Merhaba hocam. ben 26 yaşındayım doğuştan tek böbreğe sahibim. ama bu sağlı

 • merhaba hocam. ben 26 yaşındayım doğuştan tek böbreğe sahibim. ama bu sağlığımda bir engel teşkil etmiyor. benim sorunum, ilişki sırasında orgazm oluyorum ama meni gelmiyor. nadiren sabah uyandığımda penis kanalında şeffaf sıvı görüyorum yapışkan özelliğe sahip. ama buda çok az, kanalın dışına çıkmıyor. ben kısırlık teşisinden korktuğum için doktora gidemiyorum. yeni evliyim. ve buna bir çözüm bulmalıyım. bu durumu da kimseyle paylaşamıyorum. beni bu konuda bilgilendirirseniz çok sevinirim.

 • Doktor Cevabı:

  Acilen muayene olmalısınız. doğumsal böbrek anomalisi ile birlikte doğumsal sperm kanalı yokluğu da olabilir. (vaz agenezi) bu durumda sperm çıkmayacağı için çocuk sahibi olamazsınız. mümkünse mikrocerrahi anastomoz yapılmalı, yoksa yardımcı üreme teknikleri ile (tüp bebek) yapabilirsiniz.

  tarihinde cevapladı.
 • peki hocam bu tedavileri yaptırdığımda eğer sperm kanalı yok ise çocuk sahibi olmam mümkün değilmi? yardımcı üreme teknikleri nelerdir? ilgilerinize çok teşekkür ederim.

 • Doktor Cevabı:

  Sperm kanalı yoksa çocuk sahibi ancak yardımla olabilir. iui ve ivf şeklinde olabilir. ya testisten spermler alınır ve rahim içine enjekte edilir veya testisten spermler, yumurtalıktan yumurtalar alınır ve vücut dışında döllenme sonrası rahim içine yerleştirilir. önce tanı konsun sonra konuşalım afaki şeyler konuşup zaman harcamayalım lütfen.

  tarihinde cevapladı.
Bu soruya oy verin :

.
x