Merhaba doktorum. ben 1,5 yıl önce genital siğile yakalndım. ilaç tedavisi

 • merhaba doktorum. ben 1,5 yıl önce genital siğile yakalndım. ilaç tedavisiyle geçti. şu ana kadar yeni aktif siğilim oluşmadı. Bu süreç içinde de gardasil aşılarımı oldum. Smear tetkıklerımı 5 ay aralıklarla toplam 3 kez aldırdım. onlar da temiz geldi. Ancak hala korkularım devam etmekte. en son smearımı 3 ay önce ( şubat 2011) de aldırdım. şimdilerde yine stres olmaya başladım. Birdaha smear hangi aralıklarda aldırmalıyım ? smearımda ne gibi kötü ilerlemeler olmuş olabilir gibi korkularım var. lütfen bana yol gösterin. Bunun yanında 2. sorum ise smearlarla sadce rahım agzı kanserı mı araştırılır ? over ve rahim kanserıne yakalanmamak için ne gibi önemler alınmalı? yıllık muayene yeterlı midir ? 24 yaşındayım ve bu siğil sonrasındaki psıkolojım etkılenmiş durumda. ayrıca bırkaç ay önce mantar enfeksıyonum oldu bu smear sonucumu olumsuz etkıler mı? yardımlarınız için minnettarım. Saygılarımla...

 • Doktor Cevabı:

  Pınar hanım, hiç kendinizi germeyin.. mevcut bilgiler ışığında yapılabilecek her şeyi yapmışsınız. üç smear de normal çıkmış olduğuna göre normal takibe geri dönebilirsiniz (yılda bir). smear öncelikli rahim ağzı kanserini taramaya yöneliktir. diğerleri için yılda bir kontrol yeterli. 25 yaşındaki bir kız için fazla panik olmuşsunuz. ne yazık ki siğiller sandığınızdan daha sık olarak ortaya çıkıyor, her siğili olanda kanser olmuyor.

  tarihinde cevapladı.
 • doktor bey yenıden merhaba gerçekten de çok teşekkür ederim. içimi rahatlattınız. eğer size daha önceden yazmış olsaydım, bugun alelacele gidip smear aldırmazdım. en son smearımı 3 ay önce aldırmama ragmen bişi olabilir korkusuyla 3 ay sonra aldırmam gereeken smearımı bugun aldırmış oldum. 3 ayda semarım kötu gelebılır mı bılemıyorum. yanı smear aralıklarımı azaltmış oldum. bu durumda bugun ki smearım da normal gelırse eger 1 yıl sonra yaptrımam yeterlı olur mu? 3 ay sonra aldırmam gereken smear perıyodumu beklemedıgmden kafam karştı.

 • Doktor Cevabı:

  Pınar hanım, eğer 3 smear sonucunuz normal gelmiş ise tıbbi olarak bir yıl sonra smear aldırmanız gerekiyor. çünkü arada alacağınız smear lerin size stress dışında bir katkısı olmuyor. rahim ağzı kanseri de bir sürec olduğundan dolayı film birden kopmuyor. bu arada 3 kez smear aldırmış olduğunuzdan dolayı 3 yazıp duruyorum ama aslında smear testiniz normal çıkmış ise ikincisi de çok gerekli değil. ancak smear testi anormal olanlarda takip gibi bir protokolümüz var. smear testiniz normal gelirse gönül rahatlığı ile yılda bire geri dönün. anormal çıkar ise görüşelim.

  tarihinde cevapladı.
Bu soruya oy verin :

Diğer Hasta Soruları


.
x