Merhaba, gebeligimin 20. haftasindayim. bugun hapsurdum ve hafif bir akinti

  • merhaba, gebeligimin 20. haftasindayim. bugun hapsurdum ve hafif bir akinti gibi su geldi. cok korktum. doktorum idrar olabilir dedi ama ben idrar olmadigina eminim. amniyos sivisi boyle hapsurunca cikar mi. bir problem var midir? nasil anlasilir bir problem olup olmadigi?? simdiden tesekkur ederim.

  • Doktor Cevabı:

    Tabiki anlaşılır. bebeği koruyan su kesesi gerilmelerin ve kasılmaların etkisiyle yırtılabilir. bu nedenle amniyon suyu rahimden dışarı akar.su kesesi üst bölgeden ve sıyrık şeklinde yırtılmışsa amniyon suyu sızıntı şeklinde akabilir. bu nedenle gebeler idrar kaçırdıklarını ya da akıntı nedeniyle ıslaklık olduğunu düşünebilirler. amniyon sıvı akıntı gibi koyu, kıvamlı değil, su gibi akışkandır. rengi açık sarı ya da ıhlamur çayı gibidir. çamaşırda akıntı gibi tabaka bırakmaz. bu nedenle aksırma, öksürme gibi nedenle olan idrar kaçırmaya benzemez. ayrıca kendine has bir kokusu da vardır. bu farklılıkları dikkate alarak ıslaklığın kesenin açılmasıyla ilgili olup olmadığı gebe tarafından ayırt edilir. amniyon kesesi yırtıldıktan sonra bebeğin ve anne rahminin mikrop alması kolaylaşır. o nedenle su geldiğinde ya da şüphe edildiğinde hemen hastaneye gitmek gereklidir. bazen kadınlar su gelse bile ağrılar başlamadı diye hastaneye gitmeyi geciktirirler. bu durum anne ve bebeğin mikroplarla bulaşan bazı hastalıkları kapmasına neden olabilir.doğumdan önce su keseleri yırtılan gebe kadınların çoğunluğu 12 saat içinde ilk kasılmaları hissederler; kalanların çoğu bunları 24 saat içinde hisseder. bununla birlikte yaklaşık 10 kadından birinde doğumun başlaması daha uzun sürer. zaman geçtikçe yırtılmış amniyon kesesinden bebek ve/veya annenin enfeksiyon kapma riski artacağı için çoğu hekim kese yırtıldıktan sonra eğer beklenen tarih yakınsa 24 saat içinde oksitosinle doğumu başlatır, az sayıda hekim 6 saat içinde başlatmayı yeğler. son çalışmalar bu noktaya gelmiş bir gebelikte doğumu başlatmak için 24 saatten fazla beklemenin yararı olmadığını, tersine zararı olduğunu gösteriyor. bu arada enfeksiyondan korumak için vajina bölgesini olabildiğince temiz tutun; banyo yapmayın veya cinsel ilişkiye girmeyin; amniyon sıvısını emmesi için ped kullanın (tampon değil); kendi kendinizi içeriden muayene etmeye kalkışmayın; tuvalette önden arkaya doğru temizlenin.nadiren, bebeğin gelen parçası henüz pelvise yerleşmediğinde ve keseler erken yırtıldığında (en sık olarak bebeğin prematüre veya makat gelişi olduğu durumlarda) göbek bağı kendi üstüne katlanır rahim boynuna doğru itilir hatta amniyon sıvısının akmasıyla vajinaya bile inebilir. vajinanızın çıkışında göbek bağı görebiliyorsanız veya vajinanızın içinde bir şey varmış gibi hissediyorsanız hemen hastaneye gidin.vajinal ph ölçümü anne adayında erken membran rüptürü (emr, yani suların zamanından önce gelmesi) durumunun kesin tanısında kullanılır. vajinanın derinliklerinde bulunan sıvının ph değeri alkali bulunduğunda, eğer anne adayının şikayetleri de uyumluysa, emr tanısı kesinleşir ve gebeliğin seyri buna göre yönlendirilir.

    tarihinde cevapladı.
  • peki yarin ben doktoruma gittigim zaman nasil bir muayene olacagim. vajinal muayene mi yapacak ultrasondan bakip mi anlayacak. yoksa sivi mi alip anlayacak. bu kismini tam anlamadim. birde sari renk degildi hafif kalinti da birakmis gelen sivi zaten bir kere geldi. bebek de kipir kipir icimde. canli bebegi oldurmek olmuyor mu bu haftada dogacak mi? bebegi kurtarmak icin bir secenek olmuyor mu bu durumlarda??

Bu soruya oy verin :
Puan : 2 / Oy veren : 1 kişi

.
x