Merhaba, babam akciğer kanseri ve kendisi bilmiyor. tedavi ile düzeleceğind

 • Merhaba, babam akciğer kanseri ve kendisi bilmiyor. Tedavi ile düzeleceğinden umutlu değiliz, şuan durumu kötü, heran ona birşey olabilir, kendisine bunu söylemeli miyiz?

 • Doktor Cevabı:

  Aslı hanım, öncelikle çok geçmiş olsun. tedavi ile düzeleceğinden umutlu değiliz demişsiniz, öncelikle bu sizin düşünceniz mi yoksa doktorların ifadesi mi bunu netleştirmek gerekir. eğer, babanız çevresindekilerin tavrından şüphe duyup durumuyla ilgili sorular soruyor ise gerçeğin söylenmesi yapılacak en mantıklı tutum olacaktır.

  tarihinde cevapladı.
 • cevapladığınız için çok teşekkür ederim, babamın durumu daha kötüye gidiyor, durumunu doktorlar söylediler, karaciğer yetmezliğine doğru gidiyormuş ve biz hala ona hastalığını söylemedik, kendisi geçecek sanıyor, görme özürlü olduğu içinde durumunu göremiyor, biz çok üzülüyoruz. söylersek yıkılacağından korkuyoruz, söylemezsekte olmuyor, nasıl söylemeliyiz lütfen yardımcı olun.

 • Doktor Cevabı:

  Genel anlamda babanıza hastalığından bahsedin, kullandığı ilaçlar varsa şundan ötürü bu ilaçları kullanıyorsun diyebilirsiniz. (neden sonuç ilişkileri kullanın). ölümle karşılaşmaya ne siz ne babanızın hazır olması kolay olmayacaktır. tedavinin işe yaramayacağı, hayatını kaybedeceği babanızda acaba ne zaman gibi bir soru işaretine neden olacaktır hele hele ölüm onun için normal bir durum olarak algılanmıyorsa. kısaca; babanıza durumuyla ilgili basit anlatımlar kulllanın, şu kadar zamanın kaldı, yakında şöyle böyle olacaksın demenin bir yararı yoktur. mutlu ölüm diye bir şey vardır. durumunu bilerek ölüme hazırlanmak gibi bir şey yoktur ancak sizin sevginizi, sevkatinizi dolu dolu alırsa çok iyi olur. ayrıca, bu süreçler zor süreçlerdir, bir psikologdan yardım almanızı tavsiye ederim.

  tarihinde cevapladı.
Bu soruya oy verin :

.
x