Koronavirüs (COVID-19) ile ilgili bilgilenmek için Sağlık Bakanlığı ve Türk Tabipler Birliği sitelerini ziyaret edin.

İsmail bey merhaba, 23 yaşından beri zaman zaman başta kardeşimi olmak üze

 • İsmail Bey Merhaba, 23 yaşından beri zaman zaman başta kardeşimi olmak üzere,ailemden birini kaybetme korkusu yaşıyorum.Bu durum zaman zaman kaygı/endişe zaman zaman derin üzüntüler veya yas durumu şeklinde kendini gösteriyor.Önceleri adet dönemi öncesi kaygılar yada evhamlılık hali olarak değerlendirip kendimi telkin ediyordum fakat şu an bunu başaramıyorum ve yaşam kalitem bu durumdan etkileniyor. Yaşadığım bu durum ne çeşit bir psikolojik bozukluktur ve tedavide nasıl bir yöntem izlenir?

 • Doktor Cevabı:

  Merhaba. anlatmış olduüğunuz belirtiler bizim yaygın anksyete bozukluğu olarak adlandırdığımız bir kaygı bozukluğunun belirtileri. bu hastalıkta kişi aklından geçen düşünceler sanki gerçekleşmiş veya gerçekleşme olasılığı çok yüksekmiş gibi bir algı yaşar ve bu nedenle üzüntü ve kaygı yaşar. kişi ortaya çıkacağından endişe ettiği sonuca dayanamayacağına dair de bir endişe yaşamaktadır. kaygılarının sonucunda olmasından endişe ettiği sonucun gerçekleşmemesi; aslında kaygıyı ortadan kaldırması gereken bir durum olması gerekirken de tam tersine kaygı sanki olumsuz bir sonucu engelleyen bir durum gibi algılanmaya devam eder ve insan beyni tarafından adeta faydalı bir olgu gibi kabul edilebilir. ifadelerinizden bu kaygının adet dönemi ile ilişkili bir durum olduğu gibi bir bilgide mevcut. bazı kadınlarda luteal faz disforik bozukluğu olarak adlandırılan ve adetten bir kaç gün önce başlayan ve adet boyunca devam eden depresif belirtiler ve anksiyetenin ön planda olduğu bir tablo görülebilir ve bu durumun her ay tekrarlaması da bir kaygı bozukluğunu tetikleyebilir. ilaç tedavisi ve psikoterapi ile kısa sürede oldukça rahatlayacağınızı düşünüyorum. bulunduğunuz yerde bir psikiyatri uzmanı ile görüşürseniz tedaviniz konusunda size yardımcı olacaktır diye düşünüyorum. saygılarımla dr ismail çetin. metis psikiyatri merkezi. giresun.

  tarihinde cevapladı.
 • Hocam her zaman adet döneminde olmuyor.Zaman zaman mesela aile bireylerinden biri yolculuğa çıkacakken, yada en ufak bir grip olduklarında da hissediyorum kaygıyı.Dedemi ve babamı son 5 sene içinde kanserden kaybettim.Annemi (sanırım yaşı daha büyük olduğundan) bir hastalık sebebiyle, kardeşimi de trafik kazası vs.gibi olaylarda kaybedeceğimden korkuyorum.Eşim için bu derece kaygım yok,çünkü dediğiniz gibi anneme ve kardeşime birşey olsa dayanamayacakmışım gibi hissediyorum.Tedavi uzun sürermi?

 • Doktor Cevabı:

  Merhaba. bir kaç aylık bir tedaviyi takiben oldukça rahatlayacağınızı düşünüyorum. hastalığınız tedaviye iyi yanıt veren bir hastalık. saygılarımla dr ismail çetin. metis psikiyatri merkezi. giresun

  tarihinde cevapladı.
Bu soruya oy verin :

.
x