Iyi günler. tsh değerlerim 6,950 olduğundan günde 1 ad euthyrox 50 kullanma

 • iyi günler. TSH değerlerim 6,950 olduğundan günde 1 ad euthyrox 50 kullanmaya başladım. 1 ay sonrasında tahlillerimde TSH 3,050 çıktı. ilacın işe yaradığını düşünüyorum. bu sene içinde tekrar çocuk sahibi olmak istiyorum. bu değer normal midir, yoksa biraz daha düşmesini beklemem daha mı doğru olur. hamile kalmam için en uygun TSH kaç olmalıdır. bebek için acelem yok en risksiz duruma gelmek istiyorum. şimdiden çok teşekkür ederim.

 • Doktor Cevabı:

  Tsh daha düşsün ama hep tekrar ediyorum sadece sonucu düzeltiyorsunuz yani yangın var, kokuyu almayı burnunuzu kapatarak duymuyorsunuz ama yangın devam ediyor crs ile incelem yapıp hastalığın nedenini öğrenin.

  tarihinde cevapladı.
 • Yanıtınız için çok teşekkür ederim. CRS den kastınız nedir bilmiyorum ama ultrason ve sintigrafi yöntemleri ile inceleme yapıldı. Herhangi bir nodüle rastlanmadı çok şükür. Haşimato teşhisi konuldu. ve Hipotiroidi sebebiyle ilaca başlatıldı. Çeşitli şikayetlerle özel bir hastaneye gitmiştim orada belli oldu, hatta o doktor hemen ilaca başlatmadı. Ben 1 ay sonra bir üniversite hastanesine gittim orada TSH 6,95 ile ilaca başladım. 1 ay kullandıktan sonra bu sefer başka bir araştırma hastanesine gittim 3 lere düşmüş dediğim gibi, hatta o doktor gebelik düşünmüyorsan ilacı bırak bile dedi..Yada euthyrox 50 liği yarım alarak devam et dedi. Ama ben aynı dozda yani 50 lik 1 ad almaya devam ediyorum. Bir de sitenize danıştım, siz de cevaplamışsınız çok teşekkür ederim. İlaca devam ediyorum sizce de öyle değil mi.. Net bir şey söylememişsiniz haklı olarak, ama bu bilgilerden sonra gebe kalmak için TSH kaça düşmesini beklemeliyim dersiniz? Tekrar çok teşekkürler..

 • Doktor Cevabı:

  Size kısaca şöyle özetleyeyim. şu anda hastalık tedavisi denince son nokta tedavi ediliyor ama gerçek tedavi yapılmıyor. gerçek tedavi nedene ve/veya sürece yönelik olmalıdır. sizin durumunuzda tsh ıyı düşürmek için tedavi yapılıyopr ama bu son nokta tedavisi. tsh yı yükselten neden ve süreç tedavi edilmezse siz sadece sizde farkındalık yaratan son noktayı yok ettiğiniz halde hastalık devam edecektir. ultrason ve sintigrafi nedeni ve süreci göstermez. sadece son durumu statik olarak gösterir bir foto gibi. bu da çok önmeli değildir. sadece son nokta ve onun yol açacağı durumları tespit için önemlidir. o nedenle crs i önerdim. sizde hashimotoya bağlı hipotiroidi var. hashimoto bağışıklık sistemi ve beslenme dengesizliğine bağlı bir hastalıktır. bunlar etdavi edilemzse siz sadece gözden yok etme tedavisi yapmış olursunzu ve hayat boyu vücudunuzda kalır. hamilelik için en az 6 ay önce vücuttaki rahatsızlıkların kontrol altına alınması gerekir. siz euthyroxa devam ederken ctrs ile nednei bulup onu da düzelttiketen sonra hamile kalın derim. tsh ın 1 civarında olmasını öneririm ama gene tekrar ediyorum tek başına tsh ın önemi yok. arka plan önemli

  tarihinde cevapladı.
Bu soruya oy verin :

.
x