Kuduz virüsü.

 • Hocam merhabalar. Beni kaç gündür aşı konusunda inanılmaz rahatlattınız Allah razı olsun sizden. En son Bana yazdıklarınızan köpek salyası değen kıyafetlerin yıkanmakla gideceğini söylediniz. (40 derecede yıkıyorum bol deterjanla) Fakat yıkanmayan taşınması zor olan eşyaları güneşlendirin ya da havalandırın dediniz.Fakat hocam yatağın başucunda yatağa bitişik sandığı nasıl güneşlendireyim güneş yok şu an ya da orayı nasıl havalandırayım evin içinde sonuçta. Bol çamaşır suyuyla sildim üstüne saf alkolle sildim yeterli olur mu hocam. Yoksa yatağın o bölgesini çıkarattıracağım.Ayrıca Belki birçok insanın aklına gelmeyecek bir konu ama kuduz fobisi oluşmuş ve okbsi olan bir insan için ne yazık ki öyle değil.Allah kimseye yaşatmasın bunu. Cengiz Hocam sabırla yanutladınız beni gü lerdir minnettarım size Allah sevdiklerinizle sağlıklı huzurlu uzun ömürler versin size. Teşekkür ederim.

 • Doktor Cevabı:

  Sizin gibi vefalı insanlara yardım etmenin yansıları da beni mutlu ediyor.kuduz virüsü dahil tüm canlılar ultra viole c ışınında ölürler.güneşten dünyamıza gelen bu zararlı ışınlar dünyamız üzerindeki ozon tabakası ile frenlenirler.ciltte kanser.gözde körlük yaparlar.bu ışını bulaşıcı hastalıklar klinikleri lamba şeklinde hastanın olmadığı saatlerde veya gözle veya cilde temas etmeyecek şekilde tavan kısmına yerleştirirler.bu ışınla tüm viruslar ölür.dakikalar içinde.dezenfektanla silinmiş eşyaları bolca havalandırın.%10 luk çamaşır suyu hem ucuz hemde etkilidir.eczanaelerde kokusuz yüzey dezenfaktanlarını da alabilirsiniz.ama bol havalansın.işe gitmeden silin eldiven kullanın,pencereyi açın.ama hırsızlara dikkat.sporla uğraşın.yaymadan önce papatya.melisa gibi bir relax çayı için.bize güvenin.dans edin.şarkı söyleyin .bol kakaolu bir gıdım çikolata tüketin.bunlarda tesir etmezsa bize yazın.

  tarihinde cevapladı.
 • Hocam söylediklerinizi yapacağım ama siz aslında bana bu önerileri ben takıntı yaptım diye söylüyorsunuz değil mi?Yoksa yapılması gerektiği için değil. 70 gün geçti üzerinden çünkü.Ve köpeğin direkt yaladığı bir eşya değil, yalanmış yere değmiş bir eşya. Ve o eşyayı günler sonra o dolaba koyuyorum. Ayrıca kuruyunca ölüyor demiştiniz.

 • Doktor Cevabı:

  Patogen amiller kuruluğa dayanamazlar..kuduz canlıların örneğin köpeğin virusun salyada olduğu dönemde, havlamaz hırlar.saldırgan olur.endişelerinizin yok olması için eldiven giyip küçük bir odaya bir uvc lambası takıp o eşyalarla 15-20 dk bırakmanız.bu esnada ışın gözle ve cildimizle temas etmemeli..lambayı söndürüp o odaya girimeli.zaten varsayımlara göre köpeğin olması nemli ortam bulduğunu düşünelim ki bu zor.70 gün kurutmuştur .

  tarihinde cevapladı.
 • Hocam artık gerçekten enerjim kalmadı.71 gündür devamlı onu yıka bunu sil olmadı baştan demek.Sonuçta kolumdaki kabuklu bir yaraydı ve hayvanıseven bir insan her yerine dokundu hayvanın ve elini gelip yaramın üstüne koydu şsns işte yani hayvan direkt yalamadı, Tayland olduğu için delirdim. Türkiyede olsaydı böyle olmazdı. Köpek tasmalıydı hırlamıyordu oynuyordu insanlarla. Ve rehber adadan 12 gün sonra bana hayvanın fotoğrafını attı. Benim sorunum Tayland olması ve aklımdan şüpheye düşmem ya fotoğraftaki köpek o köpek değilse ya bana önceki bir fotoğrafı atıyorlarsa. Ayrıca telefon ve gözlük hariç hiçbir eşyamı bavuldna çıkarmadım bavul arkadaşımda telefonu sattım gözlüğü 20 kere yıkmaıştım zaten. bavula koymadan. Ama zihnim diyor ki o telefon evdeki şu kitaba değdi o gün yaraya değen elinle dokunmuştun diyor. Ya da gözlük taşınırken kıyafetlerinin içindeydi eyvah onlar da pis. Ya da nevresimlerin arasından bir havlu çıkıyor götürmemiş miydim oraya diyorum başa sarıyorum. Bi şort Bi bikini çıkıyor bunu da götürmüştüm sanki diyorum. Bavuldan çıkarmadım halbuki orada o gün kullandığın telefon ve gözlük hariç her şeyi attımdiyorum.Dostlarum huylandığım eşyaları alıp evlerine götürüyorlar oraya buraya koyup ben rahatlayım diye bana foto atıyorlar. O an evet iyiyim ama ya yine de bir şey olursa diyip bu sefer onlar için de korkarak başa sarıyorum. Okulda herkes yanıma gelip hasta mısın Bi sorun mu var diye peşimdeler. Dostlarım hep destek bana. Çok zeki Bi insan olduğuma inanırdım ama 3 yaşındaki bir insandan farksız gibiyim hocam. Ben her yeri bol domestos la sildim yine silicem her şeyi yıkayıp havalandırıcam bir de sonra bu sayfayı kapatıcam hocam çünkü zihnim hep bir açık buluyor.Ve diyorum ki Allahım zaten kaderime bunu yazmışsa kaçamam ben elimden geleni yaptım çünkü.Değil mi hocam.bu süreçte yazdıklarınıza çaresizliğimin sızısını yalnız siz hafifletiyorsunuz hocam.Allahım sizi ışıksız bırakmasın. Sevgi ve saygımla.

 • Doktor Cevabı:

  Nurcan hanım son kararınıza memnun oldum ' bu sayfayı kapatıcam '.beynimizin bir yazıcı(hipokampüs) birde silici bölgesi(gaba- aktivasyonu) vardır.yazıcı bölgenizde size zarar veren unsurları gaba aktivasyonu siler. gaba aktivasonu bizim günlük yaşamımızla alakalıdır.yurt dışında ingilterede ihtisas yaparken bir partide rektörün cılgın danslarını gördüm.yolda beraber yürürkende şarkı söylerdi.ben arabaya binerek eve giderken o bisikletle evine giderdi.vücodumuzda depomain,oxitocin,endorfin mutluğumuzu arttiran hormonlar vardır.bu aktivasonlar da mutluluk hormonlarını arttırır.kuş sesleri, yürümek ,aydınlık,sevgi. siz gerekli herşeyi yapmışsınız.şimdi son kararınızı uyguladığınızı yazmanızı bekliyorum.benim tecrübeme inanıyorsanız.sizde kuduzla ilgili bir riskinizin olmadığına da inanın.kandilinizi kutlarım.sevgilerimle.

  tarihinde cevapladı.
 • Hocam yürümek konusundaki tavsiyenize uydum, buradan yazayım herkes faydalansın istedim.Bol bol yürüyüş yapıyorum hatta dün Eymir Gölünde bir sokak köpeği arkadaşımın montuna baya sürtündü ve yaladı. O da elini refleksle köpeğin yaladığı yere sürdü ama huylanmadı yarım saat falan sonra da bana montuma elime elini sürdü konuşma esnasında önce Bi gerildimSonra sakin ol Ankarada kuduz yok dedim ve elimi yıkamadım. O elimle yemek yedim, sigara içtim. Hatta montumu da yıkamadım banyo da yapmadım. Sayenizde hocam bu çok önemli bir adımdı benim için. Öyle kıymetlisiniz ki! Hem bu ülke hem insanlar hem de benim için. Allah uzun ömürler versin size.

 • Doktor Cevabı:

  Bilgi paylaşıldkça güzelleşir.konfiçyüsten bir alıntı tam bu davranışa uyar.karanlıklrdan korkma bir mum yak. yanmayan mumlar varsa onları da yak.sen ışığını kaybetmezsin.yürüyüş yapmak hem vücutta mutluluk hormonu endorfini arttırır.hem insanları fit tutar.bende ankaradayken eymir gölünde kürek çekmiştim. strese karşı güçlenmeniz harika.anlattığınızı yorumlarsam kuduzla ilgili hiçbir risk yok.nedenleri: kuduz etkenli canlı sosyal değildir.ne hemcinsleri ile nede inşaların arasına girmez. hiçbir şeyi yalamaz.saldırgandır.ancak ısırır. yutkunma kasları felce uğramıştır.bu nedenle gıdalardan kaçar.su içemez. melankoniktir. kuyruğu 2 bacağıı arasına kısılmıştır. havlamaz hırlar. şimdi gelelim sizin meslekle ilgili benim soruma.bankalardan kredi kartı yüz küsur geliyor.dilekçe vererek bu kartı iptal edin dememe rağmen.en son tüketici haklarına gittim.ayıplı hizmet dendi kart parası iade edildi. parasında değilim.ama kullanmayacağım diyorum.gene yolluyorlar benim sağlıkla ilgili 5 kitabım var.hepsi derneklere bağış.ilk kitabım basit.diğerleri,daha kapsamlı.arzu ederseniz okuyup görşünüzü paylaşmak isterim.ismi yaşamimizda iyi kötü ve çirkinler. temin **** **** o542.270 76 76 bahadir bey--0212 528 **** .öbürleri basilacak. sevgilermle.

  tarihinde cevapladı.

İstanbul Enfeksiyon Uzmanı uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!

Bu soruya oy verin :

Diğer Hasta Soruları

 • Vıdas hıv duo ultra

  Iyi günler hocam şüpheli ilişkiden sonra 21.gün vidas hıv duo ultra testi yaptırdım özel lab’da başka teste gerek var mı?

  Doktor Cevabı:

  Prof. Dr. Paşa Göktaş

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör

 • Burun kılları hakkında

  Merhaba hocam, benim yıllardır burnum kanıyor damar çatlamasından dolayı kanama bittikten sonra oluşan kabukları gerek tıkanıklık gerekse verdiği acı nedeniyle temizliyorum fakat temizlerken acı veriyor ve baktığımda burun içinde bulunan kıllarında kabuk üzerinde olduğunu görüyorum gecen gün araştır...

  Doktor Cevabı:

  Prof. Dr. Paşa Göktaş

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör

 • Beyin iltihabı

  Sorunlarımıza kulak veren, ilgilenen tüm doktorlarımıza ve bu imkânı sağlayan site çalışanlarına iyi çalışmalar dilerim. annemiz yaklaşık 3 ay önce yüksek tansiyon ve ensefalit tanısıyla hastaneye yatırıldı. hafızasını ve mantığını kaybetti. enfeksiyon ve beyin iltihabına yönelik tedavi görd...

  Doktor Cevabı:

  Uzm. Dr. Ebru Ergin

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör • Lütfen cevap verin yardımınıza ihtiyacım var

  Merhabalar. sizi rahatsız ediyorum kusura bakmayın. ama cevap verirseniz çok sevinirim. 23. ve 60. günde hiv testi verdim. bu hem antijen hem antikor bakılan testten. 23. günde verdiğimde p24 0.01 antikor 0.04. 60. günde verdiğimde p24 0.00 antikor 0.03. öncelikle böyle bir düşüşün önemi var mi bise...

  Doktor Cevabı:

  Prof. Dr. Paşa Göktaş

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör

 • Kuduz aşım korurmu

  Hocam kafama takılıyo sormadan duramucam kusura bakmayın ama 4 doz aşı beni nekadar korur benim aşımın üstünden 45 46 gün fln geçti parmağımda ufak bi çizik var sanırım kedi yaptı pekte farkına varamadım ama başka biyerde olmuş olamaz bu 4 dkz beni nekadar süre korur.. ve nezaman aüre sonra tekrar...

  Doktor Cevabı:

  Uzm. Dr. Cengiz Güney

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör

 • Kuduz riski var mıdır

  Hocam ne olur cevaplayın son iki aydır bir kaç sokak hayvanı sevdim beslemek amaçlı sağlıklı görünümlü dokundum bazılarında elimi yıkamadan ağız ve gözüme sürdüm böyle bir kuduz riski var mıdır bu virüs hayvanin killarinda yaşayabilir ayrıca 1,5 sene önce tam asim var ama ek aşı olmalımıyım

  Doktor Cevabı:

  Uzm. Dr. Cengiz Güney

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör • Kuduz riski

  Merhaba hocam, eylul baslarinda istanbul, macka park'inda 1 hafta icinde 3 yavru kedi tarafindan tirmalandim. kedilere mama verirken, 2 aylik yavru bir kedinin tirnagi tirnagimin icine batti, kanama olmadi, 5 dakika kadar yandi ve gecti. 6-7 aylik baska bir yavru elimi tirmaladi, kanama olmadi, 1 sa...

  Doktor Cevabı:

  Uzm. Dr. Cengiz Güney

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör

 • Crp değerim

  Hocam teşekkürler cevabınız için benim tahlil yaptığım yerde crp referans aralığı 0-5 olarak yazıyor benimde 6.18 bu değer çok mu yüksek hocm.

  Doktor Cevabı:

  Uzm. Dr. Cengiz Güney

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör

 • Kuduz neymiş maşallah herşey den bulaşıyor

  Hocam bir kardeşiniz olarak söylüyorum dünyada 3 tür vampir kan emici yarasa vardır ve bunlar peru bolivya arjantin brezilya amerika güney amerika kıtasında yaşar ülkemizde olmayan ve yaşamayan bir yarasa türünden dolayı sizlere sorular soruluyor ve sizde tıpi bilgi veriyorsunuz ama inanın okb hasta...

  Doktor Cevabı:

  Uzm. Dr. Cengiz Güney

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör • Kuduz neymiş maşallah herşey den bulaşıyor

  Napçaz dışarıda dışarıda sarhoş olup oarkta orda burda sarhoş olup sızan herkese kuduz aşısımı yapılacak bedensel özürlü olanlar kendini anlayamayanlar zihinsel engelliler napalm bunların hepsine kuduz aşısı yaptırmalımıyız bunları yarasa ısırsa anlatamazlar acile gidip ne diyelim dün sarhoştum park...

  Doktor Cevabı:

  Uzm. Dr. Cengiz Güney

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör

 • Crp değerim

  Hocam sağolun ben üsye nezle falan yaşamadım bu cpr değeri normal mi birde hocam bu kuduz olayını bir türlü kafamdan atamıyorum benim için risk varmı hocam

  Doktor Cevabı:

  Uzm. Dr. Cengiz Güney

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör

 • Crp değerim

  Cengiz hocam iyi günler crp değerim 6.18 çıktı 13.12.2019 tarihinde ölçtüm kreatinin 0.62. hct47 rbc 5.61 plt 369.mpv 9 hocam bunları eklem ve kas ağrıları için yaptırmıştım cevaplarınızı okurken crp türbidimetrik değer kuduz da yükselir demişsiniz bu değerlerim anormal olanlar çok endişeliyim bu de...

  Doktor Cevabı:

  Uzm. Dr. Cengiz Güney

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör • Herpes tanı

  Hocam iyi günler, bi kaç gün önce uyandığımda penis gövdesinde kızarıklık farkettim dermatolojiye gittim herpese benziyor deyip bi antibakteriyel krem yazdı takip edelim dedi, şekil olarak sıvı dolu veziküler değil kaşıntı ağrı gibi hiç bi semptom da yok, kan verdim enfeksiyona gidip igg igm sonuçl...

  Doktor Cevabı:

  Uzm. Dr. Cengiz Güney

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör

 • Kuduz aşım korurmu

  Hocam geçtimiz ayın 26 sında 4 doz kuduz aşısı oldum kedi o gün bugündür yaşıyor ve suyunu deiştirirken parmağımdaki kesiğe su deydi elimi hemek iyice yıkdaım kedi her halükarda kuduz olmuş olsa bile 27 gün önce vurulduğum 4 doz kuduz aşısı beni korurmu..şimdiden iyi vazifeler

  Doktor Cevabı:

  Uzm. Dr. Cengiz Güney

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör

 • Kuduz aşisi

  Hocam cevabiniz ve ilginiz için teşekkür ederim. peki aşi ile birlikte uygulanan kuduz immugloubin diye bir uygulama varmiş onu bana gerekli görmediler bu durumun herhangi bir sakincasi olur mu? birde kuluçka süresi 3-8 hafta diye okumuştum bu süre zarfinda tüm doz aşilar biteceği için herhan...

  Doktor Cevabı:

  Uzm. Dr. Cengiz Güney

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör


.
x