Mrb hocam yaklaşık 2 yıllık tip 1 diabtm bugne kadar hba1c değerlerim teşhi

 • mrb hocam yaklaşık 2 yıllık tip 1 diabtm bugne kadar hba1c değerlerim teşhis hariç 6,5 üstüne çıkmadı ve yapılan tüm 3-4 aylık tahlillerim normal çıktı fakat biri dışında o da mikroalbumn ne hikmettrki anlamam mikroalbumn 30-45 mg arasında gidip geliyo 2 yıl önce 114tü..24sa.proteinimse şu an 150mg..bu mikroalbumini 114ten 35li değerlere düşürdk fakat 30-45 arası gidp gelio..yaşmda genç olması nednyle soruyrm sürekli 30lu değerlerde tutarsak önlenemez bi durm yoktr dimi.yani durm şu an iyimidir?

 • Doktor Cevabı:

  Tip i diyabet /veya belki de doğru tanınız ''erken başlangıçlı tip 2 diyabet (mody) '' için bir diyabetik nefropatinin başlangıcı bile bu kadar erken olması beklenmez. söylediğiniz gibi hele diyabetik kontrol iyi ise . sizdeki durum yaşınız gereği postural proteinüri de olabilir. size söylenen referans değerleri veya cut-off değerleri göreceli kavramlar, bence en azından yaşa göre sınırın ne olması gerektiği de araştırmalar göre açık değil. bence konu izlensin ama pek de merak etmeyin. 30 yaşından sonra tamamen kaybolabilir de. . şimdi asıl yapılacak olan diyabetin iyi kontrolu hipertansiyon varsa kan basıncının 130'un altında tutulması. iyi günler dilerim.

  tarihinde cevapladı.
 • hocam beni çok güzel aydnlatyosunuz çok teşekkr ederm, tasniyonlarımda 10/5 9/6 gibi gidiyo, peki son olarak diceğm şu ki yani mikroalbuminin 30-45 mg. arası gidip gelmesi en azından hiçbir zaman 30un altına inmeceği anlamınada gelmez dimi?

 • Doktor Cevabı:

  Sanırım günlük idrarı iki ayrı porsiyonda istirahat ve aktif olduğunuz dönemler için toplasak bu kadar proteinürinin tamamı büyük olasılıkla aktif olduğunuz saattedir. yani bu proteinürinin diyabetle ilgisi dahi olmayabilir. bu postural proteinüridir ve yaşa bağlı olarak fizyoljiktir. mikroalbuminürinin alt sınırı 30 dur. ama ben şahsen sizin yaşınızda bir diyabetik için normali kaçtır bilmiyorum, bilenin de olduğunu sanmıyorum. rakamlara takılmayın önemli olarak zaman içerisinde gelişmenin yönü. gidişi yönlendirmenin sırrı da diyabetin ve kan basıncının iyi kontrolu. merak etmeyin.

  tarihinde cevapladı.
Bu soruya oy verin :

.
x