Merhaba doktor bey, aşıl tendonlarımda ksantomlar bulunuyor. (gözle görüleb

 • Merhaba Doktor bey, aşıl tendonlarımda ksantomlar bulunuyor. (gözle görülebilir büyüklükte) Öğrenmek istediğim, bu duruma lipid depolanması denilebilir mi?

 • Doktor Cevabı:

  Evet ailesel hiperlipidemi durumlarında karsımıza sıklıkla cıkar mutlaka kolesterol duzuylerinizie baktırmalısınız ve gerekiyorsa tedavi almalısınız..

  tarihinde cevapladı.
 • Cevabınız için çok teşekkür ederim. Trigliserit 176, LDL-C 168 sadece bir kez bu seviyede çıktı sonuçlarım. 2 yıldır tedavi altındayım. Genelde testlerin daha düşük oluyor. Ancak ksantomlarda gerileme olmayıp aksine büyüyor. Ailemde ve akrabalarımda bu rahatsızlıkları taşıyan kimse yok, Tiroid ca da var. Ayrıca kemik erimesi de başlamış. T-skor -1,9 Z- skor -1,5. Bu durumda tavsiyeniz nedir? Cevabınız için şimdiden teşekkürler..

 • Doktor Cevabı:

  Öncelikle troid fonksiyonlarının değerlendirilmesinde fayda var... troid tembelliğinde hiperlipişdemi söz konusu olur..t skoronuz osteopenı ıle uyumlu..sanırım sıze bır takım tedaviler başlanmıştır.. düzenli takibinizi yaptırmanızı.. özellikle efzersiz miktarınızı arttırmanızı tavsiye ederim

  tarihinde cevapladı.
Bu soruya oy verin :

.
x