Merhaba hakan bey,benim anneme şuan orta dereceli kalın bağırsak kanseri te

 • merhaba hakan bey,benim anneme şuan orta dereceli kalın bağırsak kanseri teşhisi koydular.doktor ameliyat olup(kolostomi) bağırsağını karnından vereceğini söyledi bu tarz bir durumun sakıncaları nelerdir yada ameliyat sırasında ne gibi riskler vardır bu tarz hastanın yaşamı kaç yıl sürer.yada başka yöntemler var mıdır yapılabilecek?aydınlatırsanız çok sevinirim.şimdiden teşekkür ederim.

 • Doktor Cevabı:

  Kalın barsak kanserinin tedavi şekli tümörün yerine ve evresine göre değişir. size bilgi verebilmem için daha detaylı bilgi vermelisiniz.

  tarihinde cevapladı.
 • sayın hakan bey benden annemle ilgili daha aydınlatıcı bilgi istediğiniz için sıze yazıyorum . 62 yaşındakı annemın kolonoskopi raporu sonucu ’’Rektumda 6 cmden başlayan ve lümenı cepecevre daraltan sert kıtle lezyonu palpe edıldı. proksımalıne gecılemedı, ıncelemede yaklaşık 6. cmde lümenı cepecevre daraltan ve 4-5 cm boyunda proksımale ilerleyen genış nekroz alanları izlenen tümoral lezyon ızlendı. Bıyopsıler alındı sıgmoıd lümen normaldı ınene kolon proksımalınde splenık fıleksura komşulugunda 3mm caplı polıpot lezyon bıyopsı olarak alındı.’’ tomografı sonucuna gorede bagırsak harıc buttun degerler normal. Bu raporların sonucuna gore amelıyat denıldı. amelıyatın sonucunda kolostomılı olacagı soylendı. amelıyat sonrası kemoterapı alması gereklımı.Tehlıkelı bolge alındıgında tehlıke ortadan kaldırılmış olunurmu. kanserlı hucrelerın tekrarlama olasılıgı nedır. Bu durumda olupta hayatını ıdame eden hastalarınız varmı? sorumuzu yanıtlarsanız bızlerı çok mutlu etmış olursunuz. Cevabınızı beklıyorum, kolaygelsın.

 • Doktor Cevabı:

  Gülnur hanım merhaba, detaylı bilginiz için teşekkürler. annenize kolostomi açılması şart değil. önümüzde 2 seçeneğimiz var. 1. tümör 6. cm&#39de olduğu için 2-3 cm altına inildiğinde yukarıdaki barsağı aşağı ağızlaştırmak ve dolayısıyla dışkılamasını normal yoldan yapma şansı var. ancak bu zor bir işlem olduğu için deneyimli ellerde yapılması gerekiyor. burada önemli olan annenizin tomografi veya mr ile tümörünün rahat çıkarılıp çıkarılamayacağı. 2. annenizin tümörü çevre dokulara doğru çok ilerlemiş ise ameliyattan önce kemoterapi ve radyoterapi ile tümörün boyutu küçültülüp daha sonra ameliyat ile tümör çıkarılarak tekrar aşağıya ağızlaştırılması. bu düşünülüyor ve anneniz dışkısını rahat yapamıyor ise bu işlemler süresince barsaklarında tıkanıklık olmaması için geçici olarak kolostomi açılması düşünülebilir. bu iki seçenekten hangisinin annenize uygun olduğuna karar verebilmemiz için filmleriyle birlikte değerlendirmek gerekiyor. kanser sadece genel cerrahın işi değildir. radyolog, onkolog ve patolog&#39un da fikirlerinin alınması ve hep birlikte takım olarak karar verilmesi gereken bir durumdur.

  tarihinde cevapladı.
Bu soruya oy verin :

.
x