Koronavirüs (COVID-19) ile ilgili bilgilenmek için Sağlık Bakanlığı ve Türk Tabipler Birliği sitelerini ziyaret edin.

Merhaba doktor hanim ben 21 yaşındayım 1.66 boyum ve 43 kilom var çok zayıf

 • merhaba doktor hanim ben 21 yaşındayım 1.66 boyum ve 43 kilom var çok zayıfım benim sorum oruç tutmam benim daha çok zayıflamama neden olur mu acaba benim ne yapmam gerekiyor teşekkür ederim

 • Doktor Cevabı:

  Oruç tutabilirsin fakat sahura mutlaka kalkmalı, iftar ve akşam öğünlerini düzenli tüketmeli ve gece ara öğününü ihmal etmemelisin. bunun dışında aşırı zayıflık sağlığı tehdit eden bir durumdur. bir sağlık kuruluşunda tetkikleri yaptırarak zayıflığının nedenini öğrenmelisin. bunun dışında dengeli kilo aldıracak bir beslenme programı için bir diyetisyenden yardım almalısın.

  tarihinde cevapladı.
 • teşekkür ederim ama benim bir sorunum var babam yemek yersem şişmanlıyacağımı söylüyor ama benim iştahım çok güzel başka biri benim yediğimi yese kapıdan sığamaz. yalnız birde ben sofradan kalkarkalkmaz tuvalet ihtiyacı duyuyorum sofrayı bırakın bir dilim ekmek yiyeyim tuvalet ihtiyacı uyuyorum yer yemez aradan dk oynamıyor tekrar teşekkür ederim.

 • Doktor Cevabı:

  Ailenin yemek konusunda baskı yapması anoreksiya,bulimia veya gece yeme bozukluğu gibi yeme bozukluklarının ortaya çıkma riskini arttırır. bu nedenle babanızla konuşmalı, durumu ona izah etmelisiniz. barsaklarınızda ishal veya kabızlık gibi bir durum olmadığı sürece hemen tuvalet ihtiyacı duymanızda bir sakınca yoktur. ailecek gideceğiniz bir diyetisyen hem sizi hemde babanızı bilgilendirerek sorunlarınıza çözüm olacaktır.

  tarihinde cevapladı.
Bu soruya oy verin :

.
x