Merhaba mustafa bey, annem kemoterapi görüyor. doktorumuz 4 üncü seansta b

  • Merhaba Mustafa Bey, annem kemoterapi görüyor. doktorumuz 4 üncü seansta bırakalım dedi. ancak şu anda 6 ya tamamlamanın daha fazla içimizi rahatlatacağını söylüyor. kemoterapide aldığı ilaç olan Taxol un annemin el ve ayaklarında çok ızdırap verici yan etkileri oluştu. keçelenme,uyuşma,üşüme ve hissetmeme gibi uzun süreli yan etkileri var.bir nörologa başvurduk ve thioctacid diye bir ilaç önerdi. ancak yeterli gelmedi ama halen kullanıyor.şimdi sorum şu: ""geri kalan bu 2 seans daha kemoterapiyi alırsa el ve ayaklarındaki bu sorun kalıcı olur mu? "" sizden gelecek cevap karar aşamamızı etkileyecektir. Teşekkürler

  • Doktor Cevabı:

    Kemoterapi ilaçlarının sinir hasarı şeklinde yan etkileri var ve kullandığınız ilaç bunu bir derece önlemeye yönelik, keçelenme, uyuşma, üşüme, hissetmeme gibi şikayetleri giderme üzerine etkisi yok. oysa, bu belirtileri gideren başka ilaçlar var nöropatiye bağlı huzursuz edici yakınmalar için. dolayısıyla kemoterapi olurken veya ardından bu tür bir tedavi de uygulanabilir kemoterapiden vazgeçmek yerine. kemoterapinin yararı/zararı konusunu onkoloji uzmanınızla konuşmadan yaptırmama kararı vermemeli. kemoterapi bittiğinde, sinirde bir hasar olsa bile vücut bunu tamir etmeye başlayacaktır, fakat hasarın ağırlığına göre bu tamir kısa sürede veya aylarla ifade edilecek şekilde daha uzun sürede de olabilir.

    tarihinde cevapladı.
Bu soruya oy verin :

.
x