Lütfen cevap verin

 • Sayın hocam annem 62 yaşında bir tane bile sigara içmemiş birisidir. Pet sonucu Baş ve boyun bölgesinde patolojik FDG tutulumu gözlenmemiştir.Mediastende lenf nodlarında patolojik artmış FDG tutulumu gözlenmiştir.(SUVmaks.13.90) Sol akciğer hiller bölğede izlenen yaklaşık 3.1x2.8 cm boyutlu düzensiz sınırlıkitle-LAP kompleksinde patolojik artmış FDG tutulumu gözlenmiştir(SUVmaks 15.88) Sol akciğer üst lob apikoposterior seğmentte paramediastinal alanda izlenen düzensiz sınırlı yaklaşık 1.9x1.5 cm boyutlu nodüler lezyonda patolojik artmış FDG tutulumu gözlenmiştir.(SUVmaks 5.11) Ayrıca her iki akciğerde çok sayıda milimetrik boyutlu parankimal nodül izlenmiştir. Kemik yapılar değerlendirildiğinde sol 5 ve 6. kosta anterior kesiminde artmış FDG tutulumu gözlenmiştir.SUVmaks 2.63) C5 vertebra sol faset eklemde izlenen skleroz alanında artmış FDG tutulumu gözlenmiştir (SUVmaks 3.30) hocam kaçıncı evre kanser acaba ameliyat olabilirmi biyopsi sonucu henüz çıkmadı cevaplarsanız çok memnun olurum çok sagolun Allah razı olsun.

 • Doktor Cevabı:

  Serap hanım, annenize ve size geçmiş olsun diyorum. bazı kanser türlerinde asıl lezyon küçük olsa da hızlı yayılım olur ve çevre dokular ile uzak organlarda tutulum görülebilir. uzak yayım inoperabilite ölçütüdür. lezyon operabilitesi olsa da yapılacak ameliyatın yaşam süresine katkısı çok olmaz. ankara da oturduğunuza göre bilkent atatürk hastanesi göğüs cerrahisi birimine uğrarsanız daha ayrıntılı görüşmüş oluruz. tüm tetkikleri getirin. görüşmek dileği ile....

  tarihinde cevapladı.
 • Hocam hızlı cevabınız için nasıl teşekkür etsem azdır. Benim yüregime inecek lezyonlar küçük yayılma var bu kötü huylu demek biyopsi pazartesi yapılacak ve ameliyat olmaz diyorsunuz kemoterapi ışın tedavisi yapılırsa annem atlatırmı geleceğiz yanınıza biyopsi sonucunu almadan gelsek bir faydası olurmu

 • Doktor Cevabı:

  Hangi hastanede takibiniz yapılıyor. nereden biyopsi yapacaklar? nasıl biyopsi yapacaklar? biyopsiyi yaptırın ve görüşmeye gelin bekliyorum. sonuç çıkınca tekrar görüşürüz. geçmiş olsun.

  tarihinde cevapladı.
 • Annemin takibi onkoloji hastanesinde yapılıyor ebus yapılması için için sanatoryum devlet hastanesinden 31 mayıs için randevu aldık. Bu sonucu alıp yanınıza geleceğiz tabi ben merak içerisindeyim annemin sürekli baş ağrısı kusması var beyine metastaz varmı diye mr çektirdik sonucu değerlendirebilirseniz çok sevinirim. BEYİN MR İNCELEMESİ İVKM öncesi ve sonrası kesitler elde olunmuştur.Kortikal sulkus ve fissürler atrofiye sekonder belirgin izlenmiştir. Bifrontoparietalde periventriküler subkortikal beyaz cevherde T2 ve FLAIR ağırlıklı sekanslarda hiperintens sinyal özelliğinde iskemik gliotik odaklar izlenmiştir. Sağ maksiller sinüste sinüsu tamamen dolduran inflamatuar sinyal değişikliği izlenmiştir. Sfenoid sinüs sağ yarıda inflamatuar sinyal değişikliği izlenmiştir.Suprasellar sistern sellaya uzanım göstermektedir.(parsiyel empty sella?) Verteks düzeyinde sol parietalde cilt altında T1 ve T2 ağırlıklı sekanslarda hipointens sinyal özelliğinde düzgün konturlu 5.5mm çaplı nodüler lezyon izlenmiştir.(fibrom?) Bulbus,pons,mezensefalon,serebellar hemisfer parankim alanları,bazal sisternler normal görünümdedir.Her iki pontoserebellar köşe sistemi, internal akustik kanal genişlikleri normaldir.Bilateral talamuslar,kapsula interna ve eksterna normal olarak değerlendirilmiştir.Orta hat yapılarında şift mevcut değildir.IV. III. ve lateral ventriküllerin genişlik ve konfügurasyonları normaldir.

 • Doktor Cevabı:

  Serap hanım, sorunuzu yeni gördüm (gün sonu ancak postaya bakıyorum). beyin mr yorumuna göre empty sella (boş sella) da kafaiçi basınç artışı gibi bulantı ve kusmaya neden olabilir. beyinde uzak yayım bulgusu yok. yine de beyin cerrahisinden değerlendirme almak uygun olur. sonucu yarın size yazarım. geçmiş olsun. sağlıcakla kalınız.

  tarihinde cevapladı.
 • Hocam size ne kadar teşekkür etsem az siz ilgili bir hekimsiniz iyiki sizi tanıdım inşallah yüzyüze tanışmakta nasip olur .

 • Doktor Cevabı:

  Serap hanım, dilediğiniz bir zamanda hastaneye gelebilirsiniz. annenizin durumu nasıl? tedavi aşaması ne durumda? geçmiş olsun. görüşmek üzere hoşça kalın.

  tarihinde cevapladı.
 • Teşekkür ederim hocam. Henüz tedaviye başlanmadı.Anneme bugün ebus yapıldı.Endoskopi raporu: sağ sistemden başlanarak tüm istasyonlar tarandı.Subkarinalve sol alt paratrakeal alanda heterojen hipoekoik yapıda sınırları düzenli lenf nodu saptandı. CP-EBUS eşliğinde TBİA uygulandı.Patolojik inceleme için yayma ve sitoblok hazırlandı.ARB için mikrobiyolojiye örnek gönderildi.Patoloji sonucu 1 hafta sonra çıkacak alınca yanınıza gelecegiz.Pataloji sonucuna göre bir tedavi benim anladığım ışık kemoterapi uygulanır diye düşünüyorum.

 • Sayın hocam annem için sizden randevu aldık fakat geldiimiz gün trafik kazası olmuş ameliyata girmiştiniz görüşemedik .ANNEMİN EBUS SONUCU NONSMALL CELL KARSİNOMA ÖNCELİKLE ADENOKARSİNOMA İLE UYUMLU 4l KAYITLI HÜCRE BLOGU EBUS MALİGN EPİTELYAL TÜMÖR 4L KAYITLI YAYMA EBUS şeklinde geldi.Radyoterapi uygun deil dediler annem kemoterapi istemedi genetik mutasyon testi yapılacak sonuç pozitif gelirse hap planlıyoruz .Sizinle tanışmayı çok istemiştik o gün nasip olmadı inşallah yine geliriz.Benim şuan babamda akciger kanseri en son kemoterapiyi cuma günü aldı ve bende korktum bendede varmı bir şey diye dr a gittim filme temiz dedi ben durumumu anlatınca bir defaya mahsus tomografi yazayım dedi ve sonucum deerlendirebilirseniz çok sevinirim 20 yıldır sigara içiyorum geceleri ara ara kendimi öksürükle uyanırken buluyorum 41 yaşındayım deerlendirebilirseniz çok sevinirim Cevap vermesenizde ben üzülmem siz bana çok cevap verdiniz bu zamana kadar allah sizden razı olsun Sayın hocam Mediastinal büyüğü prekarinal yerleşimli 14x5 mm boyutunda olmak üzere kısa aksı patolojik boyutlara ulaşmayan birkaç adet lenf nodu izlendi. Sağ akciğer parankiminde üst lob anterior, orta lobda ve alt lob anterobazal - laterobazal segment sınırında ve superior kesimde büyüğü 3.5 mm çapında subplevral ve intrapulmoner birkaç adet nodül formasyonu izlenmiştir. Sol akciğer parankiminde üst lob superior linguler segmentte majör fissüre yakın lokalizasyonda 5,5 mm çapında parankimal nodül formasyonu saptandı. Sakciğer posterobazal segmentte diafragmatik yüzde subplevral yerleşimli 3,5 mm çapında nodül formasyonu izlenmiştir. Tanımlanan nodüler lezyonların takibi önerilir. Sağ akciğer orta lob kaudalinde ve sol akciğer üst lob inferior linguler segmentte bilatertal alt lob bazal segmentlerde yer yer end - plate atelektaziler izlenmiştir. İyi günlerde karşılaşmak ümidi ile hoşçakalın iyi bayramlar

 • Doktor Cevabı:

  Serap hanım, iyi akşamlar. tatilde bulunduğum yerde internet sorunluydu. annenizin, babanızın ve sizin durumunuzu yakınen değerlendirebilmek için tüm sonuçlarla birlikte bekliyorum. ili konuda size kırgınım (nasıl düzeltirsiniz bilemem). benim kapım herkese açık ve dilediğinizi sorabilirsiniz. iki, sigara içmenizi (hele bu durumlar varken) hiç onaylamıyorum. ya sigara ya ben! sizi ameliyat etmek istemem. görüşmek üzere.

  tarihinde cevapladı.
 • Sayın hocam size annem için randevu alalım dedik ama mhrs 31 temmuz en erken diyor nasıl yapacagız direkt gelsek pazartesi hastanedemisiniz ben mail adresimi yazayım oraya bir tel bırakırsanız ben aramak istiyorum sizi ****

 • Sayın hocam bt toraks raporumun sonucunu inceleyebilirmisiniz. Mediastende kısa aksı 1.cm ye ulaşmayan lenf nodları izlenmiştir.Sag akciger orta lobda, sol akciger lingulada lineer fibroatelektatik bantlar izlenmiştir.Sag akciger orta lobda,alt lob anterobazal segment düzeyinde büyügü 3.5 mm çapında ölçülen 3-4 adet parankimal nodül izlenmiştir.Sol akcigerde fissür düzeyinde 5x3 mm boyutunda ovoid lezyon izlenmiştir.(intrapulmoner lenf nodu?) 41 Yaşındayım sigara içiyorum babam iki kez akciger ca tanısı ile tedavi oldu annem şuan akciger ca tanısı ile tedavi görüyor sizce benim raporum da kanser başlangıcı varmı şimdiden teşekkür ederim cevabınız için

 • Doktor Cevabı:

  Serap hanım merhaba. bugüne kadar yaptığımız tüm yazışmaları okudum. kanser insidansı (görülme sıklığı) yüksek bir ailedesiniz. ortak yaşam şekli ve özellikle aktif ve pasif sigara içiciliği kanser görülme riskini arttırıyor.çevresel faktörler ve stres de önemli etkenlerden. şu anda toraks ct de belirtilen lezyonlar oldukça küçük ve lokalizasyonları itibariyle iyi huylu gibi görülüyorlar ama soru işareti her zaman için var. bazen tümör kitlesi küçük de olsa lenf bezlerinde büyüme ve uzak yayım yapabilir. kesin birşey söylemek için erken. birkaç ay sonra radyolojik inceleme ile (düz ac grafisi) kontrol yaptırmanısı öneririm. geçmiş olsun. görüşmek üzere.

  tarihinde cevapladı.
 • Sayın hocam sizinde bildiginiz gibi 11 aydır hastalıkla mücadele ediyorum bir tomografi sonucum var annemin degerlendirebilirseniz çok sevinirim... Mediastinal alanda ve sol hiler bölgede büyügü 13x905 mm boyutlarda olmak üzere kısa aksı patolojik boyutlara ulaşamayan birkaç adet lenf nodülü tespit edilmiştir. Kardiyotorasik oran kalp lehine artmıştır. Sag akciger parankimde orta lob medial segmentte parakardiyak alanda 19 mm çapında parankimal hava kisti tespit edilmiştir. Sol akciger üst lob apeksinde plevroparankimal fibrotik çekintiler ve subplevral hafif fibrotik parankimal dansite artımı izlenmiştir. Sol akciger parankiminde üst lob anterior segmentte hiler bölgeye dogru uzanım gösteren fibroatelektatik parankimal dansite artımları saptanmıştır. Sol akciger parankiminde alt lob laterobazal segmentte büyügü 5 mm çapında yan yana 2 adet kalsifiye parankimal nodül formasyonu izlenmiştir. Her iki akciger parankiminde ayrıca büyügü sag akciger alt lob posterobazal segmentte 5 mm çapında olmak üzere subplevral ve intrapulmoner birkaç adet buzlucam dansitesinde nodüler lezyon izlenmiştir. Cevap verirseniz çok sevinirim. Allah'a emanet olun hocam.

 • Doktor Cevabı:

  Serap hanım, merhaba. annenize ve size tekrar geçmiş olsun diyorum. ac parenkimi dediğimiz doku çok nazik bir yapıdır. birçok iç ve dış etmenden etkilenir. doku hemen fibrotik doku dediğimiz bağ dokusuna dönüşür ve hava kesecikleri arasındaki yapılar bozularak hava keseciklerine dönüşür. bu değişimlerin hepsi de kan gazları değişim alanının azalması sonusu solunum sıkıntısına neden olur.ac parenkimi içerisinde değişik bölgelerde solunum havası ile giren beliri boyuttaki yabancı cisimlerin tutulduğu lenf bezleri vardır. enfeksiyonlar, solunan tozlar nedeni ile bunar büyüyebilir. normalde bu bezler görünmez. yaklaşık 1 cm altı olanlar takibe alınır. bazan bu bezlerde enfeksiyona bağlı oarak kireçlenme gözlenebilir. buzlu cam görüntüsü veren subplöral lenfler uzak yayım açısından dikkatle izlenmeli ve değerlendirilmelidir. peryodik ac grafilerinde büyüme gözenirse iğne biyopsisi yapılarak patolojik açıdan değerlendirmek gerekir. uzak yayım anlamı taşıyabilirler. tekrar görüşmek üzere sağlıklı günler diliyorum.

  tarihinde cevapladı.
 • Sayın hocam ben yorumunuzdan annemin hastalıgının gerilediğini anladım annem akciger ca 3.evre teşhisi ile tedavi görüyordu 10 kür kemoterapi aldı buzlucam görüntüsünde olanlar biterse düğün bayram olur bize çok teşekkür ederim cevabınız için bu hastalık döneminde tüm sorularıma cevap verdiniz Allah sizden razı olsun

 • Doktor Cevabı:

  Serap hanım, her zaman yardımcı olmaya gayret ediyorum. geçmiş olsun. takiplerinizi aksatmayın. yaşama sevinci ve tutkusu en önemli motivasyondur ve bağışıklık sistemini güçlendirir. buna özen gösteriniz.

  tarihinde cevapladı.
 • Hocam size nasıl teşekkür edeceğimi bilmiyorum bıkmadan usanmadan cevap verdiniz bana öncelikle hayırlı ramazanlarınız olsun benim size yine bir sorum olacak 4 kür kemodan sonra tomografi çekiliyor anneme 10. kür sonundaki tomografi sonucunu yazdım size onkolog 6 ay daha kemo almasını söylüyor kanser durmuş diyor kemo almazsa ilerler dedi alabildiği kadar alacak dedi benim anladıgım son tomografisinde buzlu cam görüntüsü önemli normal akciger grafisi ile ara ara takip edilip şayet büyüme yaparsa tedavi başlanılır kesin kanser görüntüsü yok diye yorumunuzdan bunu anladım annem kemo almak istemiyor damarlarını bozdu ve bacak agrısı yaşıyor onkologlar radyoloji raporunu okuyamıyorlar cm mm ile iş yapıyorlar bana bir fikir verin lütfen kemo almasa olmazmı gereksiz bir 11. kemoya bsşlayacagız gibi geliyor.Cevabınızı bekleyeceğim hocam

 • Doktor Cevabı:

  Serap hanım, bugün birkaç kez size yazmaya çalıştım ama yoğunluktan yarım kaldı. merhaba. ramazan ayı sizin için de hayırlı olsun. tüm yazışmaları tekrar okudum. uygulanan kemoterapi sonucu klinik ve radyolojik olarak belirgin bir sonuç alınmış, kitle tamamen kaybolmuşsa ilaçlar etkilidir demektir. bunun yanında ilaçların tüm hücreler için toksik etkisi var ve özellikle ac dokusunun hücreleri diğerlerine göre daha çok etkilenip bağ dokusuna dönüşür. bu da ilaca bağlı fibrozis nedeni ile solunum kapasitesini düşürür. ayrıca bir süre sonra tümör hücrelerinde de ilaca karşı direnç gelişir ve etkisi azalır. gereksiz ilaç kullanımının da yüksek riskleri var. bir süre ara verip, kontrol sonrası bir değişim olursa tekrar uygulanmasını öneririm. yine de kara sizinle doktorunuza bağlı. görüşmek üzere sağlıklı günler dilerim.

  tarihinde cevapladı.
 • Çok degerli hocam uzun zaman oldu yazamadım sorularıma içtenlik ile cevap verdiginiz için size sonsuz teşekkür ederim. Annem akciger ca 3 evre küçük hücre dışı adenokarsinom tanısı ile 23 kür kemoterapi aldı son pet raporunu size yazmak istedim kemoterapi ye devammı edelim aramı verelim onkolog bize bıraktı kararı yardımcı olursanız çok sevinirim. Mediastende perivasküler (paraaortik) yaklaşık 8mm boyutlu dens yumuşak doku yapılmasında patolojik artmış FDG tutulumu gözlenmiştir (SUVmaks 4.44) Sag paratrakeal hiler milimetrik boyutlu lenf nodlarında ılımlı artmış FDG tutulumu gözlenmiştir.(SUVbaks 4.82) Sag hemitoraks plevrası bazal kesimlerinde paravertebral alanda düzensizlik izlenmiş olup bu alanda ve komşu parankimde izlenen buzlu cam dansite alanında ılımlı artmış FDG tutulumu gözlenmiştir (SUVmaks 3.97) Sol akciger üst lob anterior segmentte fibrotik çekinti alanı izlenmiş olup bu alanda düşük düzeyde artmış FDG tutulumu gözlenmiştir(SUVmaks 1.77) Ayrıca Sol akciger apikoposterior ve alt lob laterobazal (kalsifiye) segmentlerde, sag akciger üst lob posterior anterior ve alt lob posterobazal segmentlerde milimetrik nodüller izlenmiş olup patolojik FDG tutulumu gözlenmemiştir Paraaortik mezenterik milimetrik boyutlu birkaç adet lenf nodlarında patolojik FDG tutulumu gözlenmemiştir. Cevabınızı sabırsızlıkla bekliyorum iyiki varsınız hocam

 • Doktor Cevabı:

  Sevgili serap hanım, anneniz kemoterapiden oldukça yarar görmüş. lenf tutulumlarında değerler düşük. uzun süreli kemoterapide ilaca direnç gelişiyor. bu nedenle tedaviye ara verilip vücudun genel anlamda ve bağışıklık sisteminde toparlanma ve güçlenmeye de zaman tanımak iyi olur. en az 6 ay ara verin. tekrar ac grafisi ile değerlendirilsin. lezyonların en az birinde belirgin büyüme gözlenirse değişik bir şema ile tedaviye devam edilebilir. geçmiş olsun.

  tarihinde cevapladı.
 • Sayın hocam bana yardımınızı hiç bir zaman unutmayacagım iyiki sizi tanıdım bütün sorularımı cevapladıgınız için çok minnettarım sizin tavsiyenize uyduk 6 ay ara verdik annem dinlendi geçmeyen bir ödemi vardı ödemde geçti şuan yeni pet çekimi sonucunu yorumlarsanız çok sevinirim. Mediastende büyügü paraaortik yaklaşık 1.3x0.8 cm boyutlu olmak üzere paraaortik, aortikopulmoner birkaç adet lenf nodunda patolojik artmış FDG tutulumu gözlenmiştir. (SUVmaks: 10.04) Sol akciger üst lob apikoposteriorda fissür komşulugunda yaklaşık 7mm boyutlu nodülde artmış FDG tutulumu gözlenmiştir. (SUVmaks: 2.30) Sol akciger üst lob anteriorda izlenen fibrotik çekinti alanında patolojik artmış FDG tutulumu gözlenmiştir. (SUVmaks: 5.70) Sag akciger bazal plevra komsulugunda buzlu cam darsite alanı izlenmiş olup patolojik FDG tutulumu gözlenmemiştir. Sol akciger üst lob apikoposterior, alt lob laterobazal segmentte (biri kalsifik) 2 adet, sag akciger üst lob posteriorda, orta lobda ve alt lob posterobazal segmentte birkaç adet milimetrik boyutlu nodüller izlenmiş olup patolojik FDG tutulumu gözlenmemiştir. Mide kardiada fokal artmış FDG tutulumu gözlenmiştir. (SUVmaks: 8.34, klinik-endoskopik korelasyonu önerilir.) Kemik yapılar degerlendirildiginde; sol skapulada BT de net lezyon izlenmeyen alanda patolojik artmış FDG tutulumu gözlenmiştir. (SUVmaks : 9.17) hocam her fdg tutulumu kanser hücresimidir suv max degeride bu petde yüksek çıkmış size çok güveniyorum biz nasıl bir yol izleyelim cevabınızı bekleyecegim çok teşekkür ederim

 • Doktor Cevabı:

  Sevgili serap hanım, klasik eğitim kitaplarında suv 2.5 üzeri aktif tutulum olarak dikkat çeker. daha önce tedavi yapılan merkezdeki doktorunuzla tekrar görüşmenizi öneririm. tedaviden sonra geçen süre uzun ise dirençli hücrelerde kötü huylu çoğalma görülebilir. annenize tekrar geçmiş olsun diyorum, kolaylıklar diliyorum. size de aynı duygularımı iletiyorum.

  tarihinde cevapladı.

Ankara Göğüs Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!

Bu soruya oy verin :

Diğer Hasta Soruları

 • Akciğer nodülü

  Hocam merhaba, 38 yaşındayım. geçen yıl mikropailler tiroid ca ameliyatı oldum. şu anda herhangi bir sıkıntım yok. geçtiğimiz günlerde hastanede ufak bir operasyon yaptırmam gerekiyordu. covid-19 nedeniyle rutin tomografi çektiklerini söylediler. tomografi sonucum şu şekilde: thorax bilgisayarli to...

  Doktor Cevabı:

  Prof. Dr. Zekai PEKKAFALI

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör

 • Pankreas ca

  Pankreas ca karaciğer büyüklüğü tabii, konturları düzenli, dansitesi homojendir. intrahepatik safra yolları normal genişliktedir. safra kesesi kapasitesi tabii, duvar kalınlığı normal limitlerdedir. dalak ve pankreas morfolojik ve dansitometrik olarak normal limitlerdedir. dalak anterior lokalizasy...

  Doktor Cevabı:

  Prof. Dr. Serdar Turhal

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör

 • Akciğer ca

  Hocam 43 yaşında yakinim 3 gün önce göğüs ağrısıyla acil servise gittim ilaçsız bt çekildi mediastinal ana vasküler yapulsrin caplari kalp kontur büyüklüğü normaldir merkezini 1.5 cm çapında metastatik lap lar izlenmiştir hemotoraks lehine bulgu saptanmadi sağ akciğer santralinde yerleşim gösteren...

  Doktor Cevabı:

  Prof. Dr. Akif Turna

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör • Akciğer ca

  Merhabalar sayın hocam, babama akciğer ca skuamoz hücreli karsinom teşhisi kondu.1. pet:(30.12.2019) sağ suprahiler alanda santral kesiminde yerleşim gösteren düzensiz görünümlü kitlesel lezyonda hipermetabolik görünüm dikkati çekmiştir.(suvmax:27.4) hastaneye yatis yaptık ameliyat dedi doktor faka...

  Doktor Cevabı:

  Prof. Dr. Melih Kaptanoğlu

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör

 • Kolon ca metastaz

  Merhaba, anneme 5 yıl önce kolon ca teşhisi kondu. çok başında farkettik ameliyat oldu ve hap olarak kemoterapi aldı. 2 yıl sonra kontrollerimiz devam ederken karaciğerde lezyonlar olduğu farkedildi ve metastaz olduğu söylendi. ameliyat oldu ve 6 kür kemoterapi aldı. süreç zaten kontrollerle devam e...

  Doktor Cevabı:

  Prof. Dr. Serdar Turhal

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör

 • Acil lütfen

  Kolon ca tanısı konmuş ve opere edilmiş 4 kur koruyucu kemoterapi gormus pet ct sonucu metastaz saptanmayan hastanın 6 ay sonraki kontrolde ki toraks bt sonucu sağ akciğer orta lob sol akciğer üst lob lingulada subsegmentel atelektaziler , ayrıca yer yer bant atelektaziler izlenmiştir bilatera...

  Doktor Cevabı:

  Doç. Dr. Ahmet Bülent Kargı

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör • Akciğer ca.

  Hocam pet sonucumuza (erkek hasta)göre sağ hiler bölgede primer akciğer malignitesi mediastende ve kemik iligi duzeyinde metastazlar bulundu. endo bronşiyal alanlarda 6.5x4.5 cm lezyon alanı primer malignite tespit edildi. kemik iliği düzeyinde patalojik fdg tutulumları gözlendi. biyopsi için pa...

  Doktor Cevabı:

  Prof. Dr. Cengiz Gebitekin

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör

 • Akciğer ca

  İyi günler hocam kolay gelsin 31 yaşında akciğer ca hastası yım tagrisso 80 mg kullanıyor dum şimdi röntgen de sağ akciğer de yara görünüyor ne yapmam lazım acaba

  Doktor Cevabı:

  Prof. Dr. Ahmet Özet

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör

 • Gögüs agrısı

  Bir konuda bilgi edinmek istiyordum merhaba sayın hocam 4 aya yakın gögüs de sırt ve omuzlarda agrı oluyor gıcık şeklide öksürük var yaklaşık 5 yıldır gögüs hastalıklar polikininde takip ediliyor lenf büyümesi dolasıyla 1yıl 4 ay kadar önce tomografi çekildim ve belirli aralıklarla tekrarkanıyor en...

  Doktor Cevabı:

  Prof. Dr. Demet Karnak

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör • Akciğer ca

  Hocam peti sakinleştiricilerle çektirdi mr da uyutularak çekildi. doktorumuz bugün tümörün metastaz yapmadığını hemen ameliyata alabileceğini söyledi. fakat başka bir doktor ise kemiklerde metastaz olabileceğini söyledi. çektirdiğimiz filmleri size gönderebilme imkanım nedir? ankara da olsam direk f...

  Doktor Cevabı:

  Prof. Dr. A. İrfan Taştepe

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör

 • Akciğer ca

  Hocam babam küçük hücreli akciğer kanseri 4. evre lenf nodlarına sıçramış ve omurga kemikte silik radyoterapiye ihtiyaç duymadıları bir metastaz var. kemoterapi alıyoruz ama bittikten sonra sıçrama durumu çok yüksek dediler. ne yapabiliriz bu konuda sizinle iletişime geçmek istiyoruz.

  Doktor Cevabı:

  Dr. Hakan Özkul

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör

 • Akciğer ca

  Merhaba hocam.bundan yaklaşık 3 sene önce annemin sağ akciğerindeki bir kitle alınmıştı.ara ara kontrollerine gidiyordu fakat panik atak hastası olduğu için tomografiye giremiyordu onun yerine röntgen çekiliyordu ve bir sıkıntı görünmüyordu. fakat son zamanlarda öksürüğü aşırı derecede arttı ve ne z...

  Doktor Cevabı:

  Prof. Dr. A. İrfan Taştepe

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör • Doktor Cevabı:

  Prof. Dr. Melih Kaptanoğlu

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör

 • Akciğer ca acil bir yorum rica ediyorum

  Dr bey pet cekıldı bıyopsi suan sızın hastane yapmıyormus . tedavi gecıkecek hastalar daha erkenmi ölecek . size gelecegız pet sonucu elimde .. ama kacıncı evre bılmıyorum . yanı 4 olabılır ..yorumlar mısınız ? . uzun yazıyor yorum ksımınj yazayım sadece .. sol akciğer üst lob anterior segmentte yak...

  Doktor Cevabı:

  Prof. Dr. Melih Kaptanoğlu

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör

 • Metastatik meme ca, çıkarılamayan tümörler,tedavi, görüntüleme, kontrol

  Anneme 2013 de meme ca teşhisi konuldu. ameliyat ve tedavilerini aldı. 2020 şubat ayında sağ akciğerinde 1 adet kitle olduğu ve büyüdüğü farkedildiğinden ameliyat oldu ama cerrahı pet/bt de çıkmayan 10 civarı visseral plevra üzerinde ve çeşitli yerlerde bulunan tümör olduğunu ve bir kaçına müdahale...

  Doktor Cevabı:

  Prof. Dr. Serdar Turhal

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör


.
x