Kromozom analizinde; y kromozomun heterokromatin bölgesinde gözlenen artış polimorfizm olarak değerlendirilmektedir yazıyor.

  • Merhaba hocam, eşimle 4 yıldır evliyiz yaklaşık 6 aydır korunmuyoruz ve bu süre içerisinde 2 defa erken (kimyasal) düşük yaşadık. Bu nedenle kromozom analizi ve sperm analizi tahlili yaptırdım. Bu sonuçlarla normal yoldan veya yardımcı tekniklerle sağlıklı gebelik oluşabilir mi? kromozom analizi sonuçları detayı aşağıdadır: 1.S - Kromozmom analizinde (Karyotip: 46XX,XYqh+) "Y kromozomun heterokromatin bölgesinde gözlenen artış polimorfizm olarak değerlendirilmektedir yazıyor." Bu durum spermleri etkileyerek düşüğe neden olabilir mi veya bebekte herjengi bir soruna neden olabilir mi? diğer değerler normal gözüküyor. Karyotip: 46XX,XYqh+ Endikasyonu: TFK Yapılan Kültür Sayısı : 2 İncelenen Kültür Sayısı : 2 Bantlama Bant Düzeyi : GTL / 450-500 * Spermiyogram analizi sonuçlarım normal değerlerde gözüküyor.

  • Doktor Cevabı:

    Merhaba, bu tür polimorfizmler kişinin kendisine zarar vermeyeceği gibi çocuğunuz içinde zararsızdırlar, ancak sperm veya yumurta yapımı sırasında anöploidi dediğimiz kromozomal hataları arttırarak düşüklere sebep olabilmektedirler. bu nedenle öyküsünde düşük ve gebelik kaybı bulunan çiftlerin karyotip analizlerinde bu tür varyasyonlar saptadığımızda önemli saymaktayız. saygılarımla prof dr volkan baltacı

    tarihinde cevapladı.
Bu soruya oy verin :

.
x