Koronavirüs (COVID-19) ile ilgili bilgilenmek için Sağlık Bakanlığı ve Türk Tabipler Birliği sitelerini ziyaret edin.

İyi günler nida hanım.oğlum 4 yaşında,3 yaşında kelime kelime konuşmaya baş

 • İyi günler Nida hanım.Oğlum 4 yaşında,3 yaşında kelime kelime konuşmaya başladı.Şu an L ve R sesini hiç çıkartamıyor.Yazıda farklarını anlıyor.Yani Lyi göster ya da Ryi göster dediğimde gösteriyor.fakat söyleyemiyor.Ve bu yüzden yaşıtları oğlumun söylediği bazı kelimeleri anlamıyor.Örneğin ler lar çoğul eklerini söyleyemiyor.Elmalar yerine elmada armutlar yerine ağmutda diyor.Ne yapabilirim yardımcı olursanız çok sevinirim..

 • Doktor Cevabı:

  Merhaba, eğer oğlunuzda gözlemlediğiniz sesletim sesbilgisel bozukluk sadece r sesinde ise herhangi bir uygulama için 6 yaşına kadar beklenilebilir. çünkü r sesi en geç edinilen sestir. ama değerlendirilmesi gereken başka bir hususta çocuğunuzun şu anki genel dil becerileri. 3 yaşında tek sözcüklerle konuşmaya başladığını ifade etmişsiniz, dil ediniminde gecikme var. şu an en fazla kaç sözcüklü cümleler kurar, soru sorar mı, sorıularınız anlar ve yanıtlar mı, ek kullanımı vs. durumu nasıl çocuğunuzun?

  tarihinde cevapladı.
 • İlginize teşekkür ederim.7 8 kelimelik cümleler kurabilir.çok soru sorar,soruları anlayıp uzun cevaplar verebilir.şarkı söyler,kısa hikaye anlatabilir.ek kullanır fakat yerlerini şaşırır gidiyor musun yerine gidiyorsun mu .şahıs eklerinde zaman eklerinde çok sorun olmuyor.bazı kelimeleri zor söylüyor.kelime üzerinde çalıştıkça söylüyor,''dikkat'' yerine ''diktak'',''yaramaz'' yerine ''haramaz'' gibi.daha çok kelime bazında sıkıntı var.ve daha çok L ve R harfi bol olan kelimeler bizi zorluyor.

 • Doktor Cevabı:

  Merhaba, eğer siz model olduğunuzda zor olan (hece sayısı fazla, ünsüz öbekleri içeren ya da yeni bir sözcük) doğru olarak üretiyor ise buna bir bozukluk diyemeyiz. anlattığınız kadarıyla genel dil becerileri yaşıtlarına paralel gidiyor. r ve l sesini karıştırması da yaşı itibariyle normal. eğer 6 yaşına kadar bu durum düzelmezse müdahale edilebilir ve terapi ile olumlu sonuçlar alınır. hala bu durumun spontan düzelme imkanı var. bu arada çocuğunuzu doğru üretmesi için zorlamayın, onun motivasyonun azalıp olumsuz duygular hissetmesi işimizi daha da zorlaştırır. bu etapta siz sadece ona model olun. eğer 6 yaşına kadar düzelmezse de bir uzman dil ve konuşma terapistine başvurun.

  tarihinde cevapladı.
Bu soruya oy verin :

.
x