Merhaba. ben 18 yaşındayım. ortodontik tedavi görmeye ihtiyacım var fakat g

 • Merhaba. Ben 18 yaşındayım. Ortodontik tedavi görmeye ihtiyacım var fakat görüntü kaygılarımdan dolayı lingual ortodonti denilen tedavi yöntemini düşünüyorum. Ama bazı kaygılarım var. Mesela bende kapanış bozukluğu mevcut. Üst dişlerim alt dişlerimin ön tarafında olması gerektiği yerde arka tarafında kalıyor ve ön dişlerimden hiç biri alt dişlerime değmiyor. Ayrıca üstteki iki köpek dişimde yukarıda. Biri diğerine göre daha aşağıda diğeri ise güldüğümde hiç gözükmüyor bile. Bu tedavi yönteminin benim vakamda uygulanması mümkün müdür acaba? Cevabınızı bekliyorum.Şimdiden çok teşekkür ederim :)

 • Doktor Cevabı:

  Merhaba, lingual ortodonti estetik açıdan hastaya elverişli de görünse, aslında çok da konforlu değildir. sizin ağız yapınızda da direkt lingual ortodonti ile tedaviye başlanması pek doğru değil. çünkü üst çenenizde belirgin darlık olduğunu anlıyorum, anlattıklarınızdan. öncelikle üst çene genişletmesi yapılması uygun olur diye düşünüyorum. bundan sonra alt-üst sabit tedavi için de lingual yöntemi pek tavsiye etmem açıkçası. önerilerim sadece verdiğiniz bilgilere göre olduğundan ve ağız yapınızı muayene etme şansım olmadığından, çok da sağlıklı olmayabilir. yine de bir ortodonti uzmanına görünmenizde fayda var. sevgiler :)

  tarihinde cevapladı.
 • öncelikle sorumu yanıtladığınız için ve ilginizden dolayı çok teşekkür ederim :) birde sormak istediğim bir şey daha var, bu çene darlığını gidermek için ne yapmak gerekiyor yaşım 18 bi tanıdığım damaklık kullanarak bu sorunun üstesinden gelmişti fakat amaliyat falan diyerek gözümü korkuttular açıkcası :) alt çenede sorun yok fakat üst çenede ciddi bir darlık var dolayısıyla kapanış bozukluğuda :/ tekrardan teşekkür ederim ilginiz için iş hayatınızda da başarılarınızın devamını dilerim :)

 • Doktor Cevabı:

  Sevgili çağla, damak genişletme amacıyla damaklık olarak da tabir edilen apareyler kullanılabilir. genellikle daha küçük yaşlarda kullandırmayı tercih ederiz, ama senin yaşında da olumlu sonuçlar aldığımız oluyor. o nedenle sende de denebilir. yine de her şeye rağmen ağız yapını görmediğim için kesin konuşmak doğru olmaz. teşekkürler ve sevgiler..

  tarihinde cevapladı.
Bu soruya oy verin :

.
x