Meme kanseri görüldü. bende de görülebilir mi?

 • İyi günler, geçen hafta yumurtalığımdaki kistten dolayı kan tahlili yaptırdım. Doktorum bende bazı tetkikler istedi. Ca15-3 değeri 22.90 çıktı. (Referans aralığı 4.5-29) Annemde meme kanseri görüldü. Bende de görülebilir mi? Ca 125 değeride 21.46 çıktı.(Referans 0-35).Ne yapmamı önerirsiniz?

 • Doktor Cevabı:

  Neslihan hanım, merhaba. yaptırdığınız kan tetkiklerinin kafanızı karıştırmaktan başka bir yararı yok! bunların tarama maksadıyla kullanılmaması gerekiyor. ne yazık ki son derece yaygın uygulanıyor. bunları dikkate almayın. ancak annenizde meme kanseri olması önemli. bu özellik sizi yüksek risk grubuna koyar. ailenizde başka meme kanseri vakası var mı, olanlara kaç yaşında tanı kondu, sağlık özgeçmişiniz ve diğer göstergeleriniz de size nasıl bir "meme kanseri tarama protokolünün" uygun olacağına karar verirken kullanacağımız parametreler. sanırım hiç meme muayenesi yaptırmadınız. daha fazla beklemeden muayeneye gelmenizi öneririm. bu sitedeki ve gazetelerdeki makalelerimden de yararlıanabileceğinizi umuyorum.

  tarihinde cevapladı.
 • Anneme 52 yaşında meme kanseri teşhisi konuldu. annemin babannesi meme kanserinde ölmüş. anneme sadece radyoterapi aldı. göğsündede sadece zararlı dokular temizlendi. kliniğinizde meme muayenesi yapıyormusunuz.? eğer yapmıyorsanız bana önereceğiniz bir doktor arkadaşınız var mı?

 • Doktor Cevabı:

  Neslihan hanım, size elle meme muayenesi ve ultrasonografi (us) muayenesi yapmamız şu aşamada yeterli görünüyor. us normal ise, elle muayene ve us bulguları arasında uyumsuzluk yoksa mamografiye gerek duymam ve yeni bir gelişme olmadığı takdirde 40 yaşınıza kadar yılda 1kontrolunuzu bu şekilde yapmayı öneririm. kliniğimde sadece meme bakmıyorum ama memeyle ilgili herşeyi̇ yapıyorum. başka bir doktora meme muayenesi yaptırsanız bile ben radyolojik muayenelerime başlamadan önce meme muayenenizi kendim yapmak zorundayım (bunun için ayrı ücret talebimiz yok). makalelerimi okursanız ya da görüşürsek nedenini anlayacaksınız. web sitemi ziyaret etmenizi öneririm.

  tarihinde cevapladı.
Bu soruya oy verin :

.
x