Merhaba.ben47 yaşında bir bayanım.sorunum kızımla ilgili.kızım 27 yaşında,g

 • merhaba.ben47 yaşında bir bayanım.sorunum kızımla ilgili.kızım 27 yaşında,gıda müh.22yaşında bir aşk evliliği yaptı.1buçuk yıl önce ayrıldı.şu an bizimle yaşıyor bana evliliği süresince bazı korkular yaşadığını bunları alkol alarak yendiğini anlattı ve şimdi her gece 3 4 bira içiyor.bana kendisine zaman vermemi bırakacağını söylüyor.sürekli saçlarıyla oynuyor dudağını kemiriyor sinirli.ank da bir psikoloğa götürdük 1 kez görüştü bir daha gitmek istemedi.ne yapmalıyız.teşekkürler.

 • Doktor Cevabı:

  Merhaba esen hanım, kızınızın 22 yaşında bir evlilik yaptığını, 3.5 sene evli kaldığını, bu evliliği sırasında bazı korkular yaşadığını ve bu süreçte alkol kullanma alışkanlığını edindiğini anlamaktayım. bu kadar bilgi, kızınızın içinde bulunduğu durumu ve bu sıkıntıları nasıl aşacağını anlayabilmek için pek yeterli gözükmese de size bazı sorularım olabilir; kızınız, çocuklukta, ergenlikte ve evliliğe kadar olan süreçte ruh ve fiziksel sağlığı açısından nasıldı? yalnız ve içine dönük bir yapısı mı vardı? problemleriye o zamanlar nasıl başa çıkardı? aile yaşantınız o zaman nasıldı, şimdi nasıl? (nasıl bir ailesiniz) her hangi bir süreçte yaşadığı bir travma var mı? evlilikte ne tür problemler yaşadığını size anlattı mı? boşanma sebebi, süreci nasıl gerçekleşti? sizinle konuşuyor/abiliyor mu? en büyük korkusu veya sıkıntısı nedir? çalışıyor mu? özel hayatında, iş hayatında, sosyal yaşantısında işlevselliği nasıl? her hangi bir ilaç kullanıyor mu? fiziksel sağlığı nasıl? gittiği pskolog size herhangi bir bilgi verdi mi? veya kızınız? neden bir daha gitmek istemediğinden bahsetti mi? korkular, ilk anlamda anksiyete bozukluğunu düşündürse de, bir çok başka bozukluğu da düşündürebileceğinden, en sağlıklı yol, bir uzmanın düzenli desteğini almak olmalıdır. bana biraz daha bilgi verdiginizde, ufkumuzun genisleyeceğini ve size daha iyi yardımcı olabileceğimi düşünüyorum. kolaylıklar ve esenlikler dilerim.

  tarihinde cevapladı.
 • merhaba.ilginize çok teşekkür ederim.kızımçocuklukta çok sosyal ,çalışkan bir çocuktu. içine kapanık değildi.problemlerini kendi hallederdi.aile yaşantımız iyidir fakat eşim ve benim ailelerimizin sorunları eve yansırdı bu yüzden kızıma az zaman ayırmış olabilirim.travma yaşamadı.evlilikte cinsel sorunları varmış birbirlerini abi kardeş gibi görüyorlarmış.ilk 2 ay ilişkileri iyi gibi görünsede zamanla azalmış ve bitmiş.benimle içtiği zaman konuşabildi bunları,sanırım utanıyordu.

 • Doktor Cevabı:

  Merhaba esen hanım, cevaplarınız için teşekkür ederim. kızınızın evliliği süresince yaşadığı korkulardan bahsetmişsiniz. bunların ne olduğunu biliyor musunuz?

  tarihinde cevapladı.
 • kızım özel bir iş yerinde çalışıyor.evliyken hiç çalışmadı.eşi küçük bir tatil beldesinde dr du orda iş yoktu zaten.pek arkadaş çevreleride yoktu.yalnız kaldı sanırım.götürdüğümüz psikolog bize bilgi vermedi.ama kendisine bir süre terapi görmesini önermiş.kızım bir daha gitmek istemedi.neden dediğimdeanne ben inanmıyorum dedi.msn yoluyla bir süre aynı psikologla konuşmuş.belki bir yararı olur diye.sonra bana anne artık hiç gitmem çünkü bana çıkma teklif etti hiç kimseye güvenim kalmadı dedi.

 • Doktor Cevabı:

  Esen hanımcığım yukarıda önerilerimi size sundum. şu an kızınızın hala iş hayatında fonksiyonel olması iyi bir haber. ancak kaygılı ruh hali, güvensizliği, kendisine ve çevresine yönelik olumsuza meyilli bakış açılarını düzeltebilmeyi arzu ederse, profesyonel destek alabilir. esenlik dileklerimle,

  tarihinde cevapladı.
 • merhaba.kızım evliyken bir gece deprem olmuş ama şiddetli değil.o günden sonra panik atak yaşamaya başlamış.nefes alamamaktan korkuyormuş.içtiğnde bu durum olmuyormuş.kocası uyumadanda yatağa gitmiyormuş geceleri.bana kendisini öpmediğini söyledi o da kendini çirkin biri gibi hissetmiş sadece kendini tatmin etmekiçin kullanıldığını düşünmüş.aslında size getirmek isterim ama nasıl ikna ederim bilmiyorum.aşıyorum diyor ama içkiye devam ediyor.psikolog bana ne yapabilirki diyor.ne yapacağımı şaşırd

 • Doktor Cevabı:

  Sevgili esen hanım, kızınızla ilgili endişelerinizi ve ona yardımcı olabilme isteğinizi samimiyetle anlıyor ve takdir ediyorum. kendisinde evlilik sonrası gözlemlediğiniz sessizlik, içe kapanma, huzursuzluk, öfke ve alkole sığınış davranışları sizi oldukça üzüyor olmalı. alkol, bağımlılık yapıcı maddeler arasında en sık kullanılalanlardan birisidir. yüksek miktarda alındığında sedasyon ve depresyona yol açar. dikkat, konuşma ve hareket yetileri etkilenir. davranışlar dürtüsel ve saldırgan bir hal alabilir. bu nedenle alkol ciddi zararlara yol açabilmektedir. güvenli içme sınırları haftada en az 2 içkisiz gün olması şartı ile erkekler için 21 birim, kadınlar için ise 14 birim olarak belirlenmiştir. bu standart birim bir küçük kutu biraya (10 ml alkole) denk gelmektedir. kaygılarını yatıştırma etkisi ile alkol kullanan kişiler alkole yetişkin yaşlarda ve sosyal ortamlarda içmek suretiyle başlarlar. ancak alkolün kaygı yatıştırıcı etkisi ile kullanım sıklığı artar ve kontrolden çıkar. bu tür kişiler genellikle suçlanmaya eğilimli, kaygılı ve içe dönük kişilerdir. tedaviye başlanırsa yanıt iyidir. alkol bağımlılığında en önemli risk etkeni genetik; yani aileden aktarılan özelliklidir. alkolizmi olanların yüzde ellisinde ailede en az bir kişide daha bağımlılık saptanmıştır. kızınızın durumunda ise, muhtemelen anksiyeteye (kaygı) bağlı bir alkol kullanma söz konusu olabilir. alkolün kaygıyı azaltıcı ve uyuşturucu etkisinden bu kaygıları azaldığı için de, bu alışkanlığından vazgeçmede zorlanabilir. esen hanımcığım, kızınıza yardımcı olabilmek için, onun tedavi olma isteğini arttırabilmemiz önemlidir. burada sizin ona anlayışlı davranmanızın, cesaretlendirici ve destekleyici olmanızın yararı olacaktır. bir tedaviye başlandığında terapisti hem anksiyetesine yönelik altta yatan sorunu belirleyerek ve ona yönelik tedaviler uygulayarak ve hem de alkol kullanma alışkanlığına yönelik tedaviler uygulayacak veya kendisini gerekli adreslere yönlendirecektir. bunu yaparken öncelikle kızınızın detaylı öyküsünü alacak ve muhtemelen bazı testler uygulayacaktır. tedavi bir süreç gerektirir. burada da tedavi olma isteği ve sebat esastır. ben kızınızın iyi iletişim kurabileceği bir uzman bulabileceğinize inanıyorum. ben de kendisine yardımcı olmayı isterim. esenlik dileklerimle,

  tarihinde cevapladı.
 • sevgili esra hanım.size ne kadar teşekkür etsem azdır.ilk fırsatta size getirmek istiyorum kızımı.şimdi işte. kendisine msn den sizi anlattım akşam okumak istiyor yazdıklarınızı.sanırım siz onun kurtuluşu olucaksınız..esen kalın. sizi seviyorum.

 • Doktor Cevabı:

  Esen hanımcığım, güzel yorumlarınıza çok teşekkür ederim. kızınız ve sizin için mutlu ve esenlikle dolu bir yaşam diliyorum. kızınız sizin ve terapistinin desteğiyle kendisi yaşamının belirleyicisi ve kurtarıcısı olacaktır. lütfen ona ve o da kendisine güvensin.. sevgiler,

  tarihinde cevapladı.
Bu soruya oy verin :

Diğer Hasta Soruları


.
x