Merhaba hocam, 27 yaşındayım, karnımın sağ tarfındaki bir ağrı nedeniyle ga

 • Merhaba Hocam, 27 yaşındayım, karnımın sağ tarfındaki bir ağrı nedeniyle gastroentroloji bölümüne giitim. Doktor ultrason tetkiki istedi. Ultrason raporum şöyle: ""Karaciğer sol lobda hipoekoik solid lezyon (Atipik hemanjiyom?, fokal Nodüler Hiperplazi, vb) dinamik karaciğer BT veya MR inceleme uygundur."" Hocam bu ne demektir? biraz bilgi verebilir misiniz? Bu hemanjiom kötü huylu mudur iyi huylu mudur?

 • Doktor Cevabı:

  Muhtemelen iyi huylu bir nodül tarif edilmiş. i̇leri tetkik daha kesin bir yorum yapmak için gerekli. tesadüfi bir bulgu gibi görünüyor.

  tarihinde cevapladı.
 • Merhaba Hocam, Üst Abdomen Tomografi çekildi. Sonuç şöyle: Karaciğer konturları ve büyüklüğü normaldir. Karaciğer sol lob segment 2düzeyinde 16x12 mm ebatında İVKM öncesi karaciğer parankimine göre hafif hiperintens izlenen İVKM sonrası geç venöz fazla kontrast tutulumu gösteren kitle lezyonu mevcuttur(atipik hemanjiom?) Hepatik ve portal venöz sistem patenttir. Kandaki kanser testi sonuçlarımda herhangi bir olumsuzluğa rastlanmadı Doktorum endişelenecek bir durum olmadığını ve 3 ay sonra ultrasonla kontrol edileceğini söyledi. 3 ay boyunca beklemelimiyim yoksa başka tetkikler de yaptırmalımıyım sizce? Çünkü ister istemez bu durum beni endişelendiriyor. Bir de ""atipik hemanjiom?"" olması nedemektir? Karın ağrımın bunla bir ilgisi var mıdır?

 • Doktor Cevabı:

  Hemanjiom iyi huylu bir kitledir. atipik demekle tanı kiterleri tam olarak tutmuyor demek istiyorlar muhtemelen. us ile takip uygun. mr da yapılabilir geçmiş olsun

  tarihinde cevapladı.
Bu soruya oy verin :

.
x