Merhaba ben 16 yaşında bir anadolu lisesi sayısal öğrencisiyim hedefim iyi

 • merhaba ben 16 yaşında bir anadolu lisesi sayısal öğrencisiyim hedefim iyi bir cerrah olmak fakat bunun için nasıl bir yol izliyeceğimi bilmiyorum yani demek istediğim tercih yaparken hangi alanı seçip neye yönelmem gerektiği ve de kaç yıl okumam gerektiği... Bu konuda bana yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkür ederim..

 • Doktor Cevabı:

  Sevgili merve, cerrah olmak için önce çok istemeli ve çok sevmelisin. ayrıca türkiye&#39de doktor olmanın ne kadar zor olduğunu sana belirtmeliyim. 6 yıl tıp fakültesi okuman gerekiyor. tıp fakültesini kazanman için sayısal bölümü uygun mu bilmiyorum, bunu öğretmenlerin daha iyi bilir. tıp fakültesi bittiği zaman tıpta uzmanlık sınavı&#39na (tus) girmen gerekiyor. bu sınav öss gibi bir sınav. istediğin tıp dalını tercih ediyorsun, puanın tutarsa yerleştiriliyorsun. tus sınavını kazanamazsan 1,5 yıl mecburi hizmete gitmek zorundasın. tus sınavını kazanırsan 5 yıl genel cerrahi ihtisası yapıyorsun. ihtisas bitince yine 1-1,5 yıl mecburi hizmet yapman gerekiyor. mecburi hizmet yapmadan uzman olamıyorsun. ondan sonra da ya devlette kalıp çalışırsın veya istifa edip özel sektörde çalışırsın. eğer cerrah olmayı çok istiyorsan sana önerim genel cerrahi değil, cerrahinin değişik dalları olan bölümleri seçebilirsin. mesela kadın-doğum gibi. çünkü genel cerrahi türkiyede çok zor. özellikle ihtisas döneminde çok zorlanabilirsin. anlattıklarımdan sonra aklında en ufak bir soru işareti belirdiyse doktor olmaktan vazgeç. ama hala çok istiyorum diyorsan sana başarılar dilerim.

  tarihinde cevapladı.
 • evet doktor olmayı çok istiyorum her ne kadar zor da olsa hayat kurtarmak çok güzel bir şey verdiğiniz ama ben sizin kadar olumsuz bakmıyorum her mesleğin zorlukları vardır ve biliyorum ki doktorluk en zor mesleklerden biri ama zorluklardan kaçarsak hiçbir hedefimize ulaşamayız değil mi izininizle bir soru daha sormak istiyorum 5 yıl cerrahi ihtisası yaparken normal üniversite gibi mi olacak yoksa bir hastanede asistan gibi görev yaparak mı beni bilgilendirdiğiniz için çok teşekkür ederim

 • Doktor Cevabı:

  Sevgili merve, beni yanlış anlamışsın. ben mesleğimi sevmeyi bırak resmen aşığım. tabi ki hayat kurtarmak kadar insana haz ve vicdani huzur veren başka birşey yoktur. bu zorlukları sana şu nedenle anlattım. ben çapa tıp fakültesi 2. sınıftayken birgün bir hocamız derse geldi ve doktorlukla ilgili karşılaşacağımız bütün zorlukları anlattı ve "eğer içinde en ufak isteksizlik olan biri varsa bu mesleği yapamaz" dedi. o dersten sonra birkaç arkadaşımız okulu bıraktılar. sen kendini hazır hissediyorsan ve bu kadar da istekliysen zaten mutlaka doktor olmalısın. ihtisas süresince tabi ki asistansın ve çok yoğun bir şekilde yatan hastalara bakıp ameliyatlara yardıma giriyorsun. sana başarılar dilerim. eminim ki iyi bir doktor olacakasın.

  tarihinde cevapladı.
Bu soruya oy verin :

.
x