Merhaba doktor bey ben 2.sınıf öğretmeniyim benim sorum bir öğrencim ile a

  • Merhaba Doktor Bey ben 2.sınıf öğretmeniyim benim sorum bir öğrencim ile alakalı.Öğrencimin cinsiyeti erkek. arkadsları ıle anlasamıyor arkadası yok.1.sınıfta iken bir yalanını yakaladım.Yerinde duramıyor tahtaya kalktıgında kendı etrafında dönüyordu neden yaramazlıklar yaptıgını sordugumda ogretmenım ben yapmıorum ıcımde seytan var o yapıo dıyordu.bu sene doktora gıttı ve hıperaktıvıte teshısı konup tofranil 10 verilmiş.kullandıgında biraz sakin ama genellikle asırı hareketlı derlserıne ılgılı yok denecek kadar azaldı kı ıstese basarabılecek bı cocuk ama yerınde durmuor arkadsları ıle sureklı kavgası var kendı etrafında donerken ya da kosarken kendını bırden yere atabılıyor.ıyı bıcocuk ama kardesıne evde bı kere bıcakla saldırmıs.bi de bakıslarında bı deısıklık bı yavaslık ve garıplık farkettım bu sene.ilaçtan olabılır mı? bu öğrencim konsunda yardımcı olursanız cok sevınırım şimdiden teşekkürler.

  • Doktor Cevabı:

    Sevgi hanım, öncelikle öğrenciniz için bu kadar ilgilenmeniz beni etkiledi. anlaşılan o ki çocukta dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu var. bu hastalık oldukça yaygın olup okul çağındaki çocukların yaklaşık olarak %5' inde gözükebilen bir rahatsızlıktır. tedavide ilaç, aileye yönelik müdahaleler, öğretmenin eğitimle ilgili düzenlemeleriyle çok ciddi düzelmeler olmaktadır. bahsettiğiniz ilaç bir antidepresan ilaç olup bu hastalığın tedavisinde zaman zaman kullanılmakla birlikte direkt hastalığa yönelik bir ilaç değildir. benim tavsiyem, çocuk psikiyatrisi uzmanına başvurup düzenli takip olmasıdır. hekim size tanı koyma sürecinde formlar gönderebilir tedavi için de tavsiyeler içeren broşürler yollayabilir. çocuk adına size teşekkür ediyor iyi çalışmalar diliyorum. sağlıcakla kalın.

    tarihinde cevapladı.
Bu soruya oy verin :

.
x