Merhaba tahlil sonuçlarımı değerlendirebilirmisiniz?? (ana 1/320 pozitif)-

 • Merhaba tahlil sonuçlarımı değerlendirebilirmisiniz?? (ANA 1/320 POZİTİF)-(sedim 32)-(Rf türbimtrk

 • Doktor Cevabı:

  Ana pozitifliği dışında patolojik bir test yok.. ana + olmasının tek başına anlamı olmamakla beraber ; şikayet ve fizik muayene bulgularuyla beraber değerlendirmek doğrudur; o nedenle onunla ilgili yorum yapmam doğru olmaz.

  tarihinde cevapladı.
 • merhaba dr.bey.Ege üniversitesi sonuçlrım ANA 1/280 GRANULER (asma,ama,j01,ama-m2,sm,rnp/sm,ss-a native(60 kda),ss-b,ro-52(52 kda),pm-scl,centromere B,pcna,dsdna,histones,scl-70,ribosomol-p protein,nucleosomes bu testlerin hepsi negatif çıkmış)ANTI DS DNA ELİSA 7,ANTİ CCP 5,GLOBULİN 3.6,T.BİLİRUBİN 1.13 SEDİMANTASYON 1/2 S. 3,SEDİMANTASYON 1S.*7 ÇIKMIŞ.İDRAR TEST SONUÇLARI;PH 6,LÖKOSİT 100,BİLURUBİN NEG.ERİTROSİT 10.idrar mikroskopisi her sahada eritrosit 1-2,lökosit 8-10 çıkmış.

 • Doktor Cevabı:

  Anti ds dna ve anti ccp pozitif olarakmı görülüyor; ? eğer durum bu ise muayene sonucunuzla beraber değerlendirmekte fayda var ancak romatoid artrit akla gelmiş olmalıdır..

  tarihinde cevapladı.
 • Dün göndrdiklerimin dışında diğer sonuçlarımı 1 ay kadar önce göndermiştim size.Dün gönderdiğim sonuçların içinde antı-ds dna(elisa) normal değeri

 • Doktor Cevabı:

  Tarama amaciyla kullanilmamali; hastalık hakkında şüphe varsa tanıyı doğrulamak için veya hastalığın tedavisinin takibinde kullanılmalıdır... tek başına pozitiflik anlamlı sayımaz... ancak beraberinde muayene ve görüntüleme sonuclarıyla değerlendirmek gerekir... sadece çıkan sonuclarınızı yorumlamam gerekirse idrar yollarında iltihaplanma söz konusu olabilir.. onun haricinde ana pozitif demekten başka birşey sölemem muayene etmeden çok anlamsız olur..

  tarihinde cevapladı.
 • Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim....Gitmiş olduğum doktor sen sle hastasısın kesinlikle bu hastalık tutulum yapabilir kalp krizi falan geçirebilirsin diye bunun gibi çok kötü şeyler söylemişti ben ve ailem bu durumdan çok etkilenmiştik.Size yazdıklarıma bakarak böyle birşey söyledi muayene falan yoktu.Size tekrar çooook teşekür edrim.Allah razı olsun.......

Bu soruya oy verin :

Diğer Hasta Soruları


.
x