bazı zamanlar gecikme oluyor. bugüne kadar 3 idrar testi yaptım nega...

  Doktor Cevabı:

  Op. Dr. Seval Taşdemir

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör

 • Pcos için takviye

  Merhaba doktor bey, ben pcos hastasıyım normal kilodayım, akne veya kıllanma problemim yok ama ciddi adet düzensizliğim var ve depresyon yan etkisinden dolayı yasmin'i bırakmak istiyorum. onun yerine inositol veya başka takviye kullansam adet olmama yardımcı olur mu acaba?

  Doktor Cevabı:

  Op. Dr. Cem Kınık

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör • Ani adetten kesilme

  Iyi günler doktor bey. 9 yıldır adet görmekteyim. ilk adetimi 12 yaşında oldum. ilk adetimden beri 31-32 günde bir miktarı da normal olacak şekilde 3-4 gün boyunca düzenli adet oldum. şimdi hayatımda ilk kez birdenbire art arda 2 ay adet olmadım. hamilelik ihtimali hiç yok. ilaç da kullanmadım. en s...

  Doktor Cevabı:

  Prof. Dr. Kutay Biberoglu

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör

 • Pcos için inositol takviyesi

  Merhaba doktor hanım, ben pcos hastasıyım. normal kilodayım herhangi bir kıllanma veya akne sorunum yok sadece adet düzensizliği var ve depresyon yan etkisini gördüğüm için artık doğum kontrol hapı kullanmak istemiyorum. i̇nositol veya başka bir takviye regli düzene sokmada işe yarar mı acaba?

  Doktor Cevabı:

  Op. Dr. Aysu Nida Dai

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör

 • Polikistik over sendromu

  Merhaba hocam, adet düzensizliği için kan testi yapıldı ve teşhis olarak polikistik over sendromu denildi. diane-35 ilacı kullanmam söylendi. sonuçlar; estradiol: 20 pg/ml fsh: 5,39 miu/l lh: 6,21 miu/ml progesteron:

  Doktor Cevabı:

  Prof. Dr. Kutay Biberoglu

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör • Prolaktin yükseliği

  Hocam merhaba.6-7 aydır süren regl sonrası 10-15 gün devam eden kahverengi akıntı şikayeti ile doktora başvurdum.kan hormon testi ve usg istendi.kan testimde prolaktin seviyem 45.4 çıktı.referans değeri 4,79 - 23,3.tsh değerim 1.74 iu/ml.bunlara ilaveten her ay regl öncesi göğüslerimde hassasiyet ol...

  Doktor Cevabı:

  Prof. Dr. Kutay Biberoglu

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör

 • Lohusalikta hamilelik

  Hocam merhabalar. yeni doğum yaptım ve lohusalik hakkında bilgi almak istiyorum sizden. 6 nisanda doğum yaptım 30 gün kanamam oldu . 7 gün ara verdi. tekrar 3 gün daha kanamamoldu. bu 3 gün benim adetim mi yoksa lohusalik mi ? bu arada doğumdan önce polikistik over vardı ve 3 aylık beb...

  Doktor Cevabı:

  Op. Dr. Ertan Öztürk

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör

 • Polikistik over

  Daha önce 2 ay klomen 2 doz kullandım folikül gelişmedi bu ay gonal f 75 vuruldum 5 gün ve adetin 9. günü kontrole gittiğinde doktorum folikül fazla gelişmiş 4-5 cm kiste dönüşmüş ama çatlayada bilir dedi sizce gebelik oluşma ihtimali hala var mı ?

  Doktor Cevabı:

  Op. Dr. Külal Çukurova

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör • Gebelik ve regl gecikmesi

  Hocam 18 mayısta ilişkim oldu o sırada son kutumu içiyordum diane 35te 4 haziranda kurum bitti 7 günlük arada kanamam oldu 9 haziranda daha sonra yeni kutuya başlamadım sonlandırdım ilaç içmeyi ve ardından 10 gün sonra 2 günlük lekenmem oldu bu ay 9unu geçti adet olmadım fakat 18 mayıstan sonrada i...

  Doktor Cevabı:

  Op. Dr. Sevim Turhan

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör

 • Acne vulgaris

  Merhabalar hocam. şu an 20 yaşındayım. uzun zamandan beri akne sorunum var. yaklaşık 3 ay kadar önce başladığım tedavim (2 gün acnemix 1 gün 0.025 acnelyse ve 2 ay kadar 3gün kullanıp 4 gün ara verme şeklinde 1000 mg azitro hap) sonrasında aknelerim gözle görülür derecede azaldı ama bitmedi. direkt...

  Doktor Cevabı:

  Uzm. Dr. Hatice Erdem

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör

 • Pkos veya hiperandrojenizm?

  Sayın hocam, size daha önceleri tahlil sonuçlarımı ilettiğimde, hafif seviyede late onset konjenital adrenal hiperplazi olduğumu söylemiştiniz. bu aya kadar menstrual döngüm hep 25-31 gün arasında değişiyordu yani tıbben düzenliydi sanırım. fakat bu ay stresli bir dönemimde olmamama rağmen, 44. günü...

  Doktor Cevabı:

  Prof. Dr. Kutay Biberoglu

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör • Gebelik oncesi

  Merhaba doktor bey ben daha önce doktora gittiğimde polikistik over sendromu yoktu geçen hafta gittiğimde ise polikistik over olduğumu söyledi alttan muayene ettiğinde sonradan polikistik over olunabiliyor mu

  Doktor Cevabı:

  Op. Dr. Kemal Hükmen

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör

 • Adet geciktirici ilaç

  Merhaba hocam. ben polikistik over hastasıyım fakat duzenli adet goruyorum hatta bazen 5 gun erken oldugum bıle oluyor. bundan 4 sene once yumurtalıklarımın biri yarım tur ters dondugu ıcın hastaneye kaldırılmıstır sonra kendı kendıne duzelmışti. sımdı size sorum şu; tatile cıkacagım için adet gecık...

  Doktor Cevabı:

  Op. Dr. Kemal Hükmen

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör

 • Regl olamiyorum

  Iyi gunler, 23 yasindayim ve ara sira 2 ayda bir regl oluyordum. fakat su an 4 ya da 5 ay oldu ve ben hala regl olmadim. ara sira kendimi tatmin ediyorum fakat daha fazlasi olmuyor o yu,den hamilelik gobo bir sey soz konusu degil. 15 yasimdan beri fazla kilo almaya basladim ve su an 95-96 kiloyum. g...

  Doktor Cevabı:

  Op. Dr. H. Yeşim Yerçok

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör


.
x