Merhaba babam 62 yaşında sol böbreğinde 4 tane büyük taş var.kendisi 2.t

 • merhaba Babam 62 yaşında sol böbreğinde 4 tane büyük taş var.Kendisi 2.tip diyabet hastası fakat kontrol altında.Büyük taş böbreğe hiç bir şekilde acı ve sancı vermemektir.Sol böbrek %24 çalışmaktadır.Bu olay sağ böbreğe zarar verirmi.Böbrek alınmadığı takdirde ne gibi sonuçlar olur.

 • Doktor Cevabı:

  Böbreğin zaten zarar görmüş,muhtemelen taşlara bağlı fonksiyon kaybına uğramış.normal sartlarda böbrek fonksiyonu yaşlı hastalar için %20 nin üzerinde olması böbreğin korunması gerektiğinin göstergesidir.taşların boyuta nekadar,daha önce taş dürdünüz mü,operasyon geçirdiniz mi,taş kırdırma yaptınız mı.üre kreanin değerleri nasıl,idrar yolu enfeksiyonu geçiriyormusunuz gibi soruların cevapları önemli.komplike bir durum söz konusu,perkütan yöntemle taşlarınız alınabilir.

  tarihinde cevapladı.
 • mrb cevabınıza ek olarak babamın böbrek sintigrafi sonucu: sağ böbreğin kontur düzeni olağan olup kortikal bölgelerinde üniform aktivite dağılımı izlenmiştir.Renal kortikal patoloji lehine bulgu saptanmamıştır.sol böbrek radyofarmasötik uptake i düşük yoğunlukta olup üst polde geniş bir alanda hipoaktif alan mevcuttur.renal fonksiyona katılım oranı sol için %21 sağ için %79 olarak belirlenmiştir. Buna göre Tedavi ne şekilde olmalıdır.

 • Doktor Cevabı:

  Mrhb hastanın şeker hastası olması nedeniyle,ileriki dönemlerde şekere bağlı böbrek harabiyeti olma durumu mevcut,hastanın sol böbreğininde korunması ve mevcut taşlar alındıktan sonra(perkütan yöntemle) böbrek fonksiyonunda düzelme beklenebilir,fonksiyonu biraz daha düzelir.tabiki benim bu söylediklerim kitabi bilgidir.hastayı önce muayene edilmesi,tetkiklerin hepsi birden değerlendirilmesi daha doğru olur.

  tarihinde cevapladı.
 • merhaba cevabınıza ek olarak şunları belirtmek istiyorum.Babam için Taksim ilk yardım hastanesi sol böbreğin cerrahi olarak çıkarılmasını önermiş fakat babam korktuğu için ameliyattan vazgecmiş.Taksimdeki doktor perkütan yöntemle taş alınırsa böbrek tekrar taş üretmeye devam edecek demiş.Siz ne önerirsiniz?

 • Doktor Cevabı:

  Taşın cinsi önemli,taşlar tamamen temizlendikten sonra ileri yaşlarda tekrarlama nadirdir.öncelikle taşların temizlenmesini ve böbreğin korunmasını takiplerde böbrek fonksiyon kaybı olursa alınmasını tavsiye ederim

  tarihinde cevapladı.
Bu soruya oy verin :

Diğer Hasta Soruları


.
x