Merhaba nesil hanım, 32 yaşında 1.70 boyunda bir bayanım.1999 yılında 64 k

 • Merhaba Nesil Hanım, 32 Yaşında 1.70 boyunda bir bayanım.1999 yılında 64 kg.dım.Sonra İşim gerekli sürekli oturduğum için kilo almaya başladım.2007 yılında 110 kg.ulaşmıştım.Hamile kaldım.119 kg.ile doğum gittim.Doğumdan kısa bir kg idimzaman sonra 107 kg idim.Sonra emzirirken sütüm azaldı.Yok tahinli helva ye su iç,yok şerbet,yok komposto,birde uykuzusluk ve düzensiz beslenme.Şimdi kilom çok çok fazla neredeyse 130 yani obezim.Kilo verme çabalım oldu spor salonuna yazıldım bir diyetisyen arayışı içerisindeydim ama eşimin işi dolayısıyla il değiltirmek zorunda kaldık.Sonrada bulunduğumuz ile taşınma,yerleşme alışma derken gün geldi çattı.Yarın bir diyetisyene giderek gerekli kontrollerimi yaptırarak diyete ve sporada başlamak istiyorum nasıl bir yol izlemeliyim?Muayene sırasında sormam yada yapmam gereken birşey varmı? aç mı gitmeliyim? Ne gibi tahliller yapılmalı? Bunları bilirsem eksik olan birşey olursa bile talep edebilirim? yardımcı olabilir misiniz? Teşekkür ederim.

 • Doktor Cevabı:

  Merhaba emel hanım beden kitle indeksiniz 44.9 yani morbid obezite (hastalıklarla ilişkili obeziteniz mevcut).öncelikle endokrinologla birlikte çalışan bir diyetisyene gitmenizi tavsiye ederim.çok aç kaldığınızda eliniz ayağınız titrer mi,ya da kilo vermeniz spor yapsanız bile zor mu?ya da yemek sonrası uykunuz gelir mi? gibi soruları yanıtlarsanız şeker hastalığına yatkın olup olmadığınız veya troid sorunlarınız yüzünden mi kilo problemi yaşıyorsunuz?yoksa sadece düzensiz beslenmeden mi?bunu tespit etmeliler.daha sonra sizin yaşam koşullarınız,yeme alışkanlıklarınıza göre sağlıklı beslenme programı yapmalılar.ben beslenme eğitimi verirken besin görsellerini kullanıyorum.danışanların besin miktarını görmesinin yararını biliyorum.kan tahlili için aç gitmelisiniz..şeker için en az 8 saat,kolesterol için 14 saat aç kalmalısınız.. sağlıklı günler diliyorum.

  tarihinde cevapladı.
 • Diyetisyen beni daha kendisiyle görüşmeden.Dahiliyeye gönderdi ve bir çok tetkik ve EKG istedi yarın sonuçlarımı alacağım endokrinolog yok zannediyorum diyetisyenin bulunduğu hastanede.Belki üni.hastanelerinde ama onlarda bana çok uzak :((( dahiliyede gerekli tahlilleri isteyerek diyete başlayabilirmiyim ona bakacakamış.Kendisi tirodle ilgili hormon tahlillerinide istedi hastalıkla mı ilgili yoksa düzensiz beslenmemi anlaşılır değil mi? kilo vermek gerçekten çok istiyorum ve çok üzülüyorum heleki küçük çocuğum var onunla doya doya oynamak istiyorum.Annesiyim beni tabi ki sever ve beğenir ama çocuklar gerektiğinde çok acımasız olabiliyorlar.Arkadaşları benim hakıımda yorum yaparsa kızımında ilerde çok etkileneceğini ve üzüleceğini düşünüyorum.Herşeydende önemlisi sağlıklı bir şekilde ,sağlıklı günlerde birlikte olmak istiyorum eşimle,kızımla,ailemle.... Cevabınız için gerçekten çok teşekkür ederim.

 • Doktor Cevabı:

  Emel hanım merhaba yeniden endokrinolog yoksa tabii ki dahiliye uzmanıyla da görüşebilirsiniz.gerekli tahliller yapıldıysa doktorunuz ve diyetisyeniniz hastalık mı yoksa düzensiz beslenmeden mi kaynaklandığını kan tahlili sonuçlarına göre karar verir.diyetisyen yardımıyla düzenli ve sağlıklı beslenme alışkanlığını kazandığınızda kilo vermek sizin için problem olmaktan çıkacağına inanıyorum..iyi akşamlar diliyorum.sağlıklı günlere...

  tarihinde cevapladı.
Bu soruya oy verin :

.
x