Kpss ye hazırlanıoyrumm fakatt ders çalışırken çok çabuk sıkılıyorum ve dık

 • kpss ye hazırlanıoyrumm fakatt ders çalışırken çok çabuk sıkılıyorum ve dıkkatıkm çabuk dağılıyorr..yardımcı olursanız sevınırım.

 • Doktor Cevabı:

  Zeynep hanım, dikkat gerektiren başka durumlarda da dikkatiniz dağılıyor mu? yoksa sadece kpss'ye çalışırken mi dikkatiniz dağılıyor? çok uzun saatler çalışıyorsanız, mola vermiyorsanız, beklentinizi yüksek tutuyorsanız bu durumu yaşıyor olabilirsiniz. kendinize bir çalışma programı yapın derim. tabi kpss'ye çalışmak başlı başına bir stres faktörü olarak algılıyorsanız bu da çalışmanızı engeller. kendinize bir çalışma süresi limiti koyun, sıkıldığınız an bırakın ve sevdiğiniz bir şeylerle ilgilenin. örneğin, 20 dk. ile başlayıp çalışma sürenizi sistemli bir şekilde 5'er dakika arttırarak daha uzun süre dikkatinizi vermenizi sağlayabilirsiniz ancak başta dediğim durumları düşünüp cevaplamakta yarar var.

  tarihinde cevapladı.
 • ilgilendıgınz ıcın teşekkur ederım duygu hanımm..benım bölümüm fen bılgısı öğretmnlıgı ve kpss aatama puanı cok yuksek..çalışıorumm elımden gelenıde yapıorum amaa bazen karamsarlıga dusuorum atanazmsam dıee..unıversıteden yenı mezun oldum aılemn yanındayım senyedee burda kalmak ıstemıorum..kendı hayatımı kurmak ıstıorum..bunlarıda dusununcede dıkkat falan kalmıo tabıı..bıde sevgılımlede sureklı sorunlar yasıoruzz..çok korkuorummm su sınavdann.. :(((

 • Doktor Cevabı:

  Zeynep hanım; sınavlarınızın sonucu istediğiniz gibi de olabilir, istediğiniz gibi olmayadabilir. önce bu gerçekliği kabul etmek gerekir. sınavı başarmak ya da başaramamak olarak bakarsanız çok büyük bir girdaba sürüklersiniz kendinizi çünkü her zaman olumsuz olan %50 orada olacaktır. onun yerine, ""elimden gelenin en iyisini yapıyorum ve istediğim yeri kazanacağıma inanıyorum"" derseniz kendinizi olumlu duruma odaklamış olursunuz. hayatımız seçimlerden ibaret ve neyi seçerseniz onu yaşarsınız. anlattıklarınızdan mükemmelliyetçi bir yapınız olduğunu varsayıyorum. mükemmelliyetçi olmak bir şeyleri iyi yapmaya çalışmaksa bu iyi bir şeydir ancak her şey mükemmel olmalı, en ufak bir hata olmamalı deyip, hata yapmaktan, istediğiniz şeyin olması için aşırı bir stres yaparsanız bu size kaygının yanında mutsuzluk getirir ve yaşamı ""yaşamaktan"" uzaklaştırır. bunun yanında, hayatınızda öncelikler listesi yaparsanız kendinizi daha az yormuş olursunuz.

  tarihinde cevapladı.
Bu soruya oy verin :

.
x