Merhaba kızımız 3,5 yaşında,dişlerinde 7 tane çürük varmış.dolgu yapılacak

 • Merhaba Kızımız 3,5 yaşında,dişlerinde 7 tane çürük varmış.Dolgu yapılacak ama doktor yaşının küçük olduğunu ve genel anestezi altında olabileceğini belirtti.Kendi çocuk dr.muz genel anestezinin seviyesini sorun ne kadar derin uyutacaklar dedi.Diş hekimine sorduğumuzda ise çocuk hekimimiz soruyor dediğimizde sedasyon olacak dedi.İlk olarak genel anesteziyle demişti şimdi sorunca sedasyon dedi kafam karıştı.Biz tereddüt ettiğimiz içinmi sedasyon demiştir.Yoksa sedasyon= genel anestezi midir? Birde bu kadar küçük çocuk için çok önerilmiyor dedi birçok götürdüğüm hekim sizin fikriniz nedir? 3,5 yaşında bir çocuk için.Teşekkür ederim.Saygılarımla.

 • Doktor Cevabı:

  Bazı çocuklar yaşı küçükte olsa doktordan korkmaz ve diş tedavisi yaptırabilir.eğer sizin çocugunuz uyumlu ise iğneden korkmuyor ise sedasyonsuz veya genel anestezisiz yapılabilir.ama benim deneyimlerimle yüzde 90 3.5 yaşındaki çocuklar diş tedavilerini telkinle yaptırmıyorlar.o yüzden genel anestezi yada sedasyon ile yapılabiliyor.burda şunu değerlendirmek lazım çocuğunuz dişlerini tahmini 9-10 yaşına kadar kullanması gerekecek.diş kalamayacağına göre bu tedavileri muhakkak yaptırmanız gerekli.bir pedodontiste giderek gerekli bilgiyi alabilirsiniz.bana soracak olursanız sedasyon ile tedavilerini yaptırabilirsiniz.genel anesteziye çok ileri düzeyde koopere olmayan ve bazı özürlülük durumlarında başvuruluyor.buarada genel anestezi ile sedasyon aynı değildir.sedasyon çok daha kolay bir işlemdir.gönül rahatlığı ile bilinçli bir şekilde yapılan sedasyon ile çocuğunuzun dişlerini tedavi ettirebilirsiniz.

  tarihinde cevapladı.
 • Bana ilk gittiğimde pedodontist genel anestezi dedi.sonradan çocuk dr.u soruyor ne düzeyde olacak deyince sedasyon mu dedim.Sonradan evet dedi.Dr.muz genel anesteziye karşı dediğim için sedasyon demiş olamaz değilmi? Biz genel anestezi mi olacak sedasyonmu bunu dışardan anlayabilir miyiz? Tekrar teşekkür ederim.

 • Doktor Cevabı:

  Genel anestezi zaten hastane ortamında yapılabilir.tabiki sizin bilginiz olacaktır genel anestezi için sizden yazılı ve sözlü izin alınması gerekli.size farkettirilmeden genel anestezi uygulanamaz merak etmeyin.

  tarihinde cevapladı.
Bu soruya oy verin :

.
x