Kan uyuşmazlığı hk.

 • Merhaba, Eşim 0 rh+ baba A rh+ yeni doğan bebeğimiz ise A rh+ Kan uyuşmazlığı gibi bir durum söz konusuymuş ve ben bunu ilk defa duydum. Gebelik döneminde kan uyuşmazlığına ilişkin bir araştırma yapılmamıştı. Bu durum kötü bir senaryo mudur pek anlamadım. Bilgilendirebilirseniz sevinirim. Bebeğimiz 16 günlük

 • Bebeğimiz 18.10.2018 tarihinde 3.140 gr doğmuştu. Doğum sonrası kilo 2.900 düştü ve şimdi bugün itibarıyla kilo ancak 3.310 grama ulaştı. Kilo alımı yavaş olduğu için endişeliyiz. Emzirme sonrası günde 4 defa 30 ml mama takviyesi yapıyorduk. Doktorumuz kilo almadığı için mama takviyesini emzirme sonrası günde 8 defa 60 ml grama çıkardı. Eğer bir hafta içinde ort. 200 gr almazsa bazı tetkikler uygulayacak. 24 günlük bebek için 60 ml mama 8 defa çok gelmez mi? Yanlış giden bir durum var mı? Beni bilgilendirebilirseniz sevinirim.

 • Yenidoğan bebeğimizin burnu çok tıkanıyor. Oda sıcaklğımız 22-24 derece oda nemi ise 50-60 seviyelerinde. Hergün izotenik ve steril deniz suyu kullanarak sorunu çözmeye çalışıyoruz. Ev tozu burnun tıkanmasına yol açar mı? Bu ev tozu için hava temizleyici makina kullanımı mantıklı olur mu?

 • Oda nemi 60'larda daha da yükseltmek gerekir mi? Kontrollerini yaptırdığımız doktor tıkandığında izotenik su ile sorunu çözebilirsiniz demişti. Ne gibi bir zararları var acaba?

 • Doktor Cevabı:

  Burnu akıyorsa izotonik faydalı olur ama akmayan buruna kullanırsanız bir süre açılır gibi olur sonra tekrar kapanır. buhar en faydalı tedavidir böyle durumlarda...

  tarihinde cevapladı.
 • Merhaba, Rotavirüs ve meningokok aşısının bebeklere yapılması gerekli mi? Sağlık bakanlığın aşı takviminde belirtilen aşılar yok. Bebeğimiz 18.10.2018 doğumlu ve yapılması gerekli ise hangi tarihlerde yapılması uygun olur.

 • Doktor Cevabı:

  Bu aşılar rutin aşı takviminde olmamakla birlikte imkanınız varsa yaptırmanızı öneririm. daha detaylı bilgiyi takip eden çocuk dr unuzdan alabilirsiniz.

  tarihinde cevapladı.
 • Rotavirüs ve meningokok aşılarını yaptıracam. Bunlar kaç doz uygulanıyor. İnternette araştırdığımda 2-3-4. ay sonu olarak 3 doz uygulandığını gördüm. Takip eden doktoruma sorduğumda 3.ay ve 5. ay olarak 2 doz öneriyorum dedi. Bu nedenle aklım karıştı. Sizce en uygun olanı nedir.

 • Doktor Cevabı:

  Rotateg: max. 8 aylık çocuğa yapılır. 1.doz 6-12 haftalık iken yapılır. sonra min. 1 ay arayla 2 kez daha yapılır. ancak aşı eğer rotarix ise 2 kez yapılır.

  tarihinde cevapladı.
 • İnternette Rotarix aşının yapısında domuz DNA’sı materyali bulunduğu söyleniyor. Bu doğru mu ve güvenli bir aşı mı? Rotateg ile ilgili olumsuz görüşe rastlamadım. Siz en çok hastalarınıza hangi iğneyi öneriyorsunuz.

 • Bebeğimize 19 Aralık üçlü aşı yaptırmıştık. Bcg aşısı yapılalı 12 gün oldu ama kolunda kızarıklık,yara,iz vs. gibi hiçbir belirti göstermedi. Bu aşı tutmamış olabilir mi? Ben ve eşim daha önce tüberküloz geçirmiştik. Etkisi sonradan ortaya çıkar mı?

 • Doktor Cevabı:

  Çocuk yetiştirme konusunda hayli dikkatli olduğunuz sorduğunuz sorulardan belli. ancak size çok önemli bir uyarım olacak. bu tür sorularınızı sizi takip eden dr.unuza sorunuz. sizi ve çocuğu en yakından o bilir. bunun dışında internetten veya doktor sitelerinden alacağınız yanıtlar yanıltıcı olabilir. gelelim sorunuzun cevabına: aşı büyük ihtimalle tutmuştur ama bunu anlamanın yolu ppd testi yaptırmaktır. bir süre sonra bu test ile tutup tutmadığını anlamak mümkün olur.

  tarihinde cevapladı.
 • Haklısınız ama yanlış giden bir durum olabilir mi diye bilgi edinmeye çalışıyorum. Sadece şu rotavirüs aşı olayını kavrayamadım. Bebeğimiz 18.10.2018 doğumlu ve 2.ay aşıları 19.12.2018 tarihinde yaptırmıştık. Rotavirüs aşısını ben rotateg 3-5-7 olarak düşünüyorum ve doktorumuz 5. aydan sonra yapılan iğnenin faydalı olmayacağı ve bağırsak düğümlenme riski olduğunu ifade ediyor. Oda 3-5 rotarixi öneriyor. Birde ilk doz 3 aylıktan önce yapılmalı deniliyor ama doktorumuz 2. ay aşısı arasında 1 ay geçmesi gerektiğini söylediği için şimdi yapmıyor. Onun çağırdığı tarihte 3 ay 1 günlük olmuş olacak.

 • 3 aylık bebeğimiz emerken başı terliyor ve efor sarfettiği için normal olduğunu düşünüyorum ama emme harici avuç içi ve ayakları da terlemeler neden olabilir.

 • Takip eden doktorumuz ayak ve el terlemesi büyüme ve gelişimde metabolizma hızlı çalışması nedeniyle olabileceğini belirtti. Tiroid ve kalsiyum vs. gibi değerleri 9 aylık olduğunda bakılacağını ifade etti.

 • Bebeğimiz bugün aylık oldu. 3. ay kontrolünde bebeğimizin kg 5.720 di ve bugünkü kontrolünde 6.050 olmuş ve çok az kilo almış. Daha anne sütü yetersizliği nedeniyle ek olarak mama veriyorduk ama anne sütünü alışınca bir aydır mamayı almıyor. Doktorumuz kilosu az olduğu için ısrarla mama verilmesi gerekiyor diyor. Eğer kilo almazsa tetkikler yapılacağını belirtiyor. Sizce gidişat normal mi? Yoksa doktor değiştirmek iyi olur mu?

 • 5,5 aylık bebeğimiz uykusunda inliyor, ağlayarak uyanıyor. Bu durum normal midir? yoksa bir soruna işaret midir. Ayrıca bebeğimizin beslenmesinde marketlerde satılan günlük sütten yapılan yoğurt mu? marketlerde satılan probiyotik sütten yapılan yoğurt mu? yoksa açık sütten yapılan yoğurt tercihlerinden hangisi daha yararlı olur.

 • Bebeğimiz 4. aylıkken kilo almasında duraklama olduğu için bazı tetkikler yapılmış ve sade böbreklerde kristal çıkmıştı. Bu sorun için nefroloji takibinde ilaç tedavisi uygulanıyor. Bebeğimiz şuan 6 aylık 13 günlük. 6. ay kontrolünde bebeğimizin kg 6.950 boy 68 cm. 13 günlük geçen süre içinde bebeğimiz hiç kilo almamış. Ek gıdaya kilo alımı yavaş olduğu için 5. aydan itibaren başlamıştık. Bebeğimiz neden kilo almıyor olabilir. Rutin kontrollerini hiç aksatmıyoruz.

 • 6.5 aylık bebeğimizde Pazar gecesi kusma ve sabaha karşı ishal başladı. Yeşil, açık sarı, sulu ve sümüksü şeklinde ishali vardı. Kusma ve ishal geçti ama biraz keyifsiz bir görüntüsü var. Beslenme de isteksiz davranıyor. Bebeği üşüttüğümüzü düşünüyorum. Rotavirüs olsa şikayetler devam eder miydi..

 • 8 aylık bebeğimizin böbreğinde 2.7 mm büyüklüğünde kristal olduğu için nefroloji takibinde ilaç tedavisi sürüyor. 15 günde bir idrar testi yaptırıyor. Son idrar testinde protein ve keton değerlerinde eser görülmüştür var. Takiplerini sürdüren nefroloji ve çocuk sağlığı doktorları yok anlamında dediler ama intermette bir sürü şeylerden bahsediyor. Sizde daha detaylı incelenmeli mi yoksa bir sonra idrar tahlili beklenmeli mi?

 • 1 yaşına girecek bebeğimiz için yapılacak olan hemoglabin testi koldan veya parmak ucundan alınan kan arasında bir fark var mı? En iyi değeri hangisi verir.

 • Merhaba, 13 aylık erkek bebeğimizin kilo alımı çok yavaş gibi geliyor. Zaten gelişiminde ara ara kilolarında duraksama olmuştu. Doğum kilosu 3.140 dı ve şuan kilosu 8.800 ve boyu 78 cm. 4 aylıkken böbreklerinde 2.8 büyüklüğünde kristal çıkmıştı ve şuan nefroloji takibinde ilaç kullanıyor. Çocuk doktoru takibinde ve 15 günde bir görünüyorsa. Genel olarak iyi durumda olduğunu belirtiyor. Yemesi çok iştahlı diyemeyiz. 5. ayda şekeri 100 çıkmıştı ve bu çağlarda normal deniliyor. Bizlere bir tavsiyeniz olabilir mi? Kilo alımı için neler yapabiliriz..


Ankara Çocuk Doktorları uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!

Bu soruya oy verin :

Diğer Hasta Soruları

 • Bebeğim mama yemiyor

  Çok tesekkür ederim sağolun

  Doktor Cevabı:

  Doç. Dr. Ergun Çetinkaya

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör

 • Bebeğim mama yemiyor

  Merhaba doktor bey . bebeğim 9 aylık 8.620kg. 2 haftadır gece öksürüklerimiz vardı hafifde hapşırma ama gün içinde öksürük olmuyordu . doktora götürdüm bugün üst solunum yolu ve mevsimsel allerjik tanısıyla allerset(günde1kez1damla) ve ventolin(gece1kez) yazmış. 2 yaş altı kullanamaz yazıyor. ikisin...

  Doktor Cevabı:

  Doç. Dr. Ergun Çetinkaya

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör

 • Çocuk boy kısalığı

  Hocam iyi günler. 25.10.2013 tarihinde 2190 gram ağırlığında 42 cm boyunda bir kızım dünyaya geldi.6 yıldır devamlı dr kontrolünde ( boy kısalığı nedeni ile).devamlı 3 persentil de devam ediyordu. bazen 3 altı bazen 3 hemen üstünde büyümesi devam ediyordu. son 1 yıl içerisinde büyüme durdu. şu anki...

  Doktor Cevabı:

  Çocuk Gelişim Uzmanı Tuba B. DAZ

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör • Erken ergenlik

  Merhabalar hocam 10 yaşındaki kız çocuğun genital akıntıları olması normal mi yoksa bir doktora götürmemiz gerekir mi ?

  Doktor Cevabı:

  Doç. Dr. İbrahim Etem Pişkin

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör

 • Konusma sıkıntısı

  Hocam benim iki ay sonra dört yaşına girecek olan bir kızım var.erken konuşmaya başladı ve bu zamana kadar hepte yaşıtlarına göre konuşma açısından çok ıyiydi.ama bu aralar ara ara kekelemeye başladı. kimi zaman seri konuşurken kimi zamanda arka arkaya kekeliyor.bu normalleşir.ne yapmam gerekir

  Doktor Cevabı:

  Yard. Doç. Dr. Vilda Barlas

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör

 • Bexsero ve nimenrix

  Hocam merhaba benim 11 aylık kızım var 9. ayda bexsero asısını vurduk bu ay ikinci dozu vurulacaktı sağlık ocağindan aradılar kızamık salgını var kızamık aşısı vurmamız lazım oda canlı aşıymış bir sonraki aya ertelesek 12. ay aşılarıyla birlikte vurulmak zorunda kalacaz o yüzden 13.ayda nimenrix ile...

  Doktor Cevabı:

  Uzm. Dr. Ayten Mutlu

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör • Bebeklerde ağız kokusu

  İyi günler hocam 21 aylık oğlumun özellikle uyandığında ağız kokusu var..son 1haftadir diş çıkarırken olduğu gibi tükürük salgılıyor.ve bugün akşamda uyurken bogazında tükürüğü rahatsız etti bir an öksürdü ve ayağa kalktı.. korkmalı mıyız?sizce ne yapmalıyız? öyküsünde demir depo eksikliği var 2yasi...

  Doktor Cevabı:

  Doç. Dr. Adnan Ayvaz

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör

 • 3.ay gelişim

  Hocam merhaba kızım bugün tam 3 aylık oldu,sadece anne sütü ile besleniyoruz çok gazlı bir bebeğim var ve gündüzleri uyumuyor uykusu çok hafif,ama ağrısı sızısı yok etrafa ilgisi çok fazla kalkmaya çalışıyor dönmeye çalışıyor yüzüstü yatarken ayağını desteklediğimizde kendini öne atıyor poposunu kal...

  Doktor Cevabı:

  Doç. Dr. Ergun Çetinkaya

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör

 • Menenjit aşısı

  Merhaba hocam nasılsınız 19 aylık bi oğlum var özel menenjit asisi yaptırmak istiyoruz. fakat nasıl yaptırmamizı önerirsiniz şımdı 2 doz şeklindemi 2 yaşından sonra tek doz şeklindemi ? 2 yaşından sonra tek doz yaptırsak koruyuculuğu yeterli olurmu hocam

  Doktor Cevabı:

  Doç. Dr. Adnan Ayvaz

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör • Menenjit aşısı

  Merhaba hocam nasılsınız 19 aylık bi oğlum var özel menenjit asisi yaptırmak istiyoruz. fakat nasıl yaptırmamizı önerirsiniz? şımdı 2 doz şeklindemi 2 yaşından sonra tek doz şeklindemi yaptıralım? 2 yaşından sonra tek doz yaptırsak koruyuculuğu yeterli olurmu hocam?

  Doktor Cevabı:

  Doç. Dr. Ergun Çetinkaya

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör

 • Hipertiroidi

  Merhabalar hocam 5 günlük bebeğim ićin yapılan testte tsh=10.5 serbest t4=1.12 çıktı 1 hafta sonra bir daha test için gideceğiz. çok korkuyorum üzülüyorum nasıl bir yol izlemeliyim doğuda küçük bir ilçede görev yapıyorum.

  Doktor Cevabı:

  Doç. Dr. Ergun Çetinkaya

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör

 • Çocuklarda kabız

  Hocam merhaba, kızım 2,5 yaşında ve 1,5 ay önce kabız şikayeti ile doktora başvurduk duphalac ve lavman yaptık. çocuğun kabızlık hali geçti fakat halen duphalac kullanmamıza rağmen (14kg -20ml kullanıyoruz hergün) 2-3 günde kakasını yapıyor fakat kendisini zorla tutuyor mecburen altına kaçırıyor, ka...

  Doktor Cevabı:

  Uzm. Dr. Ayten Mutlu

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör • Boyum uzamasın

  Merhabalar 18 yaşına 2019 un ekim ayında girdim boyum 178 artık uzamak istemiyorum kızlarda iyi durmuyor ve boy uzaması devam edermi sizce kızlarda örneğin şu yaşa kadar devam eder diyebilirmiyiz? eğer devam ederse nasıl durdurabilirim

  Doktor Cevabı:

  Doç. Dr. Ergun Çetinkaya

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör

 • Bebegin korkmasi

  Merhaba hocam benim bebegim 4 buçuk aylık çok korkuyor en ufak sesten bile korkuyor ne yapmalıyım ilerleyen aylarda geçermi

  Doktor Cevabı:

  Doç. Dr. Tülin Köksal

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör

 • Sonuç yorumunuz

  Hocam kızım şuan 7 yaşında 6 aylikken çıkmaya başlayan kahverengi lekeleri var çocuk nöroloji doktoru diğer norokuton hastalıklar değil sadece nf de emin değilim dedi mr çekildi temiz göz temiz en son genetik test yapıldı sonucumuz çıktı 6 ay sonunda yeni nesil dizileme yöntemi ile tüm kodlayan bölg...

  Doktor Cevabı:

  Doç. Dr. Adnan Ayvaz

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör


.
x