Merhaba.. uzun süredir büyük abdestle ilgili problemim var. çok sık tuvalet

 • merhaba.. uzun süredir büyük abdestle ilgili problemim var. çok sık tuvalete çıkma ihtiyacı duyuyorum. her yemekten sonra çıkıyorumdur. haftanın 6 günü dışkı sıvıya yakınsa 1 günü tam katı olabiliyor. fakat sorunum psikolojikte olabilir o gün evdeysem hiç tuvalete gitmesemde olabiliyor. sosyal hayatımı çok etkiliyor. hep aklımda tuvalete yetişebilirmiyim kaygısı var. cevabınızı bekliyorum..

 • Doktor Cevabı:

  Öncelikle geçmiş olsun, tarif ettiğiniz şikayetler halk arasında "spastik kolon veya kolit" olarak bilinen "irritabl barsal sendromu" na benziyor. ancak yine de öncelikle sindirim sistemi ile ilgili bazı testlerin yapılması ve bu hastalıkların olmadığının gösterilmesi şart.

  tarihinde cevapladı.
 • teşekkürler.. internetten araştırmalarım bu konu üzerinde yogunlaştırdı beni. sindirimle ilgili bazı testlerin yapılmasını önermişsiniz. bu testler nelerdir ? ayrıca irritabl barsak sendromu mevcut ise bu hastalığın tedavisi hakkında bilgi alabilirmiyim..

 • Doktor Cevabı:

  Gaytada gizli kan, yayma ve parazit testleri, tiroid testleri ve karın ultrasonografisi, tam kan sayımı sedimantasyon başlıca testlerdir. gerekirse rektoskopi yapılabilir. ibs tedavisi biraz karışık, standart bir tedavisi yok daha çok hastaya göre tedavi planı yapılıyor ve şikayetleri geçirmek için tedavi veriliyor. ibs hastaları birçok ilaç ve doktor denemiş hastalar olma eğilimde. bu durumda piyasada doktorunuzun verebileceği 3-5 adet değişik ilaç seçenekleri var. ayrıca son yıllarda probiyotik ürünler (ki benim sık tercih ettiğim) ibs'de bazı hastalarda oldukça iyi sonuç veriyor.

  tarihinde cevapladı.
Bu soruya oy verin :

.
x