Merhaba bülent bey benim sorunum kabızlık her gün tuvalete çıkmaya çalışıyo

  • merhaba bülent bey benim sorunum kabızlık her gün tuvalete çıkmaya çalışıyorum ama dışkım aşırı sert oluyor bazen çıkartmakta güçlük çekiyorum çıkaramadığım durumlarda lavman yaptırdım 2 kere...sinemakinin faydalı olduğunu duydum zaman zaman form çaylarından içiyorum ama oda bağırsak tembelliği yapıyormuş en çok bundan korkuyorum lütfen bana dışkı yumuşatıcı bir ilaç önerebilirmisniz? yada dışkımı yumuşatmanın ilaçsız bir tedavisi varmı? duphalac iyi gelirmi sizce daha önce kullanmıştım?

  • Doktor Cevabı:

    Konstipasyon (kabızlık) pek çok nedenle oluşabilen bir sendrom. stres, posadan fakir beslenme, sabah kahvaltı yapmamak, geç kalkmak, ilaçlar, ileri yaş, hareketsizlik, askerlik-evlilik gibi sosyal değişiklikler gibi onlarca davranışsal nedenden kaynaklanabiliyor. bazı hastalarda ise polipler, divertiküler hastalık, anal fissür nedeniyle dışkılamaktan kaçınma gibi organik nedenler altta yatabiliyor. kadınlarda 40 yaş üzeri en sık görülme nedeni ise doğumlara bağlı gelişen barsak fıtıklaşması (rektosel) olarak karşımıza çıkıyor. tüm bunların iyi bir sorgulama ve doğru muayene teknikleri ile ayıklanması gerekiyor. hastaların bazı laksatifler (yumuşatıcılar) yazılıp gönderilmesi sorunu ertelemekten başka bir işe yaramıyor. kronobioloji (yaşam zamanlaması), doğru diet önerileri, davranışsal bazı revizyonlar, gerekirse bazı bitkiseller açısından hastaya ayrıntılı yol gösterilmesi şart. altta yatan organik bir neden varsa da bunun atlanmaması ve ekarte edilmesi gerekiyor. bizim sistemimiz bu sorunların ayıklanması, doğru tanısı ve tedavisi odaklı. bana yakınsanız bana, değilse bu alanda deneyimli bir gastroenteroloğa ulaşmanızda fayda olacaktır. bu arada, zeytinyağı, çiğ sebze-meyve, kuruyemiş ağırlıklı beslenin ve baharat, acı, turşudan uzak durun. dışkılama sonrası (sabun kullanmadan) bol sıcak suyla temizlenin. sevgiler, prof. dr. b. bülent menteş (312) 4663020 (0533) 6025098 (sekreter mobil tel)

    tarihinde cevapladı.
Bu soruya oy verin :

.
x