Mrb.nişanlımda inmemiş testis sorunu var.2 defa ameliyat geçirmiş fakat baş

 • mrb.nişanlımda inmemiş testis sorunu var.2 defa ameliyat geçirmiş fakat başarılı olmamış.doktorlar normal yoldan çocuk sahibi olamazsın demiş.sperm testinde sperm görünmüyormuş.bu durumun tedavisi varmı.nasıl bir yol izlemeliyiz.kendisi 24 yaşında.tedavisi varsa şimdiden başlamamız uygun olurmu.evlendiğimizde beklememek için.çok tşkler..

 • Doktor Cevabı:

  Spermogramda sperm çıkmıyorsa, hormon değerleri de anormalse, ameliyatla sperm aranmalı, bulunursa dondurulmalı veya evlendiğinizde tüp bebek için kullanılmalıdır. şimdiki haliyle normal yoldan çocuk sahibi olmanız nerdeyse imkan dışı. tüp bebek yöntemleri denenecektir, başarılı olmayabilir. olmazsa da ileride kök hücre tedavileri gelişirse yeniden deneme yapılabilir. tedavi önerisi için hastayı muayene etmeli, testisleri varsa hacimlerine bakmalı, hormon değerleri incelenmeli, gen analizi, azf gen delesyonlarına bakılmalı, kromozom karyotip analizleri yapılmalıdır. bunları bilmeden tedavi var mı sorusuna yanıt veremeyiz. yorum için biraz daha bilgi gerekmektedir.

  tarihinde cevapladı.
 • tşkler.peki bu muayneleri üroloji bölümünde mi yaptıracağız.üroloji doktoruyla mı görüşeceğiz.yoksa tüp bebek merkezindemi.bu muayneleri ve varsa tedavileri ssk karşılarmı acaba.

 • Doktor Cevabı:

  Bu tetkikler çoğu devlet hastanesinde yok. üniversite veya özel büyük hastanelerde var.özel laboratuvarlarda olabilir. bir kısmını sgk karşılamıyor. androloji ile ilgilenen bir üroloğa danışsanız iyi olur.

  tarihinde cevapladı.
Bu soruya oy verin :

.
x