Meraba hocam, ben askerde iken bir arkadaşımın tavsiyesiyle kendisinin kul

  • Meraba Hocam, Ben askerde iken bir arkadaşımın tavsiyesiyle kendisinin kullandığı seroxat isimli ilacı kullanmaya başladım.Bu ilacı kullanmaya başladığım tarih 9Nisan 2009 du(kısa dönem askerlik yaptığımı da belirtmek isterim) İlacı almaya başladığım ilk zamanlarda,kusma,yemek yiyememe gibi problemlerim oldu ancak ne ilaç öncesi ne de ilaç sonrası uykuda bir problemim yoktu ve 16Mayısta terhis olunca dozu yarıma indirdim.30 Haziranda da ilacı tamamen bıraktım.8Temmuzda şiddetli korku ve kaygı nöbetlerinin yanında uykusuzluk ve genel bir korku ve endişe haliyle uyanmaya başladım,bazen hayata karşı yabancılık hissediyordum,hiç birşeyden tat alamıyordum,duş almaktan korkuyordum.psikiyatriste gittim ve kendisi Anxiete bozukluğu tanısı koydu.Bu durum ilaç kullanmayı bıraktığım için olabilir mi?Şuan psikolojik yardım alıyorum ve ilaç kullanmak istemiyorum.önerilen ilaçlar paxil ve mintarondu.Şu an hiç ilaç almıorum ve biras daha iiyim acaba bu geçici bir dönem midir?ilaç almak istemiorum.

  • Doktor Cevabı:

    Merhaba caner bey, askerdeyken arkadaşınızın önerisiyle hangi belirtileriniz için ilaç aldınız bilemiyorum. ilaç kullanma kararını yalnızca doktor verebilir. hangi durumda hangi kişilere hangi ilacın iyi gelebieceğini de bir muayene sonrası doktor söyleyebilir. doktor önerisi olmaksızın ilaç almanız, o ilacı da yetersiz bir süre kullanıp krndi kararınızla kesmeniz ciddi hatadır. ilacı uygunsuz kullanıp bırakmanızın sonraki belirtilerinize etkisi olmuş olabilir. ancak anlaşılıyor ki sonrasında psikiyatrınız ilaç kullanmanızı uygun bulmuş. (neden ilacı kullanmanıza ya da kesmenize bağlı olsa da olmasa da doktorunuzun kararı öneömlidir.) bu sefer de doktorun önerdiği bir ilacı kullanmama hatasına düşüyorsunuz. psikolojik tedaviler, terapiler oldukça yararlıdır ancak ilaçların gerekli olduğu durumlarda sadece terapi yeterli olmayabilir. bu nedenle doktorunuzun önerisine uyma konusunu tekrar değerlendirerek tedavinizin sorumluluğunu olması gerektiği gibi doktorunuza bırakmanızı öneririm. geçmiş olsun.

    tarihinde cevapladı.
Bu soruya oy verin :

Diğer Hasta Soruları


.
x