Iyi günler annem yansiyon hastası ve ilaç kullanıyor, doktoru tuzu tamamiyl

 • iyi günler annem yansiyon hastası ve ilaç kullanıyor, doktoru tuzu tamamiyle hayatından kesmisini önerdi yalnız deniz tuzu hakkında bazı şeyler duymuştum rafine tuz kadar tehlikeli olmadığına dair. Bu konuda bir bilginiz var mı? Annem yemeklerde azda olsa deniz tuzu kullanabilir mi?

 • Doktor Cevabı:

  Merhaba umut bey. tuzun hijyeni ve saflığı ayrı, yüksek tansiyona etkisi ayrı konulardır. sodyum klorür içerdikten sonra tuz havzasından veya denizden çıkmış olması fazla bir şey değiştirmez. belki saflık oranları bakımından bir tartışma yapılabilir ama hangisinin daha fazla sodyum içerdiği hakkında benim bilgim yok. sağlık ve esenlik dileklerimle..

  tarihinde cevapladı.
 • iyi günler, Tansiyon hastalarının tuz kullanımını azaltması hatta tamamiyle bırakması gerektiğini annem tansiyon hastası olduğunda öğrendik, evde artık yemekleri tuzsuz bir şekilde yapıyoruz ve isteyen tuzunu kendi sonrada atıyor yalnız yaptığım küçük bir araştırmada billur adlı bir tuz markasının sodyumu yüzde 50 azaltılımış deniz tuzu ürettiğini gördüm ve sitelerinde türk kalp vakfının tansiyon hastaları için önerdiğini belirtiyor. Sizin bu konudu bilginiz ve görüşünüz nedir? Saygılar

 • Doktor Cevabı:

  Merhaba umut bey. tansiyon hastalarının tuzu kesmesini istemiyoruz, azaltmasını istiyoruz. tuzun tamamen kesilmesi yani sıfırlanması özel birkaç durum dışında kesinlikle önerdiğimiz bir şey değil. ancak ortalama bir türk vatandaşının tuz kültürünün kılavuzlarda önerilen değerin birazcık değil kat kat üzerinde olduğunu belirteyim. bu nedenle hafifçe değil gayet esaslı bir azaltma olması gereği ortaya çıkıyor. bu kapsamda bakarsak sodyumun % 50 azaltıldığı özel üretim tuzun elbette diğerine göre daha tercih edilebilir olduğu açıktır. ancak bu dikkatli olma gereğini ortadan kaldırmıyor. nihayet tuzluğu çorbanın üzerine birinde 2 kere sallamak, diğerinde de 3 kere sallamak aynı kapıya çıkıyor. saygılar..

  tarihinde cevapladı.
Bu soruya oy verin :

.
x