Merhaba ferhat bey, ben 1 yıl önce böbrek ameliyatı geçirdim upj darlığı

 • Merhaba Ferhat Bey, Ben 1 yıl önce böbrek ameliyatı geçirdim upj darlığı tehşis i konulmuştu ama ameliyatta çapraz damar olduğu anlaşıldı ve çapraz damarlar düzeltildi. Askerlik muayenesinde sintigrafi istediler. Separe fonksiyon sol böbrek %36 sağ börek %64 tür. Bu durumda askerlikten muaf olma durumum nedir acaba ayrıca ameliyat öncesi böbrek şişmesi gibi sancılarım olmasada neredeyse hergün sol böbrekte hafif ağrılar oluyor ve ameliyat yerlerim hala ağrımakta bu normal midir yoksa bir doktora gözükmem gerekir mi ?

 • Doktor Cevabı:

  Upj darlığı ameliyatı sonrası düzenli kontrol gerekir. en azından yıllık. çaprazlayan damar üzerinden geçirilerek yeni anastomoz yapılmıştır. tekrar daralabilir. sintigrafi işlev kaybı gösteriyor. us veya ivp ile birlikte değerlendirilmeli.

  tarihinde cevapladı.
 • ivp'de grade III-IV hidronefroz gözlemlendiği sonucu vardır. Ferhat Bey bu sonuçlar doğrultusunda askerlikten muaf olma durumu söz konusu olabilir mi ?

 • Doktor Cevabı:

  Genellikle işlev kaybı durumunda muafiyet söz konusu olur ise de durum sağlık kurulunca her hasta bazında ayrı ayrı değerlendirilir.

  tarihinde cevapladı.
Bu soruya oy verin :

.
x