Kalp mi akciğer mi

 • Hocam merhaba. 20 yaşında erkeğim ben. Hocam kalbimden fışt fışt fışt diye ses geliyor. Ağzımı açınca veya esnediğimde bariz bir şekilde geliyor kalp ritmimle aynı anda. Ortam sessiz olduğunda ağzım kapalıyken de bu ses geliyor. Geceleri rahat uyuyamıyorum en az 2-3 yastıkla veya oturarak uyuyorum. Nefes darlığı, kalpte ani durma hissi(1-2 sn.), sersemlik, spor yaparken 5-10 dk içinde hemen yorulma tıkanma nefes alamama var hatta ritmimin bozulduğunu da fark ediyorum bu sebepten yıllardır yaptığım sporu bıraktım. Hocam doktora gittim çarpıntı şikayetim de vardı bayağı, onun için uzun bi süre dideral kullandım 1 yıl kadar. Çarpıntım çok azaldı ama tamamen geçmedi. Hocam lütfen cevap verin ne yapmalıyım? Özellikle o gelen ses beni korkutuyor 2 yıldır bu ses var ve geceleri uyuyamıyorum hocam ancak oturarak veya 2-3 yastık üstüste koyup uyuyorum.lütfen cevap verin hocam

 • Doktor Cevabı:

  İyi günler, kardiyoloji uzmanının yaptığı ekokardiyografi raporunu ve kan tahlillerini özetlerseniz daha iyi değerlendirebilirim. mümkünse 2 gün tansiyon ve nabız değerlerinizi takip ederek onu da ekleyin lütfen. geçmiş olsun.

  tarihinde cevapladı.
 • Tekrar merhaba hocam. İki hafta önce kardiyolojiye gittim ,pandemi sebebiyle kalabalıktı ondan olsa gerek, pek bakamadı doktor. ekg ve kalp kapakçıklarını kontrol etti bir şey görünmüyor dedi. Kan tahliline gerek yok dedi yani toplasanız 1 dk bile odada şikayetimi anlatamadım. O da ilaç yazdı. Diltizem verdi ama ben uzun süre dideral kullandığım için ilaç kullanmak istemiyorum. Hocam bundan önce yaklaşık 2-2.5 yıl önce eko yapmıştım kalbinde bişey görünmüyor dedi ama kalbinde delik olabileceğinden şüpheleniyorum eko yaparken ıkın dedi bir şey çıkmamıştı. Ama o ilk eko yaptığım zamanlarda bahsettiğim bu "fışt fışt" sesi yoktu, tıkayıcı nefes darlığı azdı ve geceleri 2-3 yastıkla veya oturarak uyuma gibi problemlerim neredeyse yoktu. Tansiyon nabız değerlerimi bazen ölçüyorum evde hocam yüksek değil genelde 11/7 12/8 nadiren 13 falan oluyor. Hocam dideralden sonra çarpıntım çok azaldı ama bitmedi. Her kahvaltıda çay içtikten sonra (gün boyunca maksimum 1-2 çay bardağı kadar içiyorum)çarpıntı oluyor tekleme oluyor. Nabız 100 veya üstü oluyor bunun haricinde çarpıntım nadiren oluyor. Hocam 1.5-2 ay önce covid geçirdim, size anlattığım şikayetlerimin hepsi covid olmadan önce de vardı ama covidden sonra zorlamaya başladı beni. Hocam spor yapmayı özledim. Bisiklet dahi süremiyorum hemen yoruluyorum, tıkanıyorum rahat nefes alamıyorum, titriyorum, bayılacak gibi oluyorum. Ne yapmalıyım hocam? Teşekkür ederim cevap verdiğiniz için. Bu arada bugüne kadar hiç sigara vs. kullanmadım.

 • Doktor Cevabı:

  Normalde kalp seslerinin tarif ettiğiniz gibi fışt sesi çıkarması beklenmez, nadir sebeplerden biri boyundaki damarlarda darlık olması durumudur, detaylı muayene (steteskopla detaylıca dinleme ile gerekirse doppler ultrason ile değerlendirilmesi) damar yapısını detaylıca anlama imkanı sunacaktır. tarifinizdeki ses kalp seslerinin kulakta dolgun hissedilmesi ise şayet, burada kan tahlilleri yapılmasında fayda var, tiroid fonksiyonları, kan sayımı gibi. kardiyoloji veya iç hastalıkları bölümüne tekrar görünmenizi öneririm; mümkünse yoğunluğu daha az olan bir yer tercih edin. geçmiş olsun.

  tarihinde cevapladı.
 • Merhabalar. Hocam bahsettiğim sesi telefonuma kaydettim keşke gönderme imkanım olsaydı size de dinleseydiniz. Hocam sizde muayene olmayı isterdim ama hem uzaktasınız hem de pandemi var malum. Covide ikinci kez yakalanmaktan da korkuyorum açıkçası ama geceleri uyuyamadığımdan en kısa zamanda gideceğim inşallah. Hocam son sorum olsun bu, hani dedim ya oturarak uyuyorum veya 2-3 yastıkla uyuyorum diye, bu durumum daha kötü oluyor gibi. Bu aralar bunlara ek olarak uykumdan boğularak mı uyanıyorum, yoksa kalbim uykuya dalarken duruyor mu bilmiyorum korkunç bir şekilde uyanıyorum. Tam uykuya dalarken oluyor bu. Hani su içerken soluk borusuna kaçar ya öyle bi boğulma hissi diyeyim ama öksürük olmadan oluyor bu.(sağ tarafa doğru yatıyorum tükürüğün boğaza kaçması değildir galiba) Bir de yine sırt ve göğüs ağrısı var bu 1 haftadır ve göğsümde biri oturmuş gibi baskı hissi. Hocam bir de geç oldu belki ama kan sulandırıcı kullanmak gerekir mi covidden bu kadar süre sonra? Covidliyken hiçbir ilaç kullanmamıştım. Covidden sonra özellikle kafamda, kalbimde ve bacaklarımda kanım fokurduyor sanki, damarlarım pıt pıt atıyor. Hele o başımda olan bir seferinde 6-7 saat sürmüştü geçince de kötü bi ağrı bırakmıştı sağ kulağımın 4-5 cm üstünde. Bugün kan tahlillerimi aile hekimimden aldım tsh 2.17, kansızlık yok, kreatin kinaz yükselmiş 187 olmuş. Ne yapayım hocam? Teşekkür ederim yardımcı olduğunuz için...

 • Doktor Cevabı:

  Yusuf bey şikayetleriniz hala kesilmediğine göre tekrar kontrol olmanızda fayda var. covid sonrası 2-3 ay kadar bebek aspirini öneririz, daha sonrasında risk faktörü durumuna göre değerlendirilerek verilebilir. kontrolü ihmal etmemenizi öneririm. geçmiş olsun.

  tarihinde cevapladı.
 • Hocam cevaplarınız için çok teşekkür ederim. 1 hafta içinde inşallah kardiyolojiye gideceğim tekrardan. Özellikle beni değerlendirmesini istediğiniz bi durum var mıdır doktordan? Eğer geçmezse pandemiden sonra sizin yanınıza geleceğim nasip olursa. Sağlıcakla kalın.

 • Doktor Cevabı:

  Sadece şikayetlerinizi dikkatli ve detaylı izleyip değerlendirerek anlatın, yeterli olacaktır, gerekli tetkikleri doktorunuzun yapacağını düşünüyorum. geçmiş olsun.

  tarihinde cevapladı.
 • Hocam teşekkür ederim yardımcı olduğunuz için. Tedavi olduktan sonra size tekrar yazacağım inşallah. İyi günler.

 • Hocam tekrar merhaba. Kardiyolojide muayene oldum özel hastanede, eko ekg kan temiz dedi. Size dediğim kalbimden gelen ağzımdan çıkan o "fıst fıst" sesini dinlemek istemedi doktor(!) bey. Kalp damar cerrahisine gittim sonra bu sesi ona dinlettim sağolsun dinledi ve eko normalse bile bu kesinlikle normal bir ses değil dedi. Boynumun ön tarafına renkli doppler istedi, normal görünüyor ama bu ses kesinlikle anormal bir ses dedi. Birçok şey söyledi vücudunun herhangi bir yerinde damar düğümlenmiş olabilir dedi. Hocam sizce nedir bu ses lütfen bilgi verir misiniz? Gerçekten yoruldum. Hangi bölüme gideyim tavsiyelerinizi bekliyorum. Teşekkürler.

 • Doktor Cevabı:

  Nadir görülen arteriovenöz fistül denen durumlar vardır, bunlar da böyle üfürüm sesi çıkarırlar. ekoda saptanamayabilirler. boyunda ise doppler ile veya tomografi anjiyo ile tespit edilebilir. geçmiş olsun.

  tarihinde cevapladı.
 • Hocam tekrar merhaba rahatsız ediyorum kusura bakmayın. Göğüs cerrahisine de gittim bu sesi dinlettim. Ekg,eko,kan tahlillerim normal dedim toraks tomografi baktı ciğerlerin temiz dedi. Hocam göğüs cerrahisi doktoru bu sesin ritim bozukluğundan olabilecegini söyledi. Sorum şu hocam kalpte teşhis edilen veya edilemeyen herhangi bir ritim bozukluğunda kalbin sesini ağızdan duymak mümkün mü? Cevaplarsanız sevinirim.

 • Doktor Cevabı:

  Kalp damar cerrahisi uzmanına görünmenizi tavsiye ederim. ritim bozukluğu açısından kardiyoloji uzmanınız zaten değerlendirmiştir. geçmiş olsun.

  tarihinde cevapladı.
 • İyi akşamlar hocam. Size kalp damar cerrahına gittiğimi söylemiştim galiba unuttunuz. O da sizin dediğinizi demişti gerekiyorsa bütün vücut tomografisi çekelim demişti. Hocam bi sorum olacaktı. Benim eko raporumda açıklama kısmında MY:MİN yazıyor. Bu ne demek hocam? İnternetten baktım mitral yetmezliği yazıyor. Bende kalp yetmezligi mi var hocam cevaplar mısınız? Rahatsız ediyorum hocam kusura bakmayın.

 • Doktor Cevabı:

  Minimal mitral yetersizliği önemsiz bir durum yusuf bey, üzerinde durmayınız. kalp yetersizliği anlamına gelmez. geçmiş olsun.

  tarihinde cevapladı.
 • Bu herkeste mi var hocam? Ağır spor yapmamda bi engel var mıdır? Profesyonel veya amatör basketbol gibi yoğun, efor gerektiren sporları yapayım mı? Sabırla dinlediğiniz ve cevap verdiğiniz için teşekkür ederim.

 • Doktor Cevabı:

  Efor yapmanızda hiç bir sakınca yok.

  tarihinde cevapladı.
 • Zekeriya hocam benim bu şikayetlerim ortaya çıkmadan kısa bi süre önce basketbol oynarken göğsümün tam ortasına çok kuvvetli bi omuz darbesi yemiştim. 1-2 ay boyunca sürekli göğüs ağrısı ile yaşamıştım. (Arabayla kasislerden geçince bile müthiş ağrıyordu.) Ağrısını halâ hatırlıyorum. Ne olduysa zaten ondan sonra olmuştu. Hocam bu darbe kalbi etkilemiş midir? Ritim bozukluğu vs yapmış olabilir mi? Siz bana cevap veriyorsunuz bi abi gibi davranıyorsunuz ondan dolayı aklımda olan bütün soruları sormak istiyorum. Teşekkür ederim hocam.

 • Doktor Cevabı:

  Ağrınızın bundan etklienmiş olması kuvvetle muhtemel. ama ritim bozukluğu buna bağlı olmaz.

  tarihinde cevapladı.

Bursa Kardiyolog uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!

Bu soruya oy verin :
Puan : 3 / Oy veren : 2 kişi

Diğer Hasta Soruları

 • Carpinti hastaligi

  Selam hocam bende sinüs taşikardisi var 2 yildir beloc 100 mg kullanıyorum eko ekg holterde hepsinde sadece sinüs taşikardisi cıktı bu iste uzman 3 ayri profa gittim bir tanesi ablasyon yapalım eps dedi eğer sorun sinüs taşikardisindeyse yakarım yakarsam 190 iyi olursun dedi 110 pil riski var dedi k...

  Doktor Cevabı:

  Prof. Dr. Kaan Kulan

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör

 • Ekg sonucu

  Merhaba hocam. anneme kontrol amaçlı ekg çekildi. sonuçta anormal ekg "nonspecific t wave abnormality" yazıyor. dahiliye kalpte sıkıntı var kardiyologa gidin dedi daha randevu alamadık önemli bisey mi? teşekkürler

  Doktor Cevabı:

  Doç. Dr. Zekeriya Arslan

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör

 • Ekstasistol

  Çok teşekkür ediyorum hocam... bu sıra sıklaştı kalbimin aniden ritminde bozulma ve saniyeler içinde tekrar düzeliyor bunu bariz hissediyorum hissetmemek olanaksız ..kendimi telkin etmeye ve bunlara alışmaya normal olduğunu anlamaya çalışıyorum.. iyi çalışmalar ilginiz ve cevabınız için tekrar teşek...

  Doktor Cevabı:

  Doç. Dr. Zekeriya Arslan

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör • Ekstasistol

  İyi günler zekeriya hocam.30 yaşında bayanım.. hocam ben iki yıldır ek atimlarla mücadele ediyorum.. defalarca kardiyolog a başvurdum sayısız eko çekildi ekokardiyografi ve 6 tane ritim holter takıldı eser miktarda kalbimde kaçak dışında her şey normal fakat bu ek atimlar çoğu zaman holter de çıkmad...

  Doktor Cevabı:

  Doç. Dr. Zekeriya Arslan

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör

 • Hgb 17.7 / saneloc

  Peki hocam bu neden olur

  Doktor Cevabı:

  Prof. Dr. Ufuk Tütün

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör

 • Sistolik pab basinci

  Hocam iyi günler bende uzun zamandır kalp çarpıntısı vardı ve gögüs bölgesinde gezici ağrılar doktora gittim eser miktarda mitral yetmezlik eser miktarda triküspit yetmezliği çıktı doktor akciğerlerde basınç yükselmiş gibi bir bir şey dedi tam uğultudan anlayamadım sonra geldim internetten araştırma...

  Doktor Cevabı:

  Prof. Dr. Kaan Kulan

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör • Hgb 17.7 / saneloc

  Mrb ben ritim bozukluğu sebebiyle saneloc 50mg kullanıyordum aylardır ve bu ilacı sabah almayı unuttuğumda ertesi gün de almadım ağrılar meydana geldi ilk başta göğüsüme ağrı girdi nefes aldıkça ağrının şiddeti değişmiyor sadece ağrıyordu acilde perikardit demislerdi sadece belirti olarak doktora cı...

  Doktor Cevabı:

  Prof. Dr. Ufuk Tütün

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör

 • Ventriküler taşikardi

  Feridun hocam öncelikle cevabiniz için çok teşekkür ederim...hocam inanın kullanmadığım antidepresan gitmediğim doktor kalmadı bu panik atak anksiyete konusunda ara ara biraz düzelmeler olsa da ya vücut ilaca alışıyor ilacın etkisi gidiyor yada ara ara olan ek atimlar aklimdan kalple ilgili korkular...

  Doktor Cevabı:

  Prof. Dr. Feridun Koşar

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör

 • Ventrikuler atim

  Kaan hocam kolay gelsin...hocam panik atak anksiyete sebebiyle son on yılda en az 15 defa holter bi o kadar da eko efor onlarca ekg yaptırdım...2014 yılında yorgunluk soğuk algınlığı şikayetiyle ankara yüksek ihtisas acilde troponin bakıldı ilk test biraz yüksek çıktı 2 saat sonra tekrar bakıldı bi...

  Doktor Cevabı:

  Prof. Dr. Kaan Kulan

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör • Ritim bozuklugu

  Çok teşekkür ederim cevabınız için. hocam ilk başıma geldiğinde acile gitmiştik bir anda başlamıştı evdeyken 165 atiyordu ama duzenliydi. 2 3 saat civarı sürmüştü fakat acile gidene kadar ekg çekilirken 130 a düşmüştü. sinüs taşikardi yazıyordu. en merak ettiğim konu acile gidene kadar svt olup sonr...

  Doktor Cevabı:

  Doç. Dr. Zekeriya Arslan

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör

 • Ventriküler aritmi

  Zekeriya hocam öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim...hocam son on yılda en az 15 defa holter bi o kadar da eko efor yaptırdım...2014 yılında yorgunluk soğuk algınlığı şikayetiyle ankara yüksek ihtisas acilde troponin bakıldı ilk test biraz yüksek çıktı 2 saat sonra tekrar bakıldı biraz daha...

  Doktor Cevabı:

  Doç. Dr. Zekeriya Arslan

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör

 • Ritim bozuklugu

  Merhaba hocam. diyelim ki bir ritim bozuklugumuz (kalbin hızlı atmasi) var ayda 1 gelen bazen 2 3 ayda bir ama tetkiklerde çıkmıyor düzgün çıkıyor doktorlarda bunu strese bağlıyor. gençlerde bunun ölüm tehlikesi ne oranda? bir de ritim bozukluğu kalp hastalığı türü mü sayılıyor? teşekkürler..

  Doktor Cevabı:

  Doç. Dr. Zekeriya Arslan

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör • Ani başlayıp ani sonlanan çarpıntı

  Hocam peki ventriküller ekstrasisyoller göğüste ağrı yapar mı? 2-3 gündür yoğun ves yaşıyorum sanki göğsümde ağrı oluyor. ilk olduğunda acile gittim ves de yakalandı ama problem yoktu. şu an sabah yine bi şeye üzüldüm vesler çoğaldı ağrı var gibi sizce ağrı yapar mı tehlikeli midir teşekkürler ....

  Doktor Cevabı:

  Doç. Dr. Zekeriya Arslan

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör

 • Svt veya sinüs taşikardi

  1-2 saat demek istemiştim hocam çok teşekkür ederim cevaplarınız için

  Doktor Cevabı:

  Prof. Dr. Kaan Kulan

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör

 • Ani başlayıp ani sonlanan çarpıntı

  Merhabalar zekeriya bey, benim 2019 yılında ani başlayıp ani sonlanan ve 150 üzeri nabız olduğunu tahmin ettiğim ama kısa süren ritim bozukluklarım olmaktaydı. hepsi 30-40 saniye sürüp bitti bu yüzden yakalanamadılar. zaten acile bile gitmeye gerek kalmıyordu. kendiliğinden aniden kesilip bitiyordu...

  Doktor Cevabı:

  Doç. Dr. Zekeriya Arslan

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör


.
x