Merhabalar sayın hocam.ben 36 yaşında üniversite mezunu bir öğretmenim.9 yı

 • merhabalar sayın hocam.ben 36 yaşında üniversite mezunu bir öğretmenim.9 yıl önce bir prof tarafından şizofreni form bozukluğu teşhisiyle bana risperdal 4 mg tabletini verdi.ilk 4-5 yıl günde 1 hap içiyordum ancak bu son 2-3 yıl yarıma düşürdüm ve sağlığım gayet iyi gidiyor.sorum şu :şizofreni form bozukluğu ile şizofreni aynı mı yani ben şizofrenimiyim?ayrıca risperdalı ömür boyu kullanacakmıyım ve bu ilacın zararı var mı?cevaplarsanız sevinirim..saygılar..

 • Doktor Cevabı:

  Şizofreniform bozukluk kısa süreli bir sorundur. her tür ilaç yalnızca hekim tarafından gerekli görüldüğü zaman kullanılmalıdır. tedavinizi bir psikiyatrist kontrolünde sürdürmeniz gerekir. ilaç dozu ve kullanım süresini tedavinizi sürdüren psikiyatristin tavsiyesine göre belirlemeniz uygundur.

  tarihinde cevapladı.
 • yani ben şizofrenimiyim hocam?eğer ben şizofreni isem doktor neden şizofreni değilde şizofreniform bozukluğu yazdı?risperdal hakkında da yorum yapmadınız internette risperdalın zararlı olduğu bilgileri var bu konu hakkında da yazarsanız sevinirim..saygılar..

 • Doktor Cevabı:

  Psikiyatrik muayeneyle tanı konabilir. bu nedenle kişisel sorularınızı psikiyatristinize yöneltmeniz gerekir. kullanılan her ilacın bazı yan etkileri olabilir. bunlar mutlaka olacak demek değildir. bu konuyu da psikiyatristinize danışmanızı öneririm.

  tarihinde cevapladı.
Bu soruya oy verin :

.
x