Merhaba hocam annem 59 yaşında 12 sene önce mylenfibrosis teşhisi konuldu.

 • Merhaba hocam Annem 59 yaşında 12 sene önce mylenfibrosis teşhisi konuldu. Eylül 2007 de dalağı küçültmek için radyoterapi yapıldı ama ondan sonra daha kötüleşti ve 15 günde bir kan veriliyor. Zatürre oldu. Şimdi ilaç tedavisi göriyor. Zatürre bu hastalığını daha da ilerletir mi? Tedavisi mümkün mü? Daha da kötüleşmesinden korkuyoruz. İlaç kulandıktan sonra öksürüğü biraz azaldı ama geçmez diye korkuyoruz. Aşı yapılabilir mi? Zaman ayırdığınız için çok teşekkür ederim

 • Doktor Cevabı:

  Pneumovac 23 ve hıberix aşıları yapılabilir. zatürre hastalığın gidişini etkilemez. ilik nakli tamamen kurtulma şansı verecek tek tedavi yöntemidir.

  tarihinde cevapladı.
 • Hocam,teşekkür ederim. İlik nakli 59 yaşındaki hastaya yapılabilir mi? Bize bu yaş için çok geç olduğu söylenmişti. Eğer yapılıyorsa nereye başvurabilir. Şu anda GATA da kontrol ediliyor.

 • Doktor Cevabı:

  60-65 yaşa kadar tecrübeli merkezlerde yapılabilir. bu hastalıkta yoğunluğu azaltılmış ilik nakli belli bir oranda (%40-60) başarılı olabiliyor. türkiye&#39de bir çok merkez bu yaşta yapmıyor. bu hastalıkta ilik nakli konusunda hollandalı dr. theo de witte öncülük yapıyor. yeditepe üniversitesi de yapıyor.

  tarihinde cevapladı.
Bu soruya oy verin :

.
x