Merhabalar hocam. insanlarla konuşurken, derdimi anlatırken, gözler bana çe

 • Merhabalar hocam. İnsanlarla konuşurken, derdimi anlatırken, gözler bana çevrildiğinde aşırı heyecan yapıyorum ve titreme başlıyor. Zaten heyecanımın nedenide titreme korkusu şimdi yine titremem başlayacak diye aşırı şekilde heyecanlanıyorum ve ellerim, ayaklarım, kafam ve hatta ağız,çene kaslarım bile titremeye başlıyor. Vucudumun her yeri sanki alev alev yanıyor, terliyorum. Yaklaşık 10 senedir bu durum bende mevcut. Ancak son 1 aydır herkesle konuşurken bu durumu aşırı şekilde yaşıyorum.

 • Doktor Cevabı:

  Sayın gür, durumunuzu oldukça iyi tanımlamışsınız, sizi muayene etmeden tanı koyamam, ancak sosyal fobinin bir özelliği zaman zaman alevlenmesidir. herhangi bir tedavi görüyor musunuz? bunu bilmek isterim. bu durumun yalnızca kişilik özelliği olmayıp tedavi edilebilir bir durum olduğunu bilmenizi isterim. sağlık ve mutluluk dileklerimle dr. cengiz erden

  tarihinde cevapladı.
 • Hayır hocam hiç tedavi görmedim. Daha önceden bu durum beni rahatsız edecek kadar sürekli olmuyordu. En son 1-1.5 ay önce aşırı heyecan ve stres sonucu bir baygınlık geçirdim. Bu durumu ilk defa yaşadığım için baygınlık süresince kendimi ölüyormuş gibi hissettim. O günden beridir bu durum aşırı şekilde devam ediyor. İnt.ten bazı testleri kendime uyguladım sosyal fobi testlerim oldukça yüksek puanda çıkıyor. Beck depresyon testinide uyguladım. Orta dereceli bir depresyon sonucu çıkıyor.

 • Doktor Cevabı:

  Sayın gür, tedaviden yarar göreceğinizi düşünüyorum dr. cengz erden

  tarihinde cevapladı.
Bu soruya oy verin :

.
x